Kredyt od dewelopera – czy się opłaca?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
23 czerwca 2014
233 Views
Kredyt

Banki nie są jedynymi instytucjami, które mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Mało kto wie, ale również niektórzy deweloperzy pożyczają pieniądze. Jak sądzicie – czy to się opłaca?

Możliwość skorzystania z kredytu – a ściślej mówiąc: pożyczki – od dewelopera formalnie pojawiła się w roku 2012, kiedy to jeden z dużych, warszawskich inwestorów zaoferował swoim klientom tego typu produkt.

Deweloper jak bank – czy to możliwe?

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Wynika to z tego, że deweloper nie jest taką instytucją, jak bank i nie ma takich uprawnień, a więc pożyczanie pieniędzy na zasadach, jak w banku jest po prostu niemożliwe. Istniała jednak pożyczkowa oferta inwestorów skierowana do ściśle określonej grupy klientów, którzy spełniają część wymogów, ale z jakichś powodów nie mogą, a czasami nawet nie chcą, brać zobowiązania w banku.

Jaki klient dostanie kredyt?

Kredyt od dewelopera przygotowany jest dla określonej grupy klientów. Najczęściej starają się o niego osoby: 

  • otrzymujących nieregularne, ale wysokie wynagrodzenie;
  • prowadzące działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy o dzieło.

Najprościej mówiąc, kredyt od dewelopera jest skierowany do osób mających wysokie dochody, ale z przyczyn formalnych nie mogących uzyskać zobowiązania.

Ile kosztuje taki kredyt?

Deweloperzy, choć chętnie pożyczą klientowi pieniądze, to – niestety – koszt takiego zobowiązania będzie bardzo wysoki – kredyt był bowiem powiększony o marżę w wysokości 7-8%, co nawet dwa lata temu było dużą kwotą. To jednak nie wszystko, gdyż zobowiązanie udzielane było w euro! Zagrożenie – po nieoczekiwanej zmianie kursu walut – spłaty kwoty znacznie większej niż się pożyczyło, (jak ma to miejsce w przypadku niektórych frankowiczów), było zatem realne. Z tego też powodu zainteresowanie takimi kredytami szybko zmalało i ostatecznie zanikło.

Czy dzisiaj można wziąć kredyt od dewelopera?

Na chwilę obecną żaden deweloper nie oferuje kredytu/pożyczki na zakup mieszkania. Inwestorzy, jak się zdaje, wpadli na inny pomysł. Chodzi oczywiście o pośredniczenie w możliwości wzięcia kredytu, który – wzięty za pośrednictwem inwestora – może być dużo tańszy. Szczególnie Ci więksi inwestorzy biorą na siebie część kosztów związanych z kredytem, jak np. marża, a także są w stanie pomóc w załatwianiu formalności.

Jak oceniacie pomoc deweloperów podczas starania się o kredyt hipoteczny? Czy opłaca się to klientom?

Komentarze

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

14.01.2017

Silniejszy i słabszy skutek umowy przedwstępnej

Podejmując decyzję o planowanej  sprzedaży bądź zakupie działki, domu czy mieszkania często zadajemy sobie pytanie w jakiej formie sporządzić umowę pr...
CZYTAJ WIĘCEJ
02.01.2017

Działka budowlana – ale czy na pewno ?

Często w ogłoszeniach o sprzedaży działek znajdujemy informację “działka budowlana” ale czy rzeczywiście na każdej “działce budowlanej” można zbudować...
CZYTAJ WIĘCEJ
29.04.2015

Mieszkania zakładowe – jak je wykupić?

Mieszkania zakładowe
Wiele zakładów już od lat wyprzedaje swoje mieszkania o czym regularnie informuje swoich najemców, którzy mogą taki lokal odkupić, co jest bardzo opła...
CZYTAJ WIĘCEJ