Mieszkanie dla Młodych coraz mniej popularne. Co będzie z nim w przyszłym roku?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
15 września 2014
52 Views
Kredyt hipoteczny

Jak się okazuje program Mieszkanie dla Młodych z miesiąca na miesiąc traci popularność. W pierwszym miesiącu wakacyjnym niewiele ponad tysiąc osób złożyło wnioski o dopłaty.

Mniejsze zainteresowanie programem – jak mogłoby się wydawać – nie wynika z wakacyjnej stagnacji. Znaczny spadek składanych wniosków zanotowano już w maju. Trend ten nasilał się przez wakacje i trwa do teraz.

Ile wniosków złożono?

Od momentu uruchomienia programu na początku stycznia, złożono łącznie prawie 9,3 tys. wniosków (dane z sierpnia). W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy zawarto blisko 7,6 tys. umów o kredyt z dopłatą. Łączna kwota jaką wydano – z budżetu na 2014 rok – to ponad 170 mln z przeznaczonych 600 mln zł.

Jakie mieszkane kupuje uczestnik programu?

Z danych wynika, że przeciętny uczestnik programu kupuje mieszkanie o średniej powierzchni przekraczającej nieznacznie 50 m kw, które kosztuje 220 tys zł. Dużym niepowodzeniem jest niestety dopłata do domów jednorodzinnych, którą zainteresowanie jest praktycznie zerowe. Od początku startu programu zaledwie 130 umów dotyczyło kupna nieruchomości tego typu!

Jakie województwa kupują najchętniej?

Dane pokazują również, mieszkańcy których województw kupują lokale najchętniej. Są to przede wszystkim osoby z mazowsza (Warszawa), pomorza (Gdańsk) i wielkopolski (Poznań). W samej tylko stolicy z końcem lipca złożonych było ponad tysiąc wniosków.

Wyższy limit – wyższa cena

W związku z pojawieniem się dopłat, pojawiła się pewna prawidłowość, mówiąca o tym, że w miastach, w których są wysokie limity cenowe, również mieszkania są droższe. I odwrotnie – tam gdzie limity są niższe, niższe są też ceny mieszkań. Tę prawidłowość mogą zlikwidować deweloperzy, jeśli tylko sprzedawaliby mieszkania taniej.

Uciekają do rynku wtórnego

Problem jednak w tym, że takie lokale, aby mieściły się w limicie, muszą być budowane w mniej dogodnej lokalizacji. A tu z kolei konkurentem rynku pierwotnego jest rynek wtórny. Na który coraz chętniej spoglądają kupujący, licząc na to, że w tej samej cenie mogą mieć mieszkanie w lepszej lokalizacji, a do tego często jeszcze umeblowane i gotowe do zamieszkania.

Mieszkanie dla Młodych w przyszłym roku

Jeśli limity Mieszkania dla Młodych będą w przyszłym roku tak samo wysokie i nie dojdzie do ich radykalnej zmiany, to wszystko wskazuje na to, że pieniądze przeznaczone na program przepadną (tzn. wrócą do budżetu). Stratni będę na tym potencjalni beneficjenci, którzy nie będą mogli ich wykorzystać. Tej sytuacji nie da się zmienić, ponieważ sposób wydatkowania środków zakłada, że pieniądze zarezerwowane na program mogą być wykorzystane tylko w danym roku.

Co sądzicie o programie Mieszkanie dla Młodych?

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ