Czy zabytkowe nieruchomości dają zarobić?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
24 października 2014
48 Views
Jak sprzedać mieszkanie

Miło jest oglądać zabytkowe nieruchomości. Nie każdy jednak gotów jest w nie inwestować i osiągać zyski. A tymczasem dają one zarobić, ale wymagają wiele zaangażowania.

Wielu inwestorów, którzy wchodzą w posiadanie takiej nieruchomości, chce się jej jak najszybciej pozbyć. Sprzedać z zyskiem, a jeśli się nie uda, to wyjść chociaż na przysłowiowe zero.

Prawna ochrona zabytków

Już samo zakwalifikowanie nieruchomości jako zabytek, może zająć trochę czasu. Na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pochodzącej z 2003 roku, przyjmuje się, że takimi nieruchomościami są:

  • mieć wartość dydaktyczną dla społeczeństwa;
  • obiekty posiadające walory poznawcze i artystyczne;
  • obiekty ważne dla społeczeństwa ze względu na możliwość zrozumienia dzięki nim przeszłości.

Przyjmijmy jednak, że inwestor już ma do czynienia z zabytkiem, a więc nieruchomością, której status jest w pełni określony i zdefiniowany, a więc taka osoba wie, jak ma się nią zająć

Trzy ważne elementy

Kupno, odrestaurowanie i zarabianie na zabytkach, nie istotne czy poprzez ich sprzedaż, czy np. wynajem, wymaga dwóch elementów. Pierwszy z nich to na pewno duże nakłady finansowe i konieczność liczenia się z czasem, jaki trzeba będzie poświęcić inwestycji, aby doprowadzić ją do odpowiedniego wyglądu.

Drugi zaś to stała współpraca z konserwatorem zabytków. Do tych dwóch, kluczowych elementów, dodać trzeba jeszcze trzeci – pomysł. O ile bowiem wynajem lub sprzedaż lokali w kamienicy znajdującej się w centrum dużego miasta, nie jest trudne, o tyle już na – dajmy na to – starą willę za miastem trzeba mieć dobry pomysł i wiedzieć jak na niej zarobić.

Na licytacji kupisz taniej

Zabytek ma jeszcze tę jedną zaletę, że można go kupić na licytacji w bardzo atrakcyjnej cenie (pomijając centra dużych miast, gdzie nawet niewielka plomba może kosztować miliony złotych). Z kolei w innym wypadku, jeśli cena jest wysoka, to na ogół podlega ona możliwości znacznych negocjacji. W ostatecznym rozrachunku, nabycie nieruchomości zabytkowej bardzo się opłaci – warunkiem jest rzecz jasna znalezienie odpowiedniej oferty.

Odrestaurowanie nieruchomości i prognoza kosztów

Bardzo istotnym elementem, który musi wziąć pod uwagę inwestor, jest kwota, jaką będzie musiał zainwestować w odrestaurowanie zabytkowej nieruchomości. Trzeba bowiem pamiętać, że – zgodnie z ustawą – każda działalność polegająca na przebudowie, rozbudowie czy zmianie wnętrza lub elewacji takiego budynku wymaga zgody konserwatora. Dobrze będzie zatem już na początku, dowiedzieć się możliwie najbardziej dokładnie, ile będzie kosztował zakres prac, jakie planuje wykonać inwestor.

Podsumowanie

Zarabianie na zabytkowych nieruchomościach zależy od kilku elementów, poniżej prezentujemy ich skróconą listę:

  • ogólnego biznesplanu, wiedzy inwestora i jego możliwości organizacyjnych;
  • pierwotnej wartości nieruchomości i stanu z jakiego się rozpoczyna jej odrestaurowywanie;
  • możliwości finansowych pozwalających odrestaurować nieruchomość, tak aby przynosiła zyski;
  • inwestycja tego typu oprócz kapitału, jest też czasochłonna i przynosi zyski nawet po kilku latach od momentu jej kupna;
  • możliwości współpracy ze specjalistą od konserwacji i ochrony zabytków, który nadzoruje większość prac (co znacznie je spowalnia).

Nieruchomości zabytkowe dają zarobić, ale jest to inwestycja dla osób posiadających większe kwoty przeznaczone właśnie  na inwestycję tego typu. Często są to pasjonaci architektury, którzy nad zysk z inwestycji przedkładają możliwość partycypowania w tkance miejskiej i ratowanie dzieł architektury.

Czy sądzicie, że inwestowanie w nieruchomości zabytkowe, to dobra lokata kapitału?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.01.2017

Silniejszy i słabszy skutek umowy przedwstępnej

Podejmując decyzję o planowanej  sprzedaży bądź zakupie działki, domu czy mieszkania często zadajemy sobie pytanie w jakiej formie sporządzić umowę pr...
CZYTAJ WIĘCEJ
02.01.2017

Działka budowlana – ale czy na pewno ?

Często w ogłoszeniach o sprzedaży działek znajdujemy informację “działka budowlana” ale czy rzeczywiście na każdej “działce budowlanej” można zbudować...
CZYTAJ WIĘCEJ