Zmiana w ustawie o prawach konsumenta a praca agent nieruchomości

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
16 stycznia 2015
57 Views
zachowek

Pod koniec grudnia 2015r weszła w życie Ustawa o prawach konsumenta, która zmieniła sposób pracy agentów nieruchomości.

Przepisy – jak wstępnie podaje Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) – dotyczyły będą pracy agentów na wielu płaszczyznach. W tym głównie sposobu zawierania umów z klientami i przekazywani im niezbędnych informacji. Oto dwie najważniejsze zmiany.

  1. Nowe zasady zawierania umów

Zgodnie z ustawą, zmianom uległ sposób zawierania umów poza agencją nieruchomości, a także umów na odległość. Ustawa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obu stron transakcji – w znaczny sposób rozbudowuje okoliczności zawierania umów (dodano nowe cztery definicje konkretnych przypadków). Agenci będą też mieli obowiązek informowania klientów, że mają oni (klienci) możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny swojej decyzji.

  1. Niezbędne informacje dla klienta

Ponadto, nowy przepis zobowiązuje agenta do przekazania klientowi szeregu informacji na temat umowy i transakcji bez względu na to, gdzie jest zawierana umowa (w firmie czy na odległość). Dodatkowo przepisy stwierdzają, że musi to nastąpić najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową. Ustawa – podaje PFRN – formułuje 9 podstawowych punktów do wypełnieni przez agenta. W przypadku natomiast zawierania umowy na odległość takich punktów jest aż 21.

Ustawa weszła w życie 25 grudnia, ale o jej praktycznym oddziaływaniu na rynek i pracę agentów nieruchomości, będzie można powiedzieć więcej dopiero po pierwszych kilku tygodniach nowego roku.

Czy sądzicie, że zmiany w ustawie usprawnią relacje na linii klient – agent?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ