Jaki jest rynek nieruchomości? raport sierpień 2013

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
10 września 2013
Możliwość komentowania Jaki jest rynek nieruchomości? raport sierpień 2013 została wyłączona
109 Views
rynek nieruchomości

Ku zdziwieniu wielu osób związanych zawodowo z rynkiem nieruchomości, w ostatnich miesiącach mieliśmy naprawdę dużo zmian. Mogą one ukształtować rynek w najbliższych latach i znacznie na niego wpłynąć. O wszystkim informowaliśmy Was na bieżąco w naszych raportach z czerwca i lipca.

Jeżeli coś przegapiliście, to zachęcamy do uzupełnienia swojej wiedzy. Tych zaś, którzy są z nami co miesiąc, zapraszamy na podsumowanie sytuacji na rynku nieruchomości w sierpniu.

Ożywienie, ożywienie…

Jednymi z najbardziej opiniotwórczych instytucji, które systematycznie publikują fachowe raporty na temat rynku nieruchomości są REAS, Główny Urząd Statystyczny (GUS) czy Narodowy Bank Polski (NBP). Istnieje ponadto wiele firm, głównie portali nieruchomości, które przygotowują raporty na podstawie swoich własnych danych. Zapoznanie się z nimi pozwala na ogół zdobyć sporą wiedzę na temat sytuacji branży.

Z końcem sierpnia pojawił się Raport AMRON-SARFiN. Jest to kolejna, znana firma, publikująca informacje na temat rynku nieruchomości. Z raportu wynika jednoznacznie, że mamy do czynienia z długo oczekiwanym ożywieniem. Zaprezentowane dane dotyczą wprawdzie II kw. tego roku, ale pozwalają wyciągnąć wnioski na temat przyszłej sytuacji na rynku nieruchomości.

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się na polepszała. Upewnia nas o tym nie tylko wspomniany raport, ale również wiele innych doniesień płynących z mediów, nie zawsze – co ciekawe – związanych z nieruchomościami.

Skąd te wnioski?

Omawiany raport nie obejmuje lipcowych obniżek stóp procentowych, a te z pewnością przyczyniły się do łatwiejszej dostępności kredytów hipotecznych. Klienci coraz chętniej zaciągają kredyty i decydują się na kupno mieszkania. Wniosek jest zatem jeden: wzrósł popyt na pieniądze i z końcem wakacji coraz więcej osób powinno podejmować decyzje o kupnie mieszkania oraz decydować się na zaciąganie kredytów.

Z Raportu AMRON SARFiN wynika, że liczba i wartość nowych kredytów wzrosły. W omawianym okresie (czyli w pierwszym półroczu 2013 roku) udzielono ich 44 tys. na łączną kwotę trochę ponad 9 mld zł. Średnia zaś wartość jednego udzielonego kredytu to prawie 200 tys. zł. Dla porównania wyniki z tego samego okresu ubiegłego roku były o kilka procent gorsze. Są to bardzo pocieszające dane, pozwalające optymistycznie patrzeć w przyszłość.

I. Wynajem mieszkania wciąż się opłaca

O wynajmie mieszkania studentom pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Sytuacja na rynku wynajmu się nie zmieniła, a zbliżający się początek nowego roku akademickiego powoduje jedynie, że stała się coraz bardziej napięta dla tych, którzy nie mają jeszcze nowego lokum. Dlatego też, nie masz się czym przejmować wówczas, gdy twoim klientem ma być student, bo najemca na pewno się znajdzie.

Dodatkowo, gdy zainwestowałeś w mieszkania w okresie wakacyjnym i zdecydowałeś się nawet na mały remont, to ze znalezieniem klienta nie powinno być trudno.

W przypadku osób, których klientem nie jest student sytuacja wygląd podobnie. Ceny wynajmu znajdują się na podobnym poziomie. Drobne różnice mogą się pojawić, ale zależą od lokalizacji, standardu i wielkości mieszkania. Słowem, wynajem wciąż się opłaca, a ponadto daje możliwość sporych zysków, niejednokrotnie wyższych niż lokaty i obligacje. Pod warunkiem jednak, że dokładnie się przemyśli swoją inwestycję.

II. Sprzedaż mieszkania zaczyna się coraz bardziej opłacać

Jeżeli ożywienie się utrzyma, a wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie, to możesz się zacząć zastanawiać nad sprzedażą mieszkania. Jeszcze trzy, cztery miesiące temu sprzedaż nie była opłacalna. Powodem był dołek cenowy, w którym znalazł się rynek. Ceny nie rosły, a klienci niechętnie decydowali się za zaciąganie zobowiązań, zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej.

Powoli trend zaczyna się jednak odwracać, a ceny idą w górę. Należy jednak pamiętać o tym, że podniesienie ceny nie może być gwałtowne, gdyż wówczas klienci uciekną do innego sprzedawcy. Sprzedaż będzie opłacalna tylko wtedy, jak odpowiadała będzie rynkowym możliwościom.

Jak nie wiesz – mówiąc wprost – ile możesz “wycisnąć” ze swojego mieszkania, powinieneś skorzystać z usługi agenta nieruchomości lub innego profesjonalisty, który śledzi sytuację na rynku nieruchomości.

Czy trzeci kwartał będzie decydujący?

Niedobrze jest się jednak spieszyć. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że ożywienie się utrzyma i ceny będą rosły. Ich wzrost będzie powolny, lecz stabilny. Warto zatem poczekać do trzeciego kwartału, kiedy ceny mogą osiągnąć najwyższy poziom w tym roku. Taki scenariusz powinny wziąć jednak pod uwagę osoby, którym nie spieszy się ze sprzedażą.

Dużym utrudnieniem dla osób sprzedających mieszkanie, może być program Mieszkanie dla Młodych (MdM). Część klientów, kuszonych dopłatami do mieszkań z rynku pierwotnego, może na jakiś czas odwrócić się od rynku wtórnego. Warto zatem rozważyć czy nie poszukać właśnie klienta w ostatnich miesiącach tego roku.

III. Kupujący powinni się mocno zastanowić

Kupujący mieszkanie stoją przed trudną decyzją. Jeżeli myślą o kupnie lokalu na rynku wtórnym, to mają szansę znaleźć jeszcze atrakcyjną ofertę w dobrej cenie.

Przed większym problemem stoi klient zdecydowany na rynek pierwotny. W takiej sytuacji warto przyspieszyć decyzję o kupnie. W przyszłym roku ceny mogą znacznie wzrosnąć, gdyż zacznie obowiązywać program MdM. Deweloperzy, korzystając z nadarzającej się okazji, będą je podnosili, aby na rządowych dopłatach jak najwięcej zarobić. Nie jest to dobra sytuacja, niestety taki scenariusz jest pewny.

Jeżeli jesteś zatem zainteresowany lokalem z rynku pierwotnego, pomyśl o kupnie już teraz. Warto wziąć ponadto pod uwagę, że rozmowy z bankiem i przeprocesowanie wniosku o kredyt trwa nawet kilka tygodni. Dobrze jest więc podjąć wiążące decyzje jak najszybciej, zwłaszcza w przypadku, gdy myślisz o finansowaniu mieszkania z kredytu.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ