Księgi wieczyste już dostępne w internecie

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
15 lipca 2014
136 Views

Od początku lipca tego roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece uchwalone w maju zeszłego roku.

W praktyce oznacza to, że od początku wakacji można składać wnioski przez internet korzystając z systemu teleinformatycznego. Będzie można w ten sposób uzyskać odpis lub wyciąg z księgi wieczystej. System miał pierwotnie być dostępny jeszcze w ubiegłym roku, ale terminów nie udało się dotrzymać i trzeba było na niego poczekać do wakacji.

Księgi wieczyste dostępne są na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) od 2010 roku. Już od czterech lat dostęp do ksiąg jest powszechny, ale dzięki jego systematycznej cyfryzacji, stopniowo staje się dostępny dla wszystkich bez konieczności wychodzenia z domu.

Zgodnie z nowymi przepisami wydruk księgi pobrany w wersji elektronicznej jest tak samo wartościowy, tzn. ma taką samą moc prawną, jak papierowy dokument wydawany przez sąd wieczystoksięgowy. Dodatkowo powstały system jest w pełni kompatybilny z Centralną Bazą Danych Ksiąg Wieczystych.

Zmiany w przepisach dotyczących usług internetowych i dostępność ksiąg drogą internetową daje możliwość wielu organom państwowym (np. fiskus, policja, prokuratura), znajdowanie księgi danej nieruchomości po nazwisku właściciela, numerze księgi czy choćby ewidencji gruntów. W przypadku ksiąg, które nie są dostępne w wersji elektronicznej, obowiązujące będą przepisy sprzed nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Czy korzystaliście już z nowego systemu i pobieraliście odpis księgi przez internet?

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ