Jaki jest rynek nieruchomości? raport sierpień 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
10 września 2014
72 Views
rynek nieruchomości

Miesiące wakacyjne dobiegły końca. Przed studentami trudny okres związany z poszukiwaniem nowego mieszkania lub pokoju. Z drugiej jednak strony, jest to znakomity czas dla wynajmujących, którzy niecierpliwie zaczynają się rozglądać za nowymi klientami.

Rynek nieruchomości w okresie wakacyjnym nie przyniósł zaskakujących zmian i nowości. Bez wątpienia najbardziej doniosłym i najistotniejszym wydarzeniem – z punktu widzenia osób budujących dom jednorodzinny – jest zniesienie pozwoleń na budowę.

Budować będzie łatwiej

Już na początku sierpnia zapadła decyzja o zmianie przepisów prawa budowlanego. W praktyce oznacza to, że po wejściu z życie nowych zapisów przestaną obowiązywać pozwolenia na budowę. Inwestorzy nie będą musieli się o nie starać, tak jak miało to dotychczas miejsce.

Zamiast pozwolenia wystarczy zawiadomienie o rozpoczęciu budowy złożone w starostwie powiatowym. Na rozpatrzenie dokumentu urzędnik ma 30 dni i jeśli po tym czasie nie odpowie, będzie to oznaczało, że inwestor ma zielone światło i może przystąpić do budowy.

Deweloperzy wciąż pędzą

Z miesiąca na miesiąc potwierdzają się też prognozy związane ze wzrostem na pierwotnym rynku mieszkaniowym i coraz większym zaangażowaniem deweloperów w nowe inwestycje. Tym razem dane, krążące wprawdzie w internecie od dłuższego czasu, potwierdza jeszcze analiza GUS-u. Od stycznia do lipca deweloperzy rozpoczęli budowę 37 tys. lokali, co oznacza wzrost o ponad 40% w stosunku do roku poprzedniego.

Podobny wzrost widać też, jeśli chodzi o liczbę pozwoleń na budowę nowych mieszkań. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku wydano ich aż 92 tys. Jest to o kilkadziesiąt procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Deweloperom nie są już ponadto straszne przepisy ustawy deweloperskiej, a co więcej wciąż mamy na rynku dostępny tani kredyt. Inwestorzy liczą zatem na to, że duża liczba mieszkań zostanie sprzedana, ponieważ statystyczna rodzina może dzisiaj pożyczyć znacznie więcej pieniędzy niż np. dwa lata temu.

I Wynajem

Wrzesień będzie pracowity

Dla wynajmujących mieszkania w miastach akademickich i szukających klientów wśród studentów, nadszedł gorący czas. Sierpień nie był jeszcze tak pracowitym miesiącem, ale wrzesień będzie wymagał już sporo wyrzeczeń. Jeśli chcesz szybko znaleźć najemcę, powinieneś szukać go w internecie, a najlepiej na Facebooku w specjalnych grupach, dedykowanych dla osób szukających najemcy lub mieszkania. W ten sposób najlepiej i najszybciej będzie Ci się skontaktować z potencjalnym zainteresowanym.

Szybko odpowiadaj, nie ignoruj pytań!

To dwie podstawowe zasady dodawania ogłoszeń o wynajmu na portalach społecznościowych (i nie tylko społecznościowych). Jeśli chcesz szybko znaleźć najemcę, licz się z tym, że każdy telefon musi być przez Ciebie odebrany i musisz odpowiadać na wszystkie pytania dzwoniących – nawet jeśli wydadzą Ci się nie na temat lub wręcz dziwne. Poważne traktowanie klienta jest bowiem kluczem do sukcesu. Potem pozostaje tylko spotkanie i – jeśli najemca Ci się spodoba – podpisanie umowy.

A co, jeżeli nie wynajmuję studentom?

Oznacza to, że jesteś w licznej grupie wynajmujących, którzy na ogół posiadają mieszkanie w wyższym standardzie, dobrej lokalizacji i nie chcą go wynajmować studentom. Jeśli należysz do jednego z takich najemców, to warto trochę poczekać, aż zainteresowanie mieszkaniami, zwłaszcza w dużych miastach, trochę się uspokoi. Mieszkanie się ofert “dla studentów” z Twoimi nie będzie dobre, a nawet może przysporzyć Ci trochę kłopotów. Chodzi głównie o telefony osób, które nie doczytały oferty i zadzwoniły w ciemno.

II Sprzedaż

Może mieszkanie dla studenta?

Miesiąc temu wspominaliśmy, że bardzo ciekawym klientem w okresie wakacyjnym są rodzice studentów. Tych jednak studentów, którzy zaczynają dopiero studia. Z racji tego, że o kredyt jest dziś łatwo, wiele jest osób, które skłonne są kupić mieszkanie dla swojej pociechy, myśląc o jej komforcie studiowania, ale też z myślą o inwestycji w przyszłość.

Jeśli nawet student nie będzie chciał w nim mieszkać po studiach, to takie mieszkanie będzie naprawdę dobrą inwestycją, szczególnie w mieście akademickim. Na znalezienie klienta nie jest jeszcze za późno, choć czasu pozostało niewiele. Możesz zatem poszukać kupca z pomocą np. agenta nieruchomości lub też działać na własną rękę.

Zatrudnij agenta – to się opłaci

Skorzystanie z usługi agenta nieruchomości będzie na pewno opłacalne. Jeśli chcesz załatwić wszystkie formalności jeszcze we wrześniu, to uda Ci się to tylko wtedy, gdy prace są już zaawansowane. Najważniejsze, aby nie robić wszystkiego nerwowo i za szybko, bo może to doprowadzić do jakiejś pomyłki. Poszukiwanie kupca można jednak trochę opóźnić i przełożyć na październik. Będzie to bardzo rozsądne rozwiązanie, które pozwoli Twojemu agentowi rozejrzeć się w sytuacji na rynku i na spokojnie zacząć poszukiwanie kupującego.

Zadbaj o wygląd mieszkania

Wspólnie z agentem powinniście jednak zadbać o mieszkanie, tak aby prezentowało się czysto i schludnie. Nie może być mowy o drobnych nawet usterkach. Popracuj też nad prezentacją lokalu, zadbaj o świeże kwiaty, czysty obrus i dobre oświetlenie poszczególnych pomieszczeń – z pewnością będzie to klucz do sukcesu.

III Kupno

Tani kredyt zamiast MdM-u

Kupno mieszkania niewątpliwie się opłaca. Po pierwsze dlatego, że pieniądze na rynku są tanie, co ma oczywiście przełożenie na cenę kredytów. Po drugie zaś dlatego, że naprawdę jest w czym wybierać i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ten drugi nie daje wprawdzie możliwości skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), ale oferty sprzedających są bardzo interesujące i – jak się okazuje – osobom kupującym na rynku wtórnym program jest zupełnie niepotrzebny. Jako kupujący powinieneś zadbać o wkład własny. Najlepiej by był on możliwie jak najwyższy, wtedy bowiem łatwiej będzie spłacić kredyt, ponieważ rata będzie niższa.

Rynek pierwotny

Z kolei na rynku pierwotnym – o czym wspominaliśmy we wstępie – dzieje się sporo. Deweloperzy ruszyli do przodu z inwestycjami i od dłuższego już czasu budują i oddają coraz więcej lokali. Gdy wziąć pod uwagę fakt, że program MdM nie cieszy się prognozowanym zainteresowaniem, to jednoznaczne wydaje się, że nie budują oni z myślą o programie.

Wydaje się raczej, że deweloperzy liczą na tani pieniądz w obiegu i wzrost możliwości kredytowej klientów – stąd bierze się ich bardzo wysoka aktywność. Klienci z pewnością będą się decydowali na mieszkania deweloperskie. Być może właśnie i Ty jesteś wśród osób zainteresowanych kupnem mieszkania z rynku pierwotnego.

Jeśli tak, to przed Tobą ciekawy okres, bo już we wrześniu w wielu polskich miastach zaczynają się targi mieszkaniowe, na których można będzie znaleźć bardzo ciekawe oferty. Powinieneś się zatem przygotować, rozejrzeć się kredytem czy zrobić choćby wizję lokalną, by zobaczyć, jak budują deweloperzy, których masz na oku.

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ