Co to jest najem okazjonalny?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
8 maja 2013
Możliwość komentowania Co to jest najem okazjonalny? została wyłączona
353 Views

Chcesz bezpiecznie wynająć mieszkanie na okrągły rok? Nauczony jednak doświadczeniem znajomych, obawiasz się, że możesz mieć problem z pozbyciem się nieuczciwych najemców?

Niczym się nie przejmuj – jest sposób nie zabezpieczenie się przed takimi okolicznościami. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z najmu okazjonalnego, który zabezpieczy twoje interesy i pozwoli ci zarobić parę groszy.

Czym jest najem okazjonalny?

Na najem mieszkania tego typu możesz się zdecydować zawsze, gdy przejściowo z niego nie korzystasz i chcesz dorobić parę groszy.

Najem okazjonalny jest właśnie pewnego “rodzaju” wynajmem, który daje ci takie korzyści, jakich nie masz w przypadku “normalnego” wynajmu. Musisz przede wszystkim jednak wiedzieć, że:

  • skorzystasz z niego tylko wtedy, gdy najem mieszkania nie jest twoim sposobem zarabiania na życie;
  • nie może on trwać dłużej niż 10 lat;
  • umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego.

Korzyści płynące z najmu okazjonalnego

Co zrobić, gdy mija rok od momentu wynajęcia lokalu a niesumienny najemca nie chce się z niego wyprowadzić? Jeśli podpisałeś umowę na najem okazjonalny, to nie masz się czym przejmować. Tego typu dokument gwarantuje ci bowiem, że możesz mu doręczyć żądanie opuszczenia mieszkania sporządzone na piśmie z pominięciem skomplikowanych procedur sądowych.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to niewiele? Otóż nie, przypomnij sobie ilu twoich znajomych znalazło się między młotem a kowadłem, ponieważ nie mogli pozbyć się najemcy w odpowiednim czasie. Czy teraz już widzisz wagę problemu?

Co zrobić, aby umowa najmu okazjonalnego była ważna?

Aby można było mówić o ważności takiej umowy, to – oprócz elementów wspomnianych wyżej – musi ona również zawierać:

  • twoje oświadczenie o zgodzie na zamieszkanie najemcy w lokalu;
  • informację o mieszkaniu, do którego taka osoba wprowadzi się w razie eksmisji;
  • oświadczenie najemcy o wydaniu w terminie używanego lokalu;
  • informację o terminie uiszczania opłat eksploatacyjnych.

Czy gra jest warta świeczki?

Sam musisz sobie odpowiedzieć na takie pytanie. Jak w każdym przypadku są plusy i minusy. Decydując się na tego rodzaju najem jesteś w doskonały sposób chroniony przed nieuczciwymi osobami. Z drugiej jednak strony, niełatwe procedury mogą na początku trochę odstraszyć twojego potencjalnego klienta.

Koniec końców, trzeba sobie postawić zasadnicze pytanie, czy warto, aby mieszkanie stało puste, skoro może przez okrągły rok generować zyski?

Co o tym sądzicie? Czy trafiliście kiedyś na niesumiennego najemcę?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ