Jaki jest rynek nieruchomości? raport październik 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
18 listopada 2014
60 Views
Jaki jest rynek nieruchomości

Za nami październik, rynek nieruchomości, a szczególnie najmu trochę się uspokoił, a wszyscy którzy mieli znaleźć mieszkanie już to zrobili. Wraz z powrotem posłów z urlopów, rozpoczął też ciekawy okres związany z nowymi inicjatywami prawnymi mającymi wpływ na rynek nieruchomości.

Odwrócony kredyt hipoteczny już wystartował

Bez wątpienia ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym jest jednym z istotniejszych aktów prawnych tego roku. Ustawa wprowadza nowy produkt na polski rynek bankowy. Odwrócona hipoteka umożliwi właścicielom nieruchomości, otrzymywanie dodatkowych pieniędzy, wypłacanych w regularnych odstępach czasu lub jednorazowo, w zamian za przeniesienie praw własności do swojej nieruchomości na instytucję bankową.

Jest to bardzo ciekawy produkt bankowy, którym mogą być zainteresowane szczególnie osoby starsze, chcące mieć np. zapewnioną dopłatę do emerytury lub renty. Jednocześnie odwrócona hipoteka to produkt stosunkowo niebezpieczny i nie bardzo jeszcze wiadomo, jak będzie funkcjonował w praktyce. Potrzeba też trochę czasu zanim zaistnieje w społecznej świadomości.

Wzrośnie wkład własny – ostatni dzwonek na kupno

Już w styczniu 2016 roku wzrośnie wkład własny dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć kredyt hipoteczny. W tym roku wynosi on 5% wartości kredytu, a w przyszłym zostanie zwiększony do 10%. Do końca roku zostały jeszcze niecałe 2 miesiące, więc osoby zainteresowane zaciągnięciem zobowiązania na zakup lokalu, powinny się pospieszyć z decyzją, aby skorzystać z mniejszego wkładu własnego. Pięć procent to pozornie niewiele, ale przy kwocie kredytu sięgającej 200 tys. zł. może to być 10 tys. złotych, co daje sporą sumę.

Czy szykują się zmiany na rynku najmu?

Ostatnie informacje o Funduszu Mieszkań na Wynajem, podane przez “Dziennik Gazetę Prawną”, wskazują, że już w najbliższych miesiącach może on rozpocząć działalność. Ze wstępnych informacji wiadomo, że Fundusz zaoferuje klientom około 140 mieszkań we Wrocławiu i Poznaniu. Sam jego start jest bardzo ciekawy z punktu widzenia wynajmujących, którzy pewnie zadają sobie pytanie czy będą musieli obniżyć ceny najmu?

Na razie wydaje się jednak, że nie będzie to konieczne, bo dodatkowych 140 lokali na rynku, zwłaszcza tak dużym, jak wrocławski i poznański, nie powinno nic zmienić. Niemniej jednak, warto przyglądać się działalności BGK, bo może ona mieć ciekawy wpływ na rynek, a szczególnie na decyzje wynajmujących i najemców.

I Wynajem

Wynajem jako lokata kapitału

Wspominaliśmy wyżej o Funduszu Mieszkań na Wynajem, który w dalszej perspektywie czasowej może wpłynąć na rynek najmu. Jak na razie nie będzie jednak znacząco na niego oddziaływał i wynajmujący nie mają się czym przejmować. Wciąż warto więc zastanowić się nad inwestowaniem w nieruchomości, bo jest to najlepszy i najbardziej dochodowy sposób lokowania kapitału.

Wynajmuj – bądź lepszy od innych!

Mieszkanie w dobrej lokalizacji i stosunkowo dużym mieście będzie łatwo wynająć. Pamiętajcie jednak, że coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że wynajem jest niezwykle opłacalną inwestycję. Dlatego też, chcąc się wybić przed innymi, musicie zaoferować klientom coś na prawdę ekstra.

Mieszkanie nie może być takie, jakie oferują inni, powinno dawać najemcy coś więcej. Decydując się na wynajem zadbaj o wygodne łóżko, świeżo odmalowane ściany i wszystkie niezbędne sprzęty, które powinny się znaleźć w mieszkaniu: deskę do prasowania, żelazko, suszarkę itp. Jest to o tyle ważne, że najemcy – wobec dużej oferty mieszkań na rynku – nie muszą się zdecydować akurat na Twój lokal. Mogą wybrać inny, w którym znajdą to czego u Ciebie zabrakło. Sprzęty tego rodzaju nie są drogie, więc nie pozwól, by takie drobnostki odebrały Ci potencjalnych klientów.

II Sprzedaż

Najpierw sprawdź czy się opłaci

Jeśli zmieniasz mieszkanie na większe i decydujesz się np. na transakcję wiązaną, to pewnie jest to następstwem jakiejś ważnej sytuacji, np. narodzin dziecka. Innymi słowy: nie możesz czekać, a czas Cię goni. Ładny lokal powinien szybko zostać kupiony, bo klienci na ogół nie mają dziś problemów z uzyskaniem kredytu.

Jeśli natomiast nie musisz się spieszyć ze sprzedażą, zastanów się, czy nie będzie warto zdecydować się na wynajem. Może to być dla Ciebie bardziej opłacalne aniżeli sprzedaż. Na wynajem lokali jest spory popyt, a osiąganie stałych zysków może być lepsze niż całkowite pozbycie się mieszkania.

III Kupno

Warto kupić, bo wkład wzrośnie

Kupno mieszkania na pewno będzie się opłacało. Stopy procentowe są wciąż rekordowo niskie, a pieniądze na rynku nadal bardzo tanie. Dlatego też warto podjąć wiążącą decyzję już teraz, zważywszy, że od przyszłego roku wzrośnie wysokość wkładu własnego, jaki będzie musiał mieć każdy, kto jest zainteresowany kredytem.

Gdzie i co kupić?

Najpopularniejszym segmentem mieszkań na polskim rynku są wciąż lokale dwupokojowe z oddzielną kuchnią lub dwupokojowe z aneksem kuchennym. Osoby mające większą rodzinę mogą zdecydować się na wybór pierwszego mieszkania, natomiast te, które nie mają jeszcze dużej rodziny mogą wybrać lokal z aneksem kuchennym. Do wyboru macie rynek pierwotny i wtórny i różnego rodzaju lokalizacje.

Im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena – tak się wydaje, ale osoby zdeterminowane i cierpliwe mogą znaleźć lokal zlokalizowany w dobrym miejscu i tańszy od średniej rynkowej. Z pomocą może przyjść również program Mieszkanie dla Młodych. Aby jednak zmieścić się w limitach, konieczne będzie zdecydowanie się na lokal oddalony od centrum.

Rynek wtórny: zawsze blisko

Dobrym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z oferty rynku wtórnego, na którym można kupić lokali już umeblowany i w dobrej lokalizacji. Nierzadko ceny są też nieznacznie wyższe, niemniej jednak kupno jest opłacalne, bo tę kwotę, która dopłacisz i tak musiałbyś zainwestować np. w umeblowanie mieszkania. Warto więc rozważyć zakup takiego lokalu. O jego wyborze powinna decydować stan i lokalizacja. Na mieszkanie, w które trzeba będzie zainwestować potężne środki nie zawsze warto się decydować. Wszystko zależy od twojej sytuacji finansowej i rodzinnej.

Doświadczenia wielu kupujących pokazują, że lepiej kupić lokal droższy, ale za to taki, do którego można się już wprowadzić. Mieszkanie do remontu są z kolei przeznaczone dla osób z większym budżetem lub też potrafiących same zmodernizować lokal niewielkim kosztem.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ