Koniec z pozwoleniami na budowę

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
18 sierpnia 2014
254 Views
metr odtworzeniowy

W pierwszym tygodniu sierpnia zapadła decyzja o zmianie w prawie budowlanym. Ostateczny podpis prezydenta oznacza, że osoby budujące dom jednorodzinny, aby rozpocząć inwestycję, nie będą musiały posiadać pozwolenia na budowę.

Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących rynku nieruchomości w tym roku. Co więcej, jeśli prace potoczą się szybko, to nowelizacja ustawy wejdzie w życie do końca tego roku. Będzie to wielkim ułatwieniem dla wielu inwestorów i znacznie przyspieszy proces inwestycyjny.

Co zamiast pozwolenia?

Zamiast pozwolenia inwestor będzie musiał złożyć w odpowiednim urzędzie (starostwie powiatowym) zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Jeśli w ciągu 30 dni od momentu złożenia dokumentów urzędnik nie odpowie, będzie to równoznaczne z uzyskaniem zgody na rozpoczęcie inwestycji. Dotychczas inwestorzy oczekiwali średnio na pozwolenie nawet dwa razy dłużej. Im większa miejscowość, tym czas oczekiwania był jeszcze dłuższy. W najgorszych przypadkach trzeba było na nie czekać nawet kwartał.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Do pozwolenia na budowę inwestor będzie musiał dołączyć tylko projekt inwestycji zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na zmianach w przepisach skorzystają obie strony: urzędnicy – ponieważ zamiast rozpatrywaniem dokumentów, zajmą się innymi, pilniejszymi rzeczami, a także inwestorzy, gdyż w ich przypadku skrócenie czasu oczekiwania na zgodę na budowę, to po prostu oszczędność pieniędzy.
Co sądzicie o zmianie ustawy – Prawo budowlane?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ