Jak przygotować zdjęcie nieruchomości?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
25 kwietnia 2014
344 Views
zdjęcie nieruchomości

Zdjęcie nieruchomości, obok jej interesującego opisu, to podstawa szybkiej i skutecznej sprzedaży. Przygotowując je trzeba pamiętać o kliku zasadach, poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.  

Wiele osób korzystających z usługi agenta nieruchomości nie musi się przejmować tym, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży i jak ją dobrze zaprezentować w internecie. Ci z kolei, którzy próbują robić wszystko samemu, powinni poznać kilka wskazówek dotyczących przygotowywania zdjęć mieszkania na sprzedaż lub wynajem.

1. Fotografia z wysokości oczu

Zdjęcia wnętrza mieszkania należy robić trzymając aparat na wysokości oczu. Dzięki temu możliwe jest objęcie całej przestrzeni, w taki sposób, w jaki widzi ją domownik (czyli wraz z podłogą i kawałkiem sufitu). Stosując ten sposób masz pewność, że nie uzyskasz niepożądanego efektu polegającego na tym, że np. meble w mieszkaniu (stoły, krzesla itp.) widoczne są „z lotu ptaka”. Zaleca się oczywiście korzystanie ze statywu, dzięki któremu łatwiej będzie uzyskać dany efekt.

2. Obiektyw szerokokątny

Jeżeli masz możliwość pożyczenia od kogoś aparatu z obiektywem szerokokątnym (np. 10-24 mm), to warto się skusić na takie rozwiązanie. Jest to obiektyw, który pozwala robić zdjęcia dużych przedmiotów z bliskiej odległości, a więc idealnie nadaje się do fotografowania mieszkania. Przydatny jest zwłaszcza w przypadku robienia zdjęć kawalerki, czy też innych, małych pomieszczeń, gdyż pozwala na przedstawienie na jednym zdjęciu dużego wycinka przestrzeni.

3. Wykorzystanie detali

Bardzo ważnymi elementami na fotografii są różnego rodzaju detale. Ich zadaniem jest uatrakcyjnienie fotografii i przyciągniecie potencjalnego kupca. Jako przykłady takich dodatków na zdjęciu, można podać np. elegancką łyżkę wiszącą w kuchni czy czerwony parasol stojący w przedpokoju. Tego typu szczegóły na pewno będą wyróżniały zdjęcia Twojej nieruchomości na tle konkurencyjnych fotografii.

4. Sztuczne światło

Jeżeli nie jesteś fachowcem, trudno Ci będzie w pełni wykorzystać walory sztucznego oświetlenia. Warto jednak zrobić kilka zdjęć jednego pomieszczenia i użyć do tego różnego rodzaju oświetlenia, np. nocnej lampki, podświetlanych karniszy, jeżeli znajdują się w mieszkaniu czy światła głównego. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie nastrojowego klimatu, ocieplenie wnętrza i nadanie mu głębi. Warto poeksperymentować ze światłem (również dziennym), ponieważ może to przynieść bardzo interesujące efekty. I na koniec ważna rzecz – nie należy robić zdjęć pod światło, bo mogą one zepsuć fotografię.

5. Unikaj niepotrzebnych elementów

Fotografowane mieszkania nierzadko są zagracone, a na pierwszym planie stoją rzeczy właścicieli. Innymi słowy jest w nich wiele, najczęściej niepotrzebnych przedmiotów, które na pewno nie przyciągną uwagi oglądających (mogą to być również puste pudełka na meblach, garnki na suszarce, porozrzucane gazety itp.). Zadbaj więc o to, aby – w miarę możliwości – pozbyć się ich i skupić na eleganckich dodatkach, o których pisaliśmy w punkcie trzecim.

6. Balans bieli

Działa w aparatach cyfrowych i można go ustawić automatycznie. Polega on na tym, że aparat sam znajduje najjaśniejszy (biały) punkt na zdjęciu i dopasowuje do niego pozostałe części składowe zdjęcia (pozostałe kolory). Problem pojawia się wówczas, gdy aparat jako biały wybierze element, który nie jest rzeczywiście biały, tylko np. beżowy, wtedy, jako punkt odniesienia, weźmie ten właśnie punkt, a do niego dobierze pozostałe kolory, co może być powodem przekłamań kolorów na zdjęciu. Dlatego też balans bieli warto ustawić ręcznie, czyli wskazać biel, do której aparat ma odnieść pozostałe kolory.

7. Lampa błyskowa

Podczas robienia zdjęć mieszkania odradza się też korzystanie z lampy błyskowej, która może przekłamywać i spowodować, że mieszkanie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Drugim niepożądanym efektem jest nadmierne doświetlenie pokoju przez lampę błyskową, co wygląda sztucznie i nieestetycznie.

6. Nie fotografuj!

Na pewno można wymienić kilka rzeczy, których ze względów estetycznych nie powinno się fotografować, są to m.in.:

  • otwarte toalety i naczynia w zlewie;
  • brudna wanna, umywalka, brodzik i kabina prysznicowa;
  • buty domowników lub elementy ich garderoby porozrzucane po mieszkaniu;
  • różnego rodzaju elementy, których miejsca jest np. w szafie (jak odkurzacz).

Jak przygotować zdjęcie nieruchomości – czy macie uwagi, które chcielibyście dodać do naszego zestawienia?

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ