Zmiany w prawie budowlanym

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
4 lipca 2013
Możliwość komentowania Zmiany w prawie budowlanym została wyłączona
316 Views
Zmiany w prawie budowlanym

Marzy Ci się zamieszkanie w przytulnym domu za miastem? To z pewnością dobry pomysł w czasach, gdy duże miasta są coraz głośniejsze i coraz bardziej zatłoczone.

Jeżeli rozważasz taki scenariusz, to masz dwa wyjścia. Możesz kupić dom np. od dewelopera, albo zbudować go samemu (np. metodą gospodarczą). Decydując się na drugą możliwość na pewno zetkniesz się ustawą – Prawo budowlane i Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W tym miejscu czeka Cię właśnie pierwsze, duże wyzwanie.

Ciężkie prawo, ale prawo…

Polskie Prawo budowlane weszło w życie w 1994 roku. W ciągu ostatnich dwudziestu lat obrosło wieloma komentarzami i orzecznictwem sądów. Gdy dodać do tego fakt jego wielokrotnej nowelizacji, to nietrudno się domyślić, że mamy dziś do czynienia z przepisami nieczytelnym i trudnymi do zastosowania.

Z tego powodu Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało projekt nowego Kodeksu budowlanego, który powstał już w lipcu ubiegłego roku.

Komu służą zmiany w prawie budowlanym?

Założenie jest takie, aby dzięki zmianie przepisów ułatwić życie inwestorom upraszczając i dookreślając wiele zapisów. Ministerstwo zrobiło ukłon zwłaszcza w stronę inwestorów indywidualnych, którzy własnymi siłami starają się zbudować np. dom jednorodzinny.

Pierwotny pomysł był taki, by zmienić nie tylko Prawo budowlane, ale także Ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Są to dwa najważniejsze akty prawne, które regulują proces inwestycyjno-budowlany. Ostatecznie zrezygnowano jednak ze zmian drugiej ustawy i pozostano przy wypracowaniu najważniejszych tez nowego Kodeksu budowlanego.

Uwaga! Często w kontekście nowelizacji mówi się już nie o Prawie budowlanym, lecz Kodeksie budowlanym.

Jakie zmiany planuje rząd?

Zmiany w Kodeksie dotyczą przede wszystkim uproszczenia wielu procedur, które zajmują inwestorom zbyt dużo czasu, przez co wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Nowy Kodeks – jeśli wejdzie w życie – otworzy przed nimi wiele nowych możliwości:

  • Umożliwi budowę budynków jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę.
  • Pozwoli na uzyskanie w jednym miejscu i w ramach jednej procedury dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia i zakończenia budowy.
  • Da możliwość szybszego rozpoczęcia inwestycji dzięki wprowadzeniu miejscowego planu urbanistycznego (MPU).
  • Nowe przepisy mówią również m.in. o tym, że urząd administracji będzie miał 14 dni na ocenę formalną wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę. Jak dotąd czas udzielenia takiego pozwolenia nie był określony żadnym terminem w wyniku czego nadmiernie się wydłużał.

Jakie będę konsekwencje zmian?

Najważniejszą konsekwencją wprowadzenia nowych przepisów jest znaczne uproszczenie procedur, które w konsekwencji przyspieszą cały proces budowlany. Głównym udogodnieniem dla inwestorów jest przede wszystkim rezygnacja z pozwoleń na budowę, które nie będą już obowiązkiem, lecz wyjątkiem. Natomiast te obiekty, które będą ich bezwzględnie wymagały, zostaną wskazane w ustawie.

Zmiany w Kodeksie mogą ponadto pozytywnie wpłynąć na rozwój rynku mieszkaniowego. Jego motorem napędowym jest bowiem przejrzystość przepisów i łatwość w przeprowadzeniu procedur administracyjnych. Tylko w ten sposób można zachęcić inwestorów do rozpoczynania nowych inwestycji.

Z pierwszych zapowiedzi wiadomo, że nowe przepisy budowlane zaczną obowiązywać od 2014 roku.

Czy planujecie budowę domu? A może staraliście się ostatnio o uzyskanie pozwolenia na budowę?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ