Jaki jest rynek nieruchomości? raport lipiec 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
11 sierpnia 2014
87 Views
rynek nieruchomości

Pierwszy miesiąc wakacji już się skończył. Przed nami jeszcze tylko sierpień i zacznie się naprawdę gorący okres, szczególnie na rynku najmu, ponieważ od września za mieszkaniami zaczną się rozglądać studenci.

Tymczasem mijający miesiąc nie przyniósł niczego nowego. Inna sprawa, że większych zmian być nie mogło, ponieważ ze wszystkim udało się uporać do wakacji – zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy związane ze legislacją i zmianą ustaw. To zaś, czego nie udało się zrobić, czeka na koniec wakacji lub nowy rok (jak choćby nowelizacja ustawy o Mieszkaniu dla Młodych). Więcej na ten temat znajdziecie w naszych wpisach z ubiegłych miesięcy.

Deweloperzy ciągle poprawiają wyniki

Nie da się ukryć, że deweloperzy i cały rynek pierwotny ma się znakomicie. Z zaprezentowanego w połowie lipca raportu firmy REAS wynika, że deweloperzy z kwartału na kwartał wprowadzają więcej mieszkań do sprzedaży. Biją pod tym względem nawet II kwartał 2012 roku, który specjaliści uznają za najlepszy od czasów kryzysu z roku 2009 (jeśli wziąć pod uwagę właśnie liczbę nowo wprowadzonych mieszkań gotowych do sprzedaży).

Nie tylko budują więcej, ale i sprzedają więcej

W tym miejscu dochodzimy do kluczowego elementu. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby zbudować, ale przede wszystkim o to, by sprzedać. A w tej kwestii inwestorzy radzą sobie również znakomicie, choć – jak wynika z przywołanego raportu – sprzedaż nieznacznie spadła w stosunku do pierwszych dwóch kwartałów 2014 roku.

Powodów dobrej kondycji deweloperów trzeba upatrywać w decyzjach Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która już kolejny miesiąc utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie. Skutkuje to tanim pieniądzem w obiegu, a co za tym idzie, korzystną sytuacją na rynku kredytów mieszkaniowych.

I Wynajem

Trochę wolniej

Nie da się ukryć, że rynek najmu trochę spowolnił ze względu na mniejszą aktywność studentów w dużych ośrodkach, co daje się odczuć właścicielom mieszkań na wynajem. Oczywiście rynek ten nie ogranicza się tyko do wynajmu mieszkań studentom, ale przyznać trzeba, ze stanowi jego znaczną część. Nie w tym jednak rzecz. Bo okres, w jakim się znajdujemy i sytuacja na rynku kredytowym, to dobry czas, aby spróbować zainwestować w mieszkanie na wynajem.

Pomyśl o (niedalekiej) przyszłości

Jest to świetny moment, biorąc pod uwagę czas, jaki pozostał do pierwszego października. Rentowność wynajmu w największych miastach szacuje się na 5-7, a nawet 8%. Na znalezienie mieszkania jest jeszcze trochę czasu, a pieniądz w obiegu jest tani, więc dlaczego nie spróbować?

Jeśli jesteś zdeterminowany i chętny do spróbowania, to okres najbliższych kilku tygodni jest wystarczający, aby zostać wynajmującym. Podstawa to znalezienie dobrego agenta nieruchomości i opracowanie szybkiej strategii kupna mieszkania. Najważniejsze co musisz zrobić, to – przede wszystkim – ocenić swoje możliwości finansowych, przemyślenie lokalizacji i znalezienie lokalu o odpowiednim standardzie.

II Sprzedaż

Kto chętnie kupi mieszkanie? Rodzice

Masz mieszkanie w dużym mieście i niezłej lokalizacji, ale nie wiesz czy latem znajdzie się kupiec? Owszem znajdzie się wśród – wąskiej wprawdzie – grypy, ale pilnie zainteresowanych jego kupnem. Takimi osobami są rodzice studentów. Jest to bardzo ciekawa grupa osób, gotowych wziąć kredyt niemal od ręki, aby tylko ich pociecha miała lokum w czasie studiów. Nie jest łatwo znaleźć takiego kupującego, pomocne może się okazać poszukiwanie ich w serwisach odwiedzanych przez studentów poszukujących lokali.

A najlepiej będzie skorzystać z usługi agenta i wspólnie poszukać kupca tego rodzaju. Nie będzie to łatwe, ale może się opłacić. Pamiętaj oczywiście o odpowiednim przygotowaniu mieszkania. Czysty i nienagannie przygotowany pod każdym względem lokal, to podstawa umożliwiająca szybką sprzedaż

III Kupno

Dobrze jest kupić we wrześniu

Jeśli spojrzymy na sytuację na rynku kredytowym, to wydaje się, że czas na kupno mieszkania jest świetny. Pamiętaj jednak, że mamy okres wakacyjny i decyzję lepiej będzie odłożyć na wrzesień. Powody są co najmniej dwa. Jeden z nich dotyczy rynku pierwotnego, a drugi zarówno pierwotnego, jak i wtórnego.

Decyzję o kupnie mieszkania na rynku pierwotnym lepiej odłożyć na wrzesień, ponieważ wtedy deweloperzy rozpoczną ofensywę promocyjną i można liczyć na ciekawe promocje. Nie ma się też na razie czym przejmować, jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych i koszty kredytu. RPP zapowiedziała, że podwyżka stóp – jeśli w ogóle – nastąpi w trzecim kwartale tego roku. A zatem, kto zdecyduje się na kupno lokalu we wrześniu, ma szansę i na tani pieniądz, i na dobrą, tj. promocyjną ofertę.

Rynek wtórny – poszukaj ciekawych okazji

Zupełnie inna sprawa dotyczy rynku wtórnego. Tutaj sytuacja ma się inaczej, bo ładne mieszkanie i w dobrej cenie trzeba po prostu – mówiąc najbardziej obrazowo – upolować. Cierpliwe poszukiwanie szczególnie opłaci się właśnie w wakacje, ponieważ na ogół sprzedający nie liczy na szybkie znalezienie kupca. Niestety pokutuje cały czas stereotyp klienta, który w okresie wakacyjnym nie jest zainteresowany poszukiwaniem mieszkania, lecz odpoczynkiem, a w związku z tym wszystkie decyzje zostawia na później. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie, wbrew pozorom wielu kupujących gotowych jest właśnie w czasie wakacyjno-urlopowym poszukać ciekawej oferty i zdecydować się na zakup.

Jeżeli jesteś kupującym

Powinieneś z dużym zaangażowaniem właśnie teraz rozglądać się za lokalem, poukładać sobie sprawy związane z kredytem oraz wkładem własnym i cały czas, cierpliwie poszukiwać korzystnej oferty. Trzeba na to trochę czasu, ale zapała na pewno się opłaci i – jeśli tylko dopisze Ci trochę szczęścia – możesz od września cieszyć się lokalem.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ