Jaki jest rynek nieruchomości? raport czerwiec 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
8 lipca 2014
202 Views
Rynek nieruchomości

Za nami czerwiec i jednocześnie pierwsze półrocze 2014 roku, a tym samym początek wakacji. Wbrew jednak powszechnym poglądom, ani rynek pierwotny, ani wtórny nie przystopowały.

Wręcz przeciwnie, dzieje się sporo – szczególnie na rynku pierwotnym. Zanim do tego przejdziemy, przyjrzyjmy się temu, co wydarzyło się w ubiegłym miesiącu.

Od przyszłego roku nowelizacja MdM

W połowie czerwca pojawiła się informacja, że Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury planuje nowelizację ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych, który działa – przypomnijmy – od pierwszego stycznia tego roku. Wielokrotnie o programie wspominaliśmu w naszych raportach i wpisach na blogu. Informacje na ten temat znajdziecie tu, tu i tu.

Ze wstępnych oświadczeń wiadomo, że projekt zmian trafi do sejmu pod koniec tego, a zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Najważniejsze zmiany dotyczą rodzin z trojgiem dzieci, które to rodziny będą mogły liczyć na wsparcie w wysokości nawet 25%.

A eksperci ostrzegali

Nie wiadomo jednak czy nowelizacja spowodowana jest odpowiedzią rynku na niedostosowane zasady programu do panujących realiów. Czy może po prostu już teraz widać, że program wymaga usprawnień. Jeśli tak, to pojawiam się pytanie – dlaczego od razu nie pomyślano o jego lepszym sprofilowaniu i dostosowaniu do rzeczywistości? Miejmy jednak nadzieję , że – koniec końców – coraz więcej mieszkań będzie się mieściło w systematycznie aktualizowanych limitach.

Lepiej z miesiąca na miesiąc

W ostatnich miesiącach zwracaliśmy uwagę, że – jak pokazują dane – coraz lepiej wiedzie się deweloperom, którzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji. Potwierdzają to dane zaprezentowane przez GUS. W okresie od początku roku do mają rozpoczęto ponad 58 tys. nowych budów, jest to o 23,8% więcej niż w analogicznych miesiącach ubiegłego roku. W omawianym okresie deweloperzy oddali też do użytkowania ponad 21 tys. mieszkań.

Dla zdrowego rynku jest to wynik normalny, ale biorąc pod uwagę, że inwestorów trochę blokowała w ostatnich dwóch latach ustawa deweloperska (i nie tylko ona), możemy śmiało powiedzieć, że jest to wynik dobry. Na tyle dobry, że znacznie wpłynie na rynek pierwotny.

I. Wynajem

Nie tylko studenci

Zakończenie roku akademickiego dla niektórych wynajmujących może być przykre. Wszystko z powodu wyjazdu najemców do swoich rodzinnych miejscowości. Zostawiają oni swoje wynajmowane mieszkania, a wynajmujący, przez najbliższe miesiące, będą mieli niższe dochody. Może jednak jest to szansa na spróbowanie czy nie dałoby się poszukać innego typu najemcy? Oczywiście będzie się to wiązało z wprowadzeniem w mieszkaniu kilku zmian, ale czy nie warto spróbować? Szybka decyzja, lekkie odświeżenie mieszkania, wymiana kilku rzeczy i już można próbować z poszukiwaniem najemców.

II. Sprzedaż

Dużo tanich pieniędzy

Sytuacja sprzedających od kilkunastu już miesięcy bardzo dobra. Jeżeli tylko kupujący mają zdolność kredytową i pewne zatrudnienie, mogą decydować się na kupno mieszkania na kredyt. Pieniądze są bardzo tanie i opłaca się brać zobowiązania (nawet przy wyższych marżach).

Taka sytuacja odpowiada sprzedawcom. Każdy z nich ma szansę na stosunkowo szybką sprzedaż mieszkania. Warunek jest jednak jeden, trzeba włożyć w to trochę pracy lub powierzyć wszystko specjaliście. Jeśli zdecydujecie się na drugie rozwiązanie, pamiętajcie jak należy traktować swojego agenta (więcej na ten temat – tutaj). Nie będzie latwo i tylko bycie cierpliwym i zdecydowanym doprowadzi do szczęśliwego końca. A starać sie warto, ponieważ…

Ceny mieszkan systematycznie rosną

Dane długookresowe zaprezentowane przez “Rzeczpospolitą” pokazują że ceny mieszkan na rynku pierwotnym, jak i wtórnym powoli, ale jednak rosną. Jest to dobra wiadomość dla sprzedających. Największe wzrost widać w stolicy, a także Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu czy – znacznie mniejszym od nich – Opolu. Porównanie cen pokazuje też, że maleje różnica między ceną ofertową a transakcyjną. Jest to dobry znak dla sprzedawców, którzy mogą po prostu zażądać więcej za swoje mieszkanie z rynku wtórnego. Warto się zatem starać i cierpliwie szukać kupującego.

III. Kupno

Jest szansa by zdobyć coś ciekawego na rynku pierwotnym

Wobec takiej aktywności deweloperów nie można przejść obojętnie. Nie dość bowiem, że coraz więcej budują, to jeszcze cały czas można skorzystać z programu MdM. Nie każdy wprawdzie może znajdzie inwestycję mieszczącą się w limitach, ale dla niektórych osób dostępność mieszkań, jak i limity nie będą stanowiły istotniejszej przeszkody. To istotne, jeśli jest się tuż przed podjęciem jakichś wiążących decyzji.

Czy warto czekać do jesieni?

Może i warto, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Na pewno jesienią, w okolicach września, października, będą się odbywały targi mieszkaniowe w wielu polskich miastach, na których można złowić ciekawe oferty. Dodatkowym atutem jest to, że Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe. No właśnie – może, ale nie musi. Pierwotne założenie mówiło o tym, że wręcz je podniesie już w III kw. tego roku.

Niestety jest jeden minus czekania z decyzją o kupnie do jesieni. Im dłużej stopy procentowe pozostaja niskie, tym banki starają się trochę to nadrobić podwyższając marże. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Zysk potencjalnego klienta nie będzie wiec tak wysoki, jak mógłby być, niemniej jednak w ich portfelach i tak zostanie sporo gotówki.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ