Sprawdź swojego agenta! Ogólnopolski rejestr pośredników nieruchomości rusza od stycznia

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
3 stycznia 2014
226 Views
rejestr pośredników nieruchomości

W związku z deregulacją zawodu pośrednika nieruchomości, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia, Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchamia ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości. Czy wiesz, jakie będę zalety rejestru i na czym polega?

Zmiana scenariusza po 1 stycznia

Po tej dacie przestały obowiązywać wymogi dotyczące pracy agentów nieruchomości. W praktyce oznacza to, że każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako agent nieruchomości nie posiadając ani solidnego wykształcenia, ani kwalifikacji i doświadczenia w tej dziedzinie.

Dostęp do do wykonywania zawodu regulowała Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Od nowego roku wymogi dotyczące wykonywania zawodu agenta nieruchomości zostaną zniesione, a znaczna część przepisów przestanie obowiązywać.

Co z bezpieczeństwem klientów?

W związku z zaistniałą sytuacją PFRN wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów zainteresowanych korzystaniem z usług agentów i stworzył ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości. Polega to na tym, że w celu potwierdzenia posiadania kwalifikacji zawodowych, PFRN będzie nadawał:

  • Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami PFRN;
  • oraz Licencję Zarządcy Nieruchomości PFRN.

Potwierdzenie posiadanych kwalifikacji będzie otrzymywał każdy, kto spełni warunki wyznaczone w regulaminie nadawania licencji PFRN. Dla klientów agencji nieruchomości ma to doniosłe znaczenie, ponieważ dzięki rejestrowi będą mogli sprawdzić czy osoba, z której usług korzystają, posiada niezbędne kwalifikacje zawodowe.

Tym osobom, które posiadają już licencję, nadawana będzie nowa licencja PFRN z takim samym numerem, jaki posiadały.

Jakie dane znajdą się w rejestrze?

Przygotowywany rejestr będzie ogólnodostępny. W bazie znajdą się informacje o agencie w tym m.in:

  • dane osobowe;
  • dane kontaktowe wraz ze zdjęciem;
  • opis zarówno doświadczenia, jak i wykształcenia agenta;
  • a także informacje o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną.

Co ze standardami zawodowymi?

Pierwszy dzień stycznia oznacza również koniec standardów zawodowych agentów, czyli norm określających m.in.:

  • zasady współpracy z klientem i innymi agentami;
  • prawa i obowiązki agentów i zarządców nieruchomości;
  • zakres czynności do wykonania których zobowiązany jest agent;
  • a także regulacje chroniące interesy klientów korzystających z usług biur nieruchomości.

Zamiast standardów zawodowych PFRN wprowadzi “Kodeks etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości”. Dokument określa role agentów i zarządców, definiuje zakres i jakość wykonywanych przez nich czynności oraz określa relacje z klientami.

Czy podoba Wam się inicjatywa PFRN? Zgadzacie się z jej założeniami?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ