Jak wyciszyć mieszkanie?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
30 lipca 2014
242 Views
mieszkanie

Chęć wyciszenia mieszkania nie zawsze jest podyktowana tym, że sąsiedzi są głośni i łamią zasady oraz normy korzystania z nieruchomości, a więc przepisy prawa sąsiedzkiego.

Dlaczego wyciszamy mieszkanie?

Często powody są zupełnie inne. Zdarza się bowiem, że ktoś mieszka w kamienicy i gra na instrumencie (np. dziecko chodzi do szkoły muzycznej) lub też jest audiofilem i głośno słucha muzyki.

Możliwe również, że mieszkanie znajduje się vis-à-vis torowiska tramwajowego i w godzinach szczytu jest w nim bardzo głośno. Wyciszenie może być zatem związane z chęcią “odgrodzenia” się od dźwięków dochodzących z zewnątrz, bądź uchronienia innych lokatorów w bloku przed dźwiękami dobywającymi się z domu – czyli różnego rodzaju immisjami.

Wytłumić a wyciszyć – co to znaczy?

Wytłumienie jest terminem technicznym i oznacza zmniejszenie natężenia drgań fal akustycznych dobiegających do innej osoby z jakiegoś urządzenia, poprzez wykorzystanie jakiejś przegrody. Z kolei wyciszenie, to pojęcie subiektywne i dla każdego może oznaczać coś innego. Poziom wyciszenia mieszkania dla jednego może być wysoki, a dla drugiego niewystarczający.

Materiały służące wyciszeniu

Wyciszać mieszkanie możemy na kilka sposobów, począwszy od metod najprostszych, a kończąc na najbardziej wyszukanych.

1. Firany, okna, dywany. Najprostszym sposobem wyciszenia mieszkania jest wykorzystanie do tego materiałów i przedmiotów, które i tak muszą się w nim znaleźć. Od razu warto wymienić tu przede wszystkim zasłony i firany, gruby dywan na podłodze (lub parkiecie) czy kasetony na suficie. Najważniejszym jednak elementem są okna, ponieważ to właśnie przez nie dostaje się do domu bardzo dużo dźwięków z zewnątrz. Dobrym sposobem jest też postawienie mebli na ścianie szczytowej, tak aby dodatkowo odgrodzić się od ulicy.

2. Wełna i styropian. Wykorzystanie tych materiałów pozwala na wysoką izolacyjność akustyczną. Niestety materiały tego typu nie nadają się do mieszkań, ponieważ są bardzo grube – mogą mieć nawet 20 centymetrów. Ich wykorzystanie znacznie zmniejszy powierzchnię pokoju. A zatem – biorąc pod uwagę średnią powierzchnię mieszkań w Polsce – takie rozwiązanie w większości przypadków może być nietrafione.

3. Różnego rodzaju płyty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt, które mogą doskonale wyciszyć mieszkania, są to m.in. płyty regipsowe, gipsowo-kartonowe, MFP, ołowiane itd. Ich zastosowanie, wraz z innymi materiałami, daje doskonałe efekty i ze względu na ich grubość nie zabiera dużo powierzchni mieszkalnej. Ważne jednak, aby ich montażem i doborem zajmował się fachowiec, który wie co, jak i z czym należy łączyć.

4. Maty akustyczne. Specjalistyczne maty są bardzo cienkie i lekkie. Cechują się doskonałymi właściwościami. Jest to bez wątpienia materiał dla najbardziej wymagających, gotowych również sporo zapłacić.

5. Korek i drewno. Popularnym i dobrym materiałem do wyciszenia jest korek, który oprócz dobrych właściwości akustycznych, również dobrze wygląda. Podobnie jest z gustownym i eleganckim drewnem, doskonale chroniącym, ale wymagającym pielęgnacji.

Firmy zajmujące się wyciszeniem

Na rynku jest już sporo firm oferujących usługi związane z wyciszeniem mieszkania lub jednego z pomieszczeń. Oferują one zarówno wyciszenie specjalistyczne (np. dla osób grających na instrumentach), jak i “zwykłe”, które zmniejsza natężenie hałasu z zewnątrz.

Koszt usługi zależy od powierzchni, jaką wyciszamy i rodzaju wyciszenia. Najlepsze i najbardziej profesjonalne sposoby na wyciszenie lokalu mogą być kosztowne. Cena za metr kwadratowy specjalnego materiału wraz z robocizną może kosztować kilkaset złotych.

Czy planujecie wyciszenie mieszkania? Jaka metoda spełnia Wasze oczekiwania?

Komentarze

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ