Jakie okna do mieszkania wybrać?

Opublikowany przez: Beata Fajkus
25 października 2013
Możliwość komentowania Jakie okna do mieszkania wybrać? została wyłączona
291 Views
Jakie okna do mieszkania

Specjaliści mówią, że wybór okien do nowo kupionego mieszkania jest niemal tak trudny, jak wybór samochodu. Zastanawiasz się pewnie dlaczego?

Problem polega na tym, że – podobnie jak w przypadku samochodów – zdecydowanie się na okna do mieszkania wymaga porównywania wielu parametrów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście cena. Na szczęście na polskim rynku istnieje ponad 2 tys. podmiotów, które oferują sprzedaż i dystrybucję okien. Klienci mają więc w czym wybierać, a w obliczu dużej podaży nie muszą aż tak dużej uwagi przywiązywać do ceny.

Parametry techniczne okien – czym się kierować?

Okna można porównywać na podstawie wielu parametrów technicznych. Do podstawowych należy:

 • izolacja termiczna, czyli ochrona domowników przed temperaturą na zewnątrz;
 • izolacja akustyczna, czyli tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz;
 • infiltracja, czyli przenikanie pary wodnej przez kanaliki w oknie;
 • wentylacja, czyli umożliwienie cyrkulacji powietrza.

Dodatkowym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okien jest liczba komór. Ich ilość ma wpływ na izolacyjność okien, ogranicza także występowanie kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz. Najpowszechniejsze na rynku są okna dwu- i trzykomorowe, choć zdarzają się również i takie, które zawierają sześć komór.

Izolacja termiczna

Współczynnik izolacji termicznej określa się symbolem “U”. Najlepsze, sześciokomorowe okna charakteryzuje współczynnik 1,2-1,3, okna dwu- i trzykomorowe mają ten współczynnik trochę gorszy, oscylujący na ogół między wartością 1,5 a 1,9.

Izolacja akustyczna

Współczynnik izolacji akustycznej sprawdza się natomiast na podstawie wskaźnika “Rw” wyrażonego w decybelach (dB). Najlepsze okna mają wskaźnik Rw na poziomie 25 dB, a najgorsze na poziomie 70 dB. Pamiętaj jednak, że nie ma potrzeby zwracać na niego tak bacznej uwagi jeżeli mieszkasz w bardzo cichej okolicy.

Rodzaje okien

Same parametry okna to jednak nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa również materiał z jakiego został zrobiony jego profil. Na rynku możesz się spotkać z oknami wykonanymi z drewna lub z PCV. Te dwa materiały są najpowszechniejsze i najczęściej wybierane przez klientów.

Istnieją ponadto jeszcze okna  aluminiowe, drewniano-aluminiowe i wykonane z fiberglass, czyli włókna szklanego. Te ostatnie są jednak bardzo drogie i rzadko montowane w mieszkaniach.

Okna z PCV

Okna z PCV są najtańsze i większość osób decyduje się na ich instalację. Cechami charakterystycznymi okien PCV jest:

 • niski współczynnik infiltracji;
 • łatwość ich utrzymania w czystości;
 • to, że nie wymagają okresowej konserwacji;
 • mała giętkość materiału, z którego są wykonane;
 • wysoka odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych;
 • rozszerzalność cieplna, oznacza to, że pod wpływem temperatury mogą nieznacznie zwiększać lub zmniejszać swoją objętość.

Niestety okna tego typu nie są tak stylowe i eleganckie, jak okna drewniane. Dlatego jeżeli zależy Ci na dobraniu ich do elewacji domu, to powinieneś zastanowić się nad produktem wykonanym z drewna.

Okna drewniane

Okna drewniane są zwykle droższe niż okna z PCV, cechuje je przede wszystkim:

 • dobra izolacja cieplna;
 • możliwość malowania;
 • utrudniona konserwacja;
 • łatwość kształtowania na etapie budowy.

Wybór okien i drzwi do mieszkania to bardzo ważny moment. Pamiętaj, aby zawsze kierować się poszczególnymi parametrami, odpowiednio dobranymi do Twoich potrzeb.

Interesujące informacje na temat okien i drzwi znajdziesz na stronie związku producentów, dostawców i dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi.

Czy mieliście ostatnio okazję wybierać nowe okna do mieszkania? Na jakie się zdecydowaliście?

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ