Śląski rynek najmu mieszkań – w drodze do mieszkania z wyższej półki

Opublikowany przez: Marcin Drogomirecki
29 września 2015
0 Views

Amatorzy zgłębiania wiedzy mogą w tym roku podjąć studia aż w dwunastu miastach aglomeracji Śląskiej. Oprócz Katowic i Gliwic na żaków czeka jeszcze m.in. Chorzów i Dąbrowa Górnicza.

Mnogość kierunków oferowanych na Śląskich uczelniach sprawia, że w akademickich ławach znów zasiądą tysiące studentów. Jednak zanim to nastąpi wielu z nich stoczy bój o wygodne, dobrze zlokalizowane, atrakcyjne cenowo lokum. Właśnie trwa bowiem najgorętszy w roku okres na rynku najmu mieszkań.

Korzystając z danych gromadzonych przez serwis nieruchomości Morizon.pl przygotowaliśmy zestawienie średnich stawek czynszów za najem, jakich oczekują właściciele mieszkań w największych miastach Śląska.

Z analizy ofert najmu zamieszczonych w serwisie w ciągu ostatniego miesiąca wynika, że najwyższe stawki za najem mieszkań obowiązują w Katowicach. Miesięczny czynsz za kawalerkę to w stolicy regionu to wydatek rzędu 1150 zł.

Ci, którzy potrzebują więcej przestrzeni – zwykle dotyczy to par – poszukują lokali większych – 2-pokojowych. Takie mieszkania są na katowickim rynku oferowane w średniej cenie 1500 zł/mies. Dodatkowy – trzeci pokój – zwiększy miesięczne opłaty o ok. 480 zł, a czwarty o dalsze 470 zł.

Zdecydowanie mniej na mieszkanie wydadzą ci, którzy zdecydują się wynająć mieszkanie w Chorzowie, zwłaszcza jeśli zrobią to wspólnie ze znajomymi. Z danych Morizon.pl wynika, że o ile wynajem kawalerki to wydatek tylko o 50 zł niższy niż w Katowicach, to z każdym pokojem jest coraz taniej – dopłata za drugi pokój wynosi średnio 300 zł miesięcznie, za trzeci trzeba zapłacić 200 zł więcej, a za czwarty tylko 150 zł. Regresywny wzrost stawek sprzyja więc wynajmowaniu mieszkań przez grupy osób. Łatwo zauważyć, że wynajmując w pojedynkę kawalerkę zapłacimy co miesiąc ponad dwa razy więcej niż wówczas, gdy zdecydujemy się np. z trójką znajomych wspólnie wynająć mieszkanie 4-pokojowe. Dzieląc czynsz na czworo miesięczny wydatek na własny pokój wyniesie tylko nieco ponad 400 zł.

Oczywiście w każdym mieście i w każdym segmencie można znaleźć zarówno oferty tańsze  – w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, starszych budynkach lub o niższym standardzie wyposażenia, jak i zdecydowanie droższe – luksusowo wykończone, zlokalizowane w centrum danego miasta lub w nowym budownictwie.

Te drugie jednak, z uwagi na cenę zwykle nieadekwatną do zasobności studenckiego portfela, najmowane są przez osoby dobrze zarabiające – zatrudnione na wyższych stanowiskach lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Wbrew stereotypowej opinii o Śląsku (wysokie bezrobocie, pozamykane kopalnie i zakłady przemysłowe w ruinie), właściciele takich lokali zwykle nie muszą martwić się problemami ze znalezieniem chętnych, ponieważ Górny Śląsk, po chwilowym kryzysie, znów zaczął prężnie rozwijać się gospodarczo,  tym razem w sektorze usług. Najlepszym dowodem niech będzie drugie miejsce w Polsce pod względem wytwarzanego PKB, tuż za województwem Mazowieckim.

Trzeba jednak pamiętać, że obecnie studiuje się nie po to, by sprawić przyjemność rodzicom albo żeby uciec przed odbyciem zasadniczej służby  wojskowej, która na szczęście jest już przeszłością.

Zdobyta na studiach wiedza, nabyte umiejętności i nawiązane znajomości mają zaowocować dobrym zatrudnieniem, wyższymi zarobkami i podniesieniem komfortu życia – o co na Śląsku wciąż relatywnie łatwo. Wynajęcie mieszkania tańszego jest więc tylko etapem na drodze do wynajęcia czy nawet nabycia takiego z wyższej półki.

Średnie stawki miesięcznych czynszów za najem mieszkań w wybranych miastach

miasto 1-pok. 2-pok. 3-pok. 4-pok.
Bytom 750 zł 960 zł 1 200 zł 1 600 zł
Chorzów 1 050 zł 1 350 zł 1 550 zł 1 700 zł
Dąbrowa Górnicza 950 zł 1 300 zł 1 800 zł 2 100 zł
Gliwice 1 050 zł 1 280 zł 1 800 zł 2 300 zł
Katowice 1 150 zł 1 500 zł 1 980 zł 2 450 zł
Sosnowiec 900 zł 1 150 zł 1 650 zł 2 000 zł

Marcin Drogomirecki

Marcin Drogomirecki

analityk rynku nieruchomości, ekspert i współredaktor bloga www.morizon.pl/blog

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ