Wybierz formę opodatkowania wynajmu mieszkania do 20 stycznia!

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
19 stycznia 2015
80 Views
formę opodatkowania wynajmu

20 stycznia mija termin podjęcia decyzji o sposobie opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Ciebie z wynajmu mieszkania. Czy wiesz, jakie masz możliwości?

Jest to jedyny dzień kiedy możesz zmienić wcześniej wybraną formę opodatkowania. Warto podjąć dobrą decyzję, ponieważ następna okazja jej zmiany pojawi się dopiero za rok.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Zmianę formy opodatkowania można przeprowadzić do 20 stycznia w Urzędzie Skarbowym. Aby to zrobić konieczne jest złożenie specjalnego oświadczenia o zmianie dotychczasowej formy opodatkowania.

Dwa sposoby opodatkowania

Istnieją dwa sposoby opodatkowania wynajmowanych nieruchomości, zależne od tego, z jakim rodzajem najmu mamy do czynienia. Może to być wynajem:

  • prywatny, ograniczający się do udostępniania jednego, dwóch mieszkań;
  • mający charakter działalności gospodarczej oznaczający wynajem bardzo dużej liczby lokali.

Jeśli ktoś prowadzi najem prywatny i udostępnia np. jeden lokal, to wówczas ma do wyboru dwie formy opodatkowania.

  1. Ryczałt ewidencjonowany – wysokość tego podatku to 8,5% liczona od wielkości przychodów. Forma ta ma charakter uproszczony, polegający m.in. na tym, że podatnik nie ewidencjonuje ani nie rozlicza kosztów uzyskania przychodu. Podatek od dochodów uzyskanych w ten sposób opłaca się raz w miesiącu lub kwartale.
  2. Opodatkowanie na zasadach ogólnych – wysokość podatku wynosi 18 lub 32%. Jest znacznie większa, ale daje możliwość obniżenia dochodu całkowitego uzyskanego z wynajmu o koszty dodatkowe, wynikające np. z przeprowadzonego remontu.

Działalność gospodarcza a podatek

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość, podobnie jak osoby, które jej nie prowadzą, rozliczenia się na dwa sposoby:

  • na zasadach ogólnych i wówczas wysokość podatku wynosi 18 lub 32%;
  • bądź stawką w wysokość 19% – mam wtedy do czynienia z podatkiem liniowym.

Czy zdecydujecie się na zmianę formy opodatkowania waszych dochodów z wynajmu?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ