Jakie mieszkania deweloperskie sprzedają się najlepiej?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
22 września 2014
90 Views
jak wymeldować lokatora

Dane o budownictwie mieszkaniowym napawają optymizmem. Deweloperzy uzyskują coraz więcej pozwoleń na budowę i oddają coraz więcej lokali. Czy wiesz, jakie mieszkania deweloperskie sprzedają się najlepiej?

Kawalerek jest niewiele

Deweloperzy inwestujący w dużych miastach budują kawalerki, ale – co ciekawe – nie ma ich jednak tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Rozsądnie będzie zakładać, że szczególnie miasta akademickie powinny mieś więcej tego typu lokali, a tymczasem tak nie jest. Wydaje się raczej, że deweloperzy zorientowali się, iż kawalerka jest mniej atrakcyjna dla inwestorów, jak i dla młodych par.

Zarówno pierwsi, jak i drudzy wolą zainwestować w mieszkanie nieco większe i nieco droższe. Mają dzięki temu – w pierwszym przypadku – okazję do czerpania zysku z wynajmu choćby tylko jednego pokoju. W drugim zaś dostają do dyspozycji dwa mniejsze pokoje, z których jeden można przeznaczyć dla dziecka.

Podsumowując, kawalerki stanowią raczej niewielki procent wszystkich oddawanych mieszkań. Deweloperzy decydują się raczej na nieznaczne “powiększenie” potencjalnych kawalerek i zaoferowanie nabywcom mieszkań wprawdzie tylko trochę większych, ale dwupokojowych.

Mieszkania kompaktowe

Są to takie mieszkania, które mają założoną liczbę pokoi, czyli np. 2, ale “upchniętych” na znacznie mniejszej powierzchni. Dostępność takich lokali w ofertach deweloperów jest zdecydowanie najwyższa. Dają one dobry zysk inwestorom, ponieważ są jeszcze względnie tanie (znacznie tańsze niż np. mieszkanie trzypokojowe) i trochę wygodniejsze niż kawalerka – biorąc np. pod uwagę potrzeby par lub par z dziećmi.

Dwa, a może jednak trzy pokoje

Druga co do wielkości liczba mieszkań dostępnych w ofertach deweloperów, to lokale trzypokojowe. Niewątpliwie jest to najbardziej atrakcyjna dla inwestorów i kupujących liczba pokoi, ale wymaga też większego wkładu własnego i – ewentualnie – zaciągnięcia większego zobowiązania.

Więcej pokoi więcej kosztuje

Około jedna trzecią portfeli deweloperów stanowią lokale trzypokojowe. Jest to drugi – po mieszkaniach dwupokojowych – rodzaj lokali jaki jest w sprzedaży. Na ogół mają one powierzchnię do 70 m kw. Na ich zakup trzeba mieć też bardziej zasobny portfel. Są one bowiem droższe od mieszkań dwupokojowych i kompaktowych o kilkadziesiąt tysięcy zł, co może być już dla wielu młodych osób granicą nie do przeskoczenia. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze fakt, że mieszkanie kupione na rynku pierwotnym, wymaga dodatkowej sumy, która musi być przeznaczona na umeblowanie lokalu, co znacznie podnosi koszt inwestycji.

Apartament – marzenie każdego, nie na każdą kieszeń

Niewiele natomiast w portfelu deweloperów jest apartamentów. Są rzadkością, chyba że inwestor zdecydował się na wybudowanie apartamentowca na atrakcyjnej działce w centrum miasta. Tyle tylko, że wówczas ceny taki lokalu należy podawać już w milionach złotych. W innej sytuacji inwestorzy nie decydują się na apartamenty, a jeżeli już to jest ich dosłownie kilka, bądź kilkanaście na najwyższej kondygnacji budowanego budynku. Często są to też lokale pokazowe.

Na jakie mieszkania w ofertach deweloperów najczęściej zwracacie uwagę?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ