Wilgoć w mieszkaniu – 5 sposobów na radzenie sobie z problemem

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
26 lutego 2014
300 Views
wilgoć

Wilgoć w mieszkaniu to kłopot wielu rodzin. Pojawia się wtedy, gdy w powietrzu jest za dużo pary wodnej, która nie może się już skroplić.

W wyniku tego na ścianach może wystąpić pleśń, a w skrajnych przypadkach wilgoć może mieć wpływ na złe samopoczucie domowników i wywoływać alergie. Przyjmuje się, że poziom wilgoci w mieszkaniu powinien wynosić około 50%.

Podczas wykonywania codziennych czynności, jak choć by gotowanie czy kąpanie, może on jednak wzrosnąć nawet do 70-80%. Oto pięć stosunkowo prostych sposobów na poradzenie sobie z wilgocią lub zabezpieczenie się przed nią.

1. Wietrzenie mieszkania i poszczególnych pomieszczeń

Wiele osób myli wietrzenie mieszkania z wietrzeniem pomieszczeń i otwiera okna w pokoju, ale np. po kąpieli zamyka szczelnie łazienkę. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ właśnie po kąpieli należy otworzyć łazienkę, aby wilgotne powietrze wydostało się z niej, a dopiero potem ewentualnie przewietrzyć mieszkanie.

Dobrze jest pamiętać również o tym, by w kuchni czy łazience pod żadnym pozorem nie zakrywać kratek, przez które powietrze może się wydostać z mieszkania. Nie popadaj jednak ze skrajności w skrajność. Jeżeli w mieszkaniu jest wilgotno, ale na zewnątrz jest jeszcze gorzej, to nie ma potrzeby otwierania okna. W takiej sytuacji lepiej zastosować inne środki.

2. Środki chemiczne pomogą w walce z pleśnią

Gdy zauważysz pleśń w pomieszczeniu, musisz szybko zareagować. Trzeba będzie ją usunąć, można to zrobić specjalnymi środkami chemicznymi. Pamiętaj jednak, aby nie likwidować skutku, lecz przyczynę. Sprzątanie powinno zatem iść w parze z zastanowieniem się, co jest przyczyną wilgoci i pojawienia się pleśni oraz likwidacją tego problemu.

3. Pochłaniacz wilgoci – dobrze i tanio

Jeżeli zauważyłeś, że wilgoć i pleśń pojawia się np. w łazience, a w pozostałych pomieszczeniach nie ma takiego problemu, możesz kupić specjalny pochłaniacz wilgoci. Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i zwykle doskonale się sprawdza, a pierwsze efekty widać już po pierwszych dniach. “Urządzenie” takie nie potrzebuje prądu i jest bardzo wydajne. Po włożeniu do niego specjalnej tabletki może działać nawet 12 tygodni.

4. Osuszacz poradzi sobie ze wszystkim

Ostatnim, wykorzystywanym w sytuacjach kiedy dla danego pomieszczenia nie ma innego ratunku, sposobem na pozbycie się wilgoci jest wykorzystanie osuszacza. Jest to urządzenie, które zasysa powietrze wilgotne usuwając z niego wilgoć, która w następnej kolejności jest w nim zatrzymywana lub usuwana na zewnątrz za pomocą strumienia powietrza. Korzystanie z osuszacza jest jednak ostatecznością i rzadko się zdarza, aby mieszkanie było w tak złym stanie, że wymaga wykorzystania takiego sprzętu.

5. Elementy poza mieszkaniem

Przyczyną wilgoci w mieszkaniu mogą być również elementy znajdujące się na budynku, jak np. nieszczelna rynna. W wyniku przeciekania przez nią wody możesz mieć wilgoć w mieszkaniu. Jeżeli sąsiedzi mają podobne problemy, możecie zgłosić się do zarządcy z prośbą o jej naprawę. Walka samemu np. ze spółdzielnią będzie z pewnością czasochłonna, ale w grupie łatwiej uzyskać korzyści.

Wilgoć może się pojawiać w mieszkaniu też w przypadku nieszczelnej izolacji budynku. Jeżeli pomiędzy styropian, a mury dostaje się woda, to w dalszej perspektywie skutki mogą być opłakane – może nawet dojść do gnicia murów. Taki problem powinieneś załatwić ze spółdzielnią lub wykonawcą, ale przede wszystkim – w miarę możliwości – udokumentować usterki.

A jak Wy radzicie sobie z wilgocią w mieszkaniu?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ