Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
6 listopada 2014
45 Views
sezonu grzewczego

Sezon grzewczy rozpoczyna się już na początku października, a kończy w kwietniu, trwa zatem aż pół roku. Czy wiesz, jak się do niego przygotować?

I. Ogrzewanie w domu jednorodzinnym

Sprawdzenie instalacji jest bardzo ważne w sytuacj, gdy mieszkasz w domu jednorodzinnym. Powinieneś wówczas sprawdzić palenisko, komin i ciąg, a przede wszystkim oczyścić je z brudu i nieczystości, które mogły się osadzić w sezonie letnim. Najlepiej gdy pracami zajmie się doświadczony mistrz kominiarski. Powinien on zwrócić szczególną uwagę na:

  • stan techniczny paleniska;
  • sposób wywiewania spalin z komina i ciąg;
  • kondycję wewnętrznych ścian komina (brak uszkodzeń mechanicznych itp.);
  • sprawdzenie czy nie wpadły do komina jakieś przedmioty lub ptaki nie mają w nim gniazd.

II. Ogrzewanie w mieszkaniu

Oto kilka istotnych punktów, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli mieszkasz w mieszkaniu i rozpoczął się sezon grzewczy.

1. Czyszczenie grzejników

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, to przed sezonem grzewczym powinieneś przede wszystkim wyczyścić grzejniki – jest to szczególnie ważne w domu, w którym mieszkają alergicy. Ciepłe powietrze będzie powodowało niezdrowe wzbijanie kurzu i dyskomfort. W mieszkaniu może też źle pachnieć w wyniku przypiekania się kurzu zalegającego na grzejnikach. Pamiętaj aby grzejniki czyścic zwykłą wodą bez żrących detergentów i miękką szmatką.

2. Odpowietrzanie grzejników

Kolejna bardzo ważna czynność polegająca na pozbyciu się z grzejnika znajdującego się w nim powietrza, które uniemożliwia ciepłej wodzie krążenie po wszystkich jego elementach. Sygnałem do odpowietrzenia grzejników są bulgotania i dźwięki dobywające się z wnętrza grzejników.

Jeżeli grzejnik jest nowy, odpowietrzenie można wykonać samemu. Potrzebny jest do tego specjalny klucz, szmaty i pojemnik (najlepiej stara miska) na wodę. Zaworu nie należy odkręcać śrubokrętem lub innymi narzędziami, bo można go trwale uszkodzić. W nowszych grzejnikach wystarczy poluzowanie zaworu i ustawienie jego “dziubka”, tak aby woda z powietrzem wyleciała z grzejnika do miski. Efekty odpowietrzenia będą odczuwalne już po kilku minutach.

3. Konserwowanie grzejników

Oprócz czyszczenia i odpowietrzania, grzejniki należy też konserwować. Dotyczy to zwłaszcza starszych urządzeń, na których mogą się pojawić rysy i pęknięcia. Zlokalizowane ubytki pokrywamy specjalnym lakierem – dzięki temu zabezpieczymy grzejnik przed pojawieniem się rdzy i postępującymi uszkodzeniami.

Jak dbacie o grzejniki na początku sezonu grzewczego?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ