Od nowego roku kredyt tylko z wkładem własnym

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
13 stycznia 2014
163 Views
wkład własny kredyt

Z początkiem nowego roku nie jest już możliwe uzyskanie kredytu hipotecznego na sto procent wartości nieruchomości. Związane jest to ze zmianami w Rekomendacji S wprowadzonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Czym jest Rekomendacja S?

Rekomendacji S to dokument wydawany przez KNF, w którym określone zostały dobre praktyki dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Rekomendacja określa m.in. walutę w jakiej mogą być udzielane kredyty, maksymalny czas kredytowania czy choćby wysokość wkładu własnego, jaki musi mieć klient starający się o kredyt.

Jakie zmiany wchodzą w życie?

Od pierwszego stycznia banki nie będą udzielały już kredytów na sto procent wartości nieruchomości. Oznacza to, że każdy klient już na starcie będzie musiał posiadać wkład własny w wysokości 5% wartości mieszkania. Z każdym kolejnym rokiem zasady udzielania kredytów zostaną zaostrzone:

  • od 2015 roku klienci będą musieli posiadać 10% wkładu własnego;
  • od 2016 roku – 15% wkładu własnego;
  • od 2017 roku – 20% wkładu własnego.

Warto dodać, że po zmianach zobowiązania udzielane będą maksymalnie na 35 lat.

W jakiej sytuacji znajdą się kredytobiorcy?

Posiadanie wkładu własnego dla wielu klientów może być kłopotliwe. Ostatecznie może się nawet przyczynić do przeciągnięcia decyzji o zakupie mieszkania. Są jednak dobre strony takiego rozwiązania. Trzeba bowiem pamiętać, że kredyty udzielane na 100% wartości nieruchomości są droższe.

Klient przychodzący do banku z oszczędnościami może natomiast liczyć na niższe odsetki, a co za tym idzie niższe miesięczne raty. A ponadto, posiadając wkład własny, zwolniony będzie z konieczności ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, jak miało to miejsce dotychczas, co też może mieć wpływ na obniżenie rat kredytu.

Jakie jest Wasze zdanie na temat zmian w Rekomendacji. Czy klienci odczują różnicę między starymi, a nowymi zasadami?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ