Kupno mieszkania. Uważaj, najtaniej nie oznacza dobrze

Opublikowany przez: Beata Fajkus
20 września 2013
Możliwość komentowania Kupno mieszkania. Uważaj, najtaniej nie oznacza dobrze została wyłączona
239 Views
Kupno mieszkania

Pamiętaj o tym, że kupić tanio, nie zawsze oznacza, że „złapałeś Pana Boga za nogi”. Tym bardziej w czasach, kiedy panuje trend zniżania cen na rynku nieruchomości. Jedno wiadomo: Trzeba zachować dużo ostrożności podczas kupna mieszkania w okazyjnej cenie.

Uwaga na naciągaczy

Okazyjna cena mieszkania rzadko idzie w parze z prawdomównością sprzedawców. Zachowaj ostrożność. Promocyjne ceny bardzo często skrywają wady mieszkania, o których kupujący dowiadują się już po transakcji. Na szczęście część z nich jest do odkrycia podczas oględzin mieszkania, wywiady ze sprzedawcą, bądź podczas kompletowania dokumentów potrzebnych do sporządzenia aktu notarialnego.

  • Zadłużone mieszkanie – okazyjna cena mieszkania bardzo często może wynikać z nieuregulowanych zobowiązań względem banku (niespłacona hipoteka) lub zobowiązań czynszowych względem administracji (spółdzielni czy wspólnoty).
  • Lokator do końca życia – sprzedaż mieszkań z prawem dożywocia to nierzadka praktyka na rynku nieruchomości. Takie mieszkanie bywa nawet o połowę tańsze. W zamian za to mamy w swoim mieszkaniu lokatora, który ma prawo zajmować lokal do końca swojego życia.
  • Mieszkanie do gruntownego remontu – niska cena mieszkania może wynikać także z bardzo niskiego standardu lokalu. Może się okazać, że w mieszkaniu trzeba przeprowadzić remont, wymienić instalacje oraz urządzenia grzewcze. Wtedy postaraj się wywalczyć najbardziej korzystną cenę nieruchomości.
  • Sprawdź co ukrywa sprzedawca – podczas oględzin mieszkania może się okazać, że lokal jest tani, ponieważ posiada „ukryte wady”, które mogą ujawnić się dopiero po sprzedaży. Przykładem mogą być takie praktyki jak białkowanie ścian bezpośrednio przed sprzedażą, aby ukryć grzyb na ścianie czy też zawilgocona posadzka, którą sprzedawca próbuje skrzętnie zakryć dywanem.

Nie oszczędzaj na dobrym agencie nieruchomości

Nie warto oszczędzać na wiedzy i doświadczeniu osoby, która posiada państwową licencję uprawniającą do wykonywania zawodu. Pośrednik zwróci uwagę na szczegóły, o których Ty mógłbyś po prostu nie pamiętać. Oględziny mieszkania, weryfikacja dokumentów, podpisywanie umowy przedwstępnej i odbiór lokalu będą dużo łatwiejsze jeśli zatrudnisz profesjonalnego agenta. Poza tym możesz liczyć na pomoc w wyborze kredytu, dewelopera i odbioru mieszkania.

Podpisz umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego

Nie oszczędzaj na podpisaniu umowy przedwstępnej sporządzonej przez notariusza w kancelarii. W przeciwieństwie do umowy przedwstępnej w formie cywilno-prawnej forma umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego jest odpłatna. Charakteryzuje ją jednak większa moc prawna. Jeśli potencjalny sprzedawca nie będzie chciał podpisać umowy ostatecznej, finalizacja transakcji może odbyć się w sądzie.

Sam widzisz, że nie warto oszczędzać przy zakupie mieszkania. Decydując się na kupno mieszkania, musisz przygotować się na dodatkowe koszta związane z zakupem. Jeżeli nie poniesiesz kosztów związanych z kupnem może się okazać, że stracisz znacznie więcej niż „zaoszczędziłeś”.

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ