Czy odwrócony kredyt hipoteczny jest niezgodny z prawem?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
29 października 2014
38 Views
odwrócony kredyt hipoteczny

O odwróconym kredycie hipotecznym wspominaliśmy na naszym blogu w ubiegłym roku. Tymczasem ustawa została już napisana i weszła w życie. Jak to zwykle bywa w takiej sytuacji pojawiło się wokół niej sporo kontrowersji, łącznie z głosami mówiącymi, że jest ona niezgodna z prawem.

Ustawa o odwróconym kredycie – na czym polega?

Będzie to nowy produkt na polskim rynku bankowym. Odwrócona hipoteka umożliwi właścicielom nieruchomości, otrzymywanie dodatkowych pieniędzy, wypłacanych w regularnych odstępach czasu lub jednorazowo, w zamian za przeniesienie praw własności do swojej nieruchomości na instytucję bankową. Uzyskanie kredytu nie będzie uzależnione od zdolności kredytowej lecz od wartości nieruchomości. Im będzie ona wyższa, tym więcej pieniędzy będzie można uzyskać.

Senat przyjął ustawę

W połowie października ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została przyjęta przez Sena, a weszła w życie 23 października 2014 roku. Z ważniejszych poprawek senatorów warto wskazać:

  • konieczność posiadania aktu notarialnego do uzyskania kredytu;
  • pisemną rezygnację z notarialnym potwierdzeniem, którą będzie musiał przedstawić klient, gdy będzie chciał odstąpić od umowy;
  • dokładne, a nie orientacyjne kwoty, na jakie może liczyć osoba zainteresowana tym produktem i które prezentowane są broszurach informacyjnych;
  • sposób rozumienia formuły “inne koszty”, które będą oznaczały prowizję banku, wycenę nieruchomości i monitorowanie jej wartości.

Odwrócona hipoteka pod nadzorem KNF?

Wszystko wskazuje na to, że nowy produkt będzie wymagał nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego – rekomendacja S go bowiem nie obejmuje. Wszystko zależy od tego, jak będą podchodziły do niego banki i jak zacznie funkcjonować, gdyż jest to nowy produkt o cechach kredytu, ale specyficznej charakterystyce – powiedział Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Niezgodność z obowiązującym prawem?

Po przyjęciu ustawy przez Senat pojawiły się głosy, że jest ona niezgodna z zasadą, mówiącą, że własność i prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.

Co za tym idzie, odwrócona hipoteka – z tego punktu widzenia – jest próbą wywłaszczenia bardzo dużej grupy starszych osób, które nie mają wysokich dochodów i nie stać ich na prawnika. Istnieje więc ryzyko, że banki będą drastycznie zaniżać wartość nieruchomości w następstwie czego będzie to niekorzystne zwłaszcza dla osób starszych.

Jakie jest Wasze zdanie na temat odwróconego kredytu hipotecznego?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ