Koniec z obowiązkiem meldunkowym

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
6 października 2014
132 Views
obowiązkiem meldunkowym

Już w 2010 roku uchwalono ustawę o ewidencji ludności. Ma ona wejść w życie na początku przyszłego roku. Na mocy nowego przepisu obowiązek meldunkowy przestanie obowiązywać.

Niestety obowiązek meldunkowy nie zostanie zniesiony w momencie wejścia w życie ustawy, czyli na początku 2015 roku, lecz dopiero rok później – od 1 stycznia 2016 roku. Wprowadzenie przepisow – dość niefortunnie – przesunęło się o dwa lata. Całe zamieszanie uściśli poniższe zestawienie:

  • rok 2010 – uchwalenie ustawy o ewidencji ludności;
  • rok 2015 (1 stycznia) – wejście w życie nowej ustawy;
  • rok 2016 (1 stycznia) – moment od którego przestanie obowiazywać obowiązek meldunkowy.

Co jeszcze zmieni przepis?

Nowe przepisy, których część obowiązuje od 2013 roku, wprowadzają jeszcze kilka istotnych zmian. Przede wszystkim osoba, chcąca się wymeldować, a potem zameldować w innym miejscu, nie musi już udawać się do dwóch urzędów. Po 1 stycznia pojawi się możliwość załatwienia wszystkich formalności w jednym urzędzie, co znaczenie ułatwia i przyspieszy całą procedurę.

Dodatkowo osoba zainteresowana, nie musi już podczas meldunku podawać informacji dotyczących odbycia służby wojskowej czy posiadanego wykształcenia, jak to miało miejsce dotychczas. Oprócz tego wydłużony zostanie też termin zgłoszenia meldunku do 30 dni.

Istotne zmiany w dowodach osobistych

Od 2015 roku powstać ma Rejestr Dowodów Osobistych, do którego będą miały dostęp urzędy gmin. Dzięki rejestrowi będzie można złożyć wniosek (również przez internet) o wydanie dowodu osobistego, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Najważniejsze jednak jest to, że od 1 stycznia 2015 roku z dowodów osobistych zniknie informacja o zameldowaniu. Jest to znaczne ułatwienie, gdyż po zmianie miejsca zamieszkania i meldunku nie trzeba będzie zmieniać dokumentu.

Co sądzicie o zmianie przepisów meldukowych? Czy są istotnym ułatwieniem?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ