Jakie będą ceny ziemi rolnej w 2015 roku?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
10 lutego 2015
197 Views
ceny ziemi rolnej

Od początku wejścia Polski do UE ziemia systematycznie drożeje. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Czy wiesz, jakie będą ceny ziemi rolnej w nowym roku?

W ciągu ostatniego dziesięciolecia ceny ziemi wzrosły o blisko 400%. Tendencja jest wciąż wyraźnie wzrostowa. Dodatkowo z najnowszych informacji Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) wiemy, że przeznaczyła ona na sprzedaż 100 tys. ha gruntów pod inwestycje tylko w tym roku. To na pewno przyciągnie inwestorów i przyczynie się do wzrostu cen wynikającego z rywalizacji zainteresowanych podmiotów.

Ceny na zachodzie Europy

Choć ziemia nad Wisłą bardzo zdrożała, to i tak jej cena daleko odbiega jeszcze od średniej europejskiej i krajów tzw. “starej unii”. Fakt ten bywa argumentem – niekoniecznie dobrym – zwolenników stwierdzenia, że jej ceny powinny jeszcze wzrosnąć. Ziemia tańsza niż w Polsce jest w Estonii oraz na Litwie i Łotwie, co nie dziwi, biorąc pod uwagę zdecydowanie wyższą jakość polskich gruntów.

Polska ziemia dla cudzoziemców?

Dodatkowo wiele osób posiłkuje się tezą, że już w maju przyszłego roku, ziemię będą mogli kupić bez zezwolenia inni obywatele UE. W związku z tym jej cena musi być wysoka, bo inaczej wykupią ją zagraniczni inwestorzy. To wszystko powoduje, że jej właściciele nie chcą sprzedawać, ponieważ liczą na ogromne zyski w 2016 roku, a kupujący nie mogą kupić – i w ten sposób powstaje bańka spekulacyjna.

Czy ziemie wykupią cudzoziemcy?

Owszem, zainteresowanie nią powinno się zwiększyć, ale prawdopodobnie nie będzie tak duże, jak się przewiduje. Może to niestety wpłynąć negatywnie na portfel inwestycyjny tych, którzy gromadzą jej zasoby w celu osiągnięcia dużych zysków. Może  się bowiem okazać, że teraz zamrożony kapitał nie będzie pracował na inwestora w przyszłości.

Kto może kupić polską ziemię?

Jej kupnem mogą być zainteresowani pojedynczy inwestorzy, którzy będą chcieli np. wybudować dom w malowniczej okolicy. Drugim inwestorem mogą być podmioty zagraniczne, które pragną otworzyć w Polsce swoje fabryki, kuszone szczególnie niskimi cenami ziemi, ale też zwolnieniami z podatków oraz znacznie tańszą siła roboczą niż na zachodzie.

W tym drugim wypadku będą jednak wchodziły w grę naprawdę duże tereny, których właścicielem w Polsce jest np. ANR czy Agencja Mienia Wojskowego. Ponadto, wymienione podmioty są właścicielami najbardziej atrakcyjnych terenów tuż na obrzeżach dużych miast i przy wielkich węzłach komunikacyjnych – dlatego wielkie zagraniczne koncerny zgłoszą się w pierwszej kolejności właśnie do tych podmiotów.

Co sądzicie o cenach ziemi rolnej w Polsce?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ