Kupno mieszkań komunalnych z bonifikatą – na czym polega?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
8 grudnia 2014
53 Views
mieszkań komunalnych

Kupno mieszkań z bonifikatą kilka lat temu było bardzo popularne i wciąż niektóre miasta dają taką możliwość. Dziś – za sprawą UM w niektórych miastach – pomysł powrócił ponownie.

Kupno mieszkania to nic innego jak stanie się właścicielem lokalu komunalnego, których – według różnych szacunków – jest w Polsce około miliona. Niektóre lokale można kupić nawet z kilkudziesięcioprocentową bonifikatą. A zdarzały się też przypadki bonifikaty na poziomie 90% w sytuacji, gdy nabywcy wpłacali np. całą kwotę od razu.

Chorzów wprowadza bonifikaty

Miastem, które przywróciło możliwość kupna mieszkania na takich zasadach, jest Chorzów. każdy wnioskodawca który zamierza nabyć mieszkanie w ten sposób musi spełnić kilka warunków jeszcze przed samym rozpoczęciem weryfikacji. Kupujący musi m.in. w następującej kolejności:

  • złożyć wniosek o nabycie lokalu mieszkalnego nie później niż do 30 czerwca 2018 roku;
  • nabyć lokal mieszkalny do końca 2018 roku;
  • wykazać, że nie posiada zaległości czynszowych lub innych zaległości związanych z najmem lokalu;
  • wnieść jednorazową opłatę na mieszkanie.

Przykład Łodzi

W niektórych miastach istniała możliwość kupna mieszkania z bonifikatą dla osób, które złożyły wniosek do końca czerwca 2013 roku – wówczas bonifikata była największa lub też po tej dacie – wówczas była odpowiednio niższa. Na upusty trochę niższe, ale wciąż bardzo opłacalne, mogą też liczyć spóźnialscy składający wnioski do końca czerwca 2015 roku.

I tak np. najemcy, którzy złożą wtedy wniosek i nie zalegają z opłatami czynszowymi, uzyskają bonifikaty w wysokości 50%, ale tyko w wypadku lokali znajdujących się w budynkach wybudowanych, wyremontowanych lub zmodernizowanych przed 10 lipca 1996 roku.

Warto wiec sprawdzić dokładnie na stronie Urzędu Miasta, czy na mieszkanie, w którym mieszkasz czy nie przysługuje Ci bonifikata. Sytuacja w każdym mieście jest inna i warto to sprawdzić, ponieważ można się stać właścicielem lokalu – spełniając wcześniej kilka warunków – za naprawdę niewygórowane pieniądze.

Co sądzicie o kupnie mieszkań z bonifikatą?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ