Co to jest Rekomendacja S i dlaczego jest taka ważna?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
9 maja 2013
Możliwość komentowania Co to jest Rekomendacja S i dlaczego jest taka ważna? została wyłączona
234 Views
rekomendacja s

Doskonale pewnie wiesz, że ubieganie się o kredyt hipoteczny to niełatwa sprawa. Dużym problemem jest różnorodna oferta banków, które prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klienta. Pewnie nie raz już zadawałeś sobie pytanie, jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Dlatego też w trosce o konsumentów Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) publikuje szereg rekomendacji. Ich zadaniem jest regulowanie działalności banków i weryfikowanie sprzedawanych przez nie kredytów. Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, to rekomendacją, dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ich sprzedaży, jest właśnie Rekomendacja S.

Co reguluje Rekomendacja S?

Każda instytucja bankowa musi się stosować do rekomendacji publikowanych przez KNF. Zadaniem Rekomendacji S jest przede wszystkim:

  • określenie maksymalnego okresu, na jaki może zostać obliczona zdolność kredytowa,
  • a także określenie wysokości rat, jakie możesz spłacać biorąc pod uwagę dochody, jakie uzyskujesz.

Co to wszystko znaczy?

W pierwszym wypadku chodzi o to, żeby kredyty hipoteczne nie były udzielane na zbyt długi lub też zbyt krótki czas. Może to bowiem spowodować problemy w ich spłaceniu. Dotychczas przyjmowało się, że okresem na jaki są udzielane kredyty jest 25 lat.

W drugim przypadku chodzi o to, aby rata kredytu, którą płacisz, nie była zbyt wysoka. Nie może przekraczać połowy całkowitej sumy dochodów, które uzyskujesz.

Jeżeli np. para zarabia łącznie 4000 zł., to – zgodnie z Rekomendacją S – maksymalna rata kredytu hipotecznego, jaką może zapłacić miesięcznie wynosi 2000 zł.

Zmiany w Rekomendacji S

W styczniu tego roku KNF przyjęła nowelizację Rekomendacji S. Oznacza to, że część dotychczas obowiązujących zapisów będzie zmieniona. Fachowcy z branży mówią nawet o małej rewolucji w polskim systemie bankowym. Wprowadzonych zmian jest kilka, ale dwie z nich są najważniejsze, ponieważ – ostatecznie – wpłyną na zwiększenie zdolności kredytowej Polaków.

  1. Zmieni się maksymalny okres kredytowania. O ile teraz było to 25 lat, choć zdarzały się również przypadki dłuższego kredytowania, o tyle po przeprowadzonych zmianach czas ten może się wydłużyć do 30 lat.
  2. Nie będzie można uzyskać kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. Tych zmian można się spodziewać w przeciągu najbliższych dwóch lat:
  • od 1 stycznia 2014 roku będzie trzeba posiadać 10 proc. wkładu własnego,
  • a od 1 stycznia 2015 roku 20 proc. wkładu własnego.

Czy sądzisz, że dzięki wprowadzeniu zmian w Rekomendacji S zwiększy się zdolność kredytowa Polaków? Jakie jest twoje zdanie na temat planowanych zmian? Podziel się z nami swoją opinią.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ