Ogniwa słoneczne – czy warto w nie zainwestować?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
28 marca 2014
426 Views
ogniwa słoneczne

Ogniwa słoneczne nie są w Polsce czymś nowym. Wiele firm zajmuje się ich montażem już od lat, ale mimo to, wiedza na temat korzyści płynących z ich wykorzystania jest w społeczeństwie wciąż dość uboga.

Ogniwa słoneczne – co to takiego?

Ogniwa słoneczne nazywa się również ogniwami fotowoltaicznymi. Najprościej mówiąc są to panele zbudowane najczęściej z krzemu, które wychwytują światło słoneczne i zamieniają je w energie elektryczną. Korzystanie z ogniw słonecznych w Polsce nie jest tak powszechne i popularne, jak w krajach Europy południowej i południowo-zachodniej. Wynika to z klimatu w jakim żyjemy, w którym stosunkowo niewiele jest dni słonecznych w roku, a także z naszych przyzwyczajeń.

Kiedy działają ogniwa słoneczne?

Wielu osobom wydaje się, że ogniwa słoneczne działają tylko wtedy, gdy z nieba leje się żar. Ograniczałoby to jednak ich użycie tak na prawdę do kilkunastu, a może nawet kliku tygodni w roku. Tymczasem ogniwa słoneczne działają zawsze, gdy na niebie jest słońce, nawet wówczas, kiedy znajduje się za chmurami. W takiej sytuacji promienie słoneczne też docierają do ziemi i panele są w stanie je przechwycić i zamienić w energię elektryczną. Nieprawdą zatem jest, że ogniwa – jak mówią obiegowe opinie – są “przydatne” tylko przez dwa miesiące w roku.

Ile kosztują ogniwa słoneczne?

Ze względu na małą popularność tego typu rozwiązanie nie należy w Polsce do najtańszych. Zarówno koszt zakupu, jak i montażu często jest znacznie wyższy niż chciałby tego inwestor. Inwestycja zwraca się wprawdzie po kliku latach, ale nie każdy jest gotowy na taki wydatek np. na etapie budowy domu, dlatego ludzie decydują się na inne rozwiązania.

Gdzie montujemy ogniwa słoneczne?

Na montaż ogniw nie trzeba żadnych zezwoleń. Można je zamontować na gruncie, na dachu lub na ścianie budynku i nie trzeba w tym celu zmieniać projektu architektonicznego domu lub liczyć się w jakimiś daleko idącymi przeróbkami nieruchomości. Dodatkowo ogniwa renomowanych producentów cechuje trwałość i niezawodność, co zwiększa korzyści jakie płyną z ich zastosowania.

Czy ogniwa słoneczne wystarczą?

To często zadawane pytanie przez potencjalnych klientów. W większości przypadków zamontowanie np. na domu samych ogniw nie wystarczy i konieczne jest korzystanie również z innych źródeł energii. Wszystko zależy oczywiście od liczby członków rodziny i ich zapotrzebowania np. na ciepłą wodę. Dlatego też dla każdego przypadku konieczne są dokładne wyliczenia pozwalające oszacować czy dana inwestycja będzie opłacalna.

Przyszłość fotowoltaiki

Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych z pewnością będzie stawało się w Polsce coraz bardziej popularne. Aby to się stało potrzeba jednak czasu na zmianę świadomości, która spowoduje, że ten sposób pozyskiwania energii stanie sie powszechny. A co za tym idzie, jeżeli tylko ogniwa słoneczne staną się popularne, ich cena znacznie spadnie i będą dostępne dla szerszego grona osób.

Co sądzicie o ogniwach słonecznych? Czy waszym zdaniem jest to dobra inwestycja?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ