Oszczędzanie energii w twoim domu

Opublikowany przez: Beata Fajkus
24 lipca 2013
Możliwość komentowania Oszczędzanie energii w twoim domu została wyłączona
123 Views
oszczędzanie energii by ferguweb

Wzrastająca świadomość ekologiczna i moda na bycie eko – to dwa zadowalające zjawiska społeczne, dzięki którym uczymy się, jak oszczędzać energię we własnym mieszkaniu i tym samym, jak uchronić się od wzrastających kosztów za jej zużycie, a i przy tej okazji zadbać o środowisko.

Jak co roku ceny energii w Polsce poszły w górę. Tym razem o 0,2 zł na 1 kWh. W tym roku zapłacimy średnio 0,59 zł za 1 kWh zużytej energii (w zależności od dystrybutora). To w porównaniu do innych państw europejskich nie tak źle, skoro średnia w UE wynosi 0,85 zł.

Oszczędzanie energii nie musi oznaczać rygorów siedzenia przy świeczce, ale wypracowania w sobie paru zupełnie logicznych, a często nieuświadomionych czynności, które wejdą nam w zdrowy nawyk. Oto spis kilku prostych czynności, za pomocą których oszczędzanie energii w Twoim mieszkaniu nie będzie kojarzyło się z rygorami poświęceń, ale z prostymi zasadami do codziennej realizacji.

  1. Wybierz taryfę – podpisując umowę z dostawcą prądu, przemyśl, która z taryf odpowiada Twoim rzeczywistym potrzebom. Masz do wyboru dwie: jednostrefową (całodobową) i dwustrefową (dzienno-nocną). Przy opcji jednostrefowej za każdą zużytą kWh naliczana jest stała opłata. Jeśli wybierzesz opcję dzienno-nocną, wtedy w wybranych godzinach zaoszczędzisz energię i zapłacisz mniej, np. od 22 w nocy do 6 rano. Taryfa dwustrefowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają elektryczny system grzejny i elektryczne ogrzewacze wody.
  2. Zadbaj o oświetlenie – zmień żarówki na energooszędne, ale tylko w tych pomieszczeniach, gdzie przebywasz najdłużej i najczęściej (oszczędzanie energii nawet do 80% energii). Gdy wychodzisz z pomieszczenia – gaś po sobie światło. W pomieszczeniach z małym dostępem do światła zewnętrznego – maluj ściany na jasne kolory.
  3. Steruj ogrzewaniem – optymalna i najzdrowsza temperatura w pomieszczeniu wynosi 20-21°C. Nocą oszczędzaj energię,obniżając temperaturę o 2-3°C, a mieszkanie wietrz przy wyłączonym ogrzewaniu, gdyż ciepło niepotrzebnie ucieka.
  4. Kontroluj urządzenia – pobór energii odbywa się także przy włączonej opcji tzw. czuwania (stand-by). Dlatego gdy zależy Ci na zaoszczędzeniu energii, wyłącz telewizory, urządzenia zewnętrzne komputera (monitory, drukarki, skanery itp.). Wyłączaj urządzenia z gniazd elektrycznych, gdy wiesz że w najbliższym czasie, nie będą Ci potrzebne.
  5. Ucz się wydajności – korzystaj z ekonomicznych opcji urządzeń, które dają możliwość wydajnego funkcjonowania (np. używaj funkcji pół wsadu dla wypełnionego do połowy bębna pralki lub pojemnika zmywarki). Oszczędzaj energię i nie wkładaj ciepłych dań do lodówki, która będzie wytwarzała wtedy więcej energii potrzebnej do przywrócenia stałej niskiej temperatury wewnątrz.
  6. Kupuj produkty eko – kupując nowy sprzęt, zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń. Kupuj produkty z symbolem A i powyżej, bo są najbardziej efektywne i wykazują najniższy roczny pobór energii.

Masz problem z odpowiedzią na pytanie, dlaczego Twoje rachunki za energię są za wysokie? Skontroluj się sam: http://www.cenapradu.republika.pl/kalkulator.html

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ