Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
16 lutego 2015
61 Views
rynek nieruchomości

Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latach poprzednich.

Wśród nich należy przede wszystkim wymienić planowane zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Zmiany mają ułatwić zakwalifikowanie się do dopłaty większej liczbie młodych osób zainteresowanych kupnem mieszkania. Dodatkowo Senat w połowie stycznia zagłosował za zniesieniem pozwoleń na budowę i wprowadził do nowej wersji prawa budowlanego łącznie 17 poprawek. Wszystko wskazuje więc na to, że już w najbliższym czasie pozwolenia na budowę będą przeszłością – ich brak znacznie ułatwi budowę domów jednorodzinnych.

Czy stopy pójdą znowu w dół?

Już na początku roku obiegła media informacja, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP), może ponownie obniżyć stopy procentowe, co po raz kolejny będzie historycznym wydarzeniem (informujemy Was o tym na bieżąco.) Jak się jednak później okazało, obniżki (jak na razie) nie będzie, a stopa zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie. O decyzji Rady zdecydował wzrost inflacji i dość dobra kondycja gospodarki w końcówce roku.

Frank szwajcarski i koszt kredytów

Niestety styczeń upłynął na spekulacjach o tym, ile będą kosztowały kredyty we frankach szwajcarskich, których cena drastycznie wzrosła po tym, jak Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zniósł ustanowiony w 2011 roku sztywny kurs franka do euro na poziomie 1,20.

W konsekwencji tego działania cena helweckiej waluty poszybowała w górę, co ma bardzo negatywny skutek, ponieważ ceny kredytów zaciągniętych w CHF drastycznie wzrosły. Ponadto SNB obniżył stopę procentową z -0,25 do -0,75, co jednak nie zdołało zrównoważyć skutków decyzji o rezygnacji z powiązania franka z euro. Koniec końców, wszystkie zmiany drastycznie pogorszyły sytuację frankowiczów.

Czy rząd pomoże?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć – będzie ono na pewno w najbliższym czasie jednym z ważniejszych tematów politycznej rozgrywki. Jedni twierdzą, że powinien, inni z kolei są zdania, iż umowa kredytowa była umową między bankiem a klientem – a zatem rząd nie powinien z pieniędzy podatników pomagać dłużnikom. Oczywiście sprawa nie jest taka prosta, jak pozornie mogłoby się wydawać.

Tak czy inaczej pojawiły się już pomysły, aby osoby zadłużone we frankach szwajcarskich mogłyby spłacać kredyt po kursie sprzed uwolnienia szwajcarskiej waluty. Innym sposobem jest sugestia Związku Banków Polskich o wakacjach dla kredytobiorców i niższych spreadach. Czas pokaże jakie rozwiązanie (i czy w ogóle jakieś) okaże się korzystne.

I Wynajem

Wynajem lepszy od lokaty

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko styczeń, ale cały ten rok będzie pomyślny dla osób inwestujących w mieszkanie pod wynajem. Tani pieniądz i oszczędności, których nie opłaca się trzymać na lokacie, coraz więcej osób zachęca do inwestowania w mieszkanie, które – po wynajęciu – pokrywa koszty ewentualnych zobowiązań.

Warto mieć jednak świadomość tego, że sytuacja na rynku może się zmienić (o czym – jak się zdaje – zapomnieli frankowicze) i za kilka lub kilkanaście miesięcy – po wzroście stóp procentowych – raty kredytu mogą podrożeć. Warto więc wszystko dobrze przemyśleć i nie brać zobowiązania ponad możliwości, tak aby po zmianach na rynku można było wyjść chociaż na przysłowiowe zero.

II Sprzedaż

Co ma wpływ na decyzję?

Sprzedaż mieszkania na początku roku jest bardzo dobrym okresem. Nie licząc drobnych utrudnień dla kredytobiorców związanych ze wzrostem wkładu własnego, jaki muszą posiadać, wielu z nich decyduje się na kupno lokalu właśnie teraz. Wydaje się, że wpływ ma na to kilka czynników. Pierwszy z nich można nazwać “psychologicznym” i polega on na tym, że wiele osób decyduje się na podjęcie jakichś ważnych, życiowych decyzji właśnie na początku nowego roku.

Drugim, dużo bardziej realnym powodem są korzyści ekonomiczne. Początek roku to w wielu firmach i korporacjach czas podsumowywania roku minionego, premii oraz podwyżek. Stąd właśnie wiążące decyzje ze strony kupujących, którzy chcą zarobione pieniądze przeznaczyć na wymarzone mieszkanie.

Co musi zrobić sprzedający?

Sprzedaż mieszkania wymaga jednak niemałego wkładu – o czym przypominamy Wam przy wielu różnych okazjach. Sprzedający musi przede wszystkim dobrze je przygotować: naprawić usterki, zadbać o estetykę pomieszczeń (home staging), uiścić wszystkie opłaty, a przede wszystkim dobrze je zareklamować. Ten ostatni element jest najważniejszy – o mieszkaniu na sprzedaż musi się bowiem dowiedzieć jak największa grupa potencjalnych kupujących. W innym razie będzie ono czekało na sprzedaż bardzo długo.

Być lepszym od deweloperów

Warto pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego mają sporą przewagę nad mieszkaniami deweloperskimi. Warunkiem jest jednak to, aby były zadbane, umeblowane i znajdowały się w dobrej lokalizacji – zestaw takich cech pozwala na konkurowanie z deweloperami. Wynika to z tego, że pieniądze na rynku są tanie i stosunkowo łatwo o kredyt. Klienci wolą zatem np. umeblowane mieszkanie z rynku wtórnego, na które mogą wziąć mniejszy kredyt niż musieliby wziąć w przypadku rynku pierwotnego, które trzeba jeszcze umeblować.

III Kupno

Targi coraz bliżej

Ledwie styczeń dobiegł końca, a już pojawiają się w mediach informacje o targach mieszkaniowych, które będą się odbywały w marcu, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Takie wydarzenie to dobra okazja na kupno mieszkania, przede wszystkim dlatego, że deweloperzy będą oferowali mieszkania w naprawdę dobrej cenie i z dodatkowymi rabatami. Warto więc podjąć już teraz jakieś kroki i pomyśleć o tym, co będzie za niecały miesiąc.

Większy wkład własny

Jeśli natomiast chodzi o styczeń, był to miesiąc umiarkowanego zainteresowania mieszkaniami zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. I choć o kredyt stosunkowo łatwo, wielu potencjalnym kredytobiorcom – ale nie wszystkim – dał się we znaki dziesięcioprocentowy wkład własny, jaki od początki muszą mieć, aby wziąć kredyt. To skutecznie ostudziło zapał niektórych spóźnialskich, którzy nie zdecydowali się na kredyt w zeszłym roku.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ
07.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport listopad 2014

Jaki jest rynek nieruchomości
Podsumowanie listopada tym razem trochę później niż zwykle. Dlatego w styczniu opublikujemy dwa raporty za listopad i za grudzień. Warto potraktować j...
CZYTAJ WIĘCEJ