Rekuperator w domu – czy się opłaca?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
5 września 2014
113 Views
pod klucz

Wietrzenie domu jest bardzo potrzebne, ale ma jeden minus. Powoduje pozbywanie się z niego ciepłego powietrza. Rekuperator może temu zaradzić – czy wiesz dlaczego?

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie pozwalające na ogrzanie zimnego powietrza napływającego do domu, ciepłym powietrzem, które jest z niego wywiewane. Zasada działania (ale nie samo urządzenie) jest zatem bardzo prosta i bazuje na wykorzystaniu ciepłego powietrza do ogrzania zimnego w taki sposób, aby straty były jak najmniejsze. Najlepsze, a zarazem najdroższe urządzenia tego typu, mają skuteczność na poziomie nawet 80-90%.

Kiedy warto zainstalować rekuperator?

W związku z tym, że jest to urządzenie, które ma wpływ na funkcjonowanie całego domu i komfort życia we wszystkich pomieszczeniach, instaluje się go w domach nowo budowanych. Wiąże się to przede wszystkim z montażem systemu rur (przewodów), którymi krąży powietrze nawiewne i wywiewne. Montuje się je w ścianach, dlatego też decydowanie się na rekuperator w domu, który jest już wybudowany i zamieszkiwany, pociągałoby za sobą szereg daleko zakrojnych prac budowlanych – co byłoby po prostu nieopłacalne. Dlatego też rekuperator warto instalować np. na etapie remontu generalnego.

Co daje rekuperator?

Największą zaletą rekuperatora jest poprawa komfortu życia mieszkańców, którzy mają dzięki niemu ciągły dostęp do świeżego i oczyszczonego powietrza. Jest to ponadto doskonały sposób sterowania wentylacją. Co więcej, w domach, w których jest zamontowany system rekuperacji zaporzebowanie na ciepło znacznie spada (nawet o 20-40%). Ma to przełożenie na spadek kosztów ogrzewania domu i w dłuższej perspektywie pozwala na pokrycie kosztów instalacji rekuperatora.

Ile kosztuje system rekuperacji?

Koszt całego systemu to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Miedzy innymi dlatego warto o nim pomyśleć na etapie budowy domu jednorodzinnego lub przeprowadzania generalnego remontu. W zależności pod wielkości domu i liczby domowników inwestycja tego typu zwraca się w ciągu kilku lat. Niższe rachunki za ogrzewanie widać natomiast już po pierwszym sezonie grzewczym. Dodatkowo – co niezwykle ważne – system rekuperacji poprawia samopoczucie domowników i komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach.

Rekuperator tylko z fachowcem

System rekuperacji musi być instalowany przez profesjonalną ekipę, która zna się na tego typu urządzeniach i potrafi zaprojektować przebieg przewodów nawiewno-wywiewnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ jakiekolwiek błędy popełnione na tym etapie trudno będzie naprawić bez wykonywania skomplikowanych prac. Korzystanie z porad jest ważne również dlatego, że jest kilka rodzajów systemów rekuperacji (a dokładnie konstrukcji samych rekuperatorów) i powinny być one odpowiednio dostosowane do danej nieruchomości.
Ca sądzicie o rekuperatorze? Czy takie urządzenie spełnia wasze oczekiwania jeśli chodzi o wentylację pomieszczeń?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ