Jaki jest rynek nieruchomości? raport maj 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
5 czerwca 2014
268 Views
rynek nieruchomości

Powoli zbliżamy się do wakacji, co oznacza, że rynek nieruchomości może czekać niewielki zastój. Na razie jednak zarówno agenci, jak i deweloperzy na brak pracy nie narzekają.

Fundusz kupił pierwsze mieszkania

Dokładnie 21 maja spółka BGK Nieruchomości SA, którą zarządza bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisała list intencyjny na zakup przez Fundusz mieszkań na Wynajem (FMnW ) pierwszych mieszkań. Na temat Funduszu pisaliśmy już na naszym blogu, zastanawialiśmy się również nad jego wadami i zaletami.

Ze wstępnych informacji wiemy, że Fundusz kupi blisko 700 mieszkań we Wrocławiu, Warszawie i Trójmieście. Ceny kupna nie są znane, jak na razie trwają w tej sprawie negocjacje. Wiadomo jednak, że zostały kupione cztery budynki, których budowa jest na różnym etapie zawansowania.

Podatki, własność, ustawodawstwo

FMnW budzi sporo kontrowersji. Dla jednych jest szansą na wynajem taniego mieszkania w dobrym standardzie, drudzy z kolei widzą w nim wyborczą wędkę, na którą rząd próbuje złowić trochę poparcia. I jedni, i drudzy mają oczywiście rację. Wydaje się jednak, że rozsądek powinien wziąć w tej sytuacji górę i w pierwszej kolejności podpowiedzieć nam, że zainwestowane pieniądze pochodzą nie skądinąd, jak z kieszeni obywateli i płaconych przez nich podatków. A to daje do myślenia.

Niestety wciąż łatwiej sięgnąć rządzącym do czyjejś kieszeni aniżeli uprościć przepisy lub po prostu napisać dobre prawo. Ułatwiłoby to znacznie dostęp do tanich mieszkań i – wzorem państw zachodnich – pobudziłoby rynek najmu. A tak mamy mocne zorientowanie społeczeństwa na własność, bo cenowo często płacenie kredytu jest tylko trochę droższe niż płacenie za wynajem więc ludzie decydują się na to pierwsze. Do tego dochodzi trochę kulejące prawo i obraz wynajmu nie jest najlepszy. Czy Fundusz coś zmieni? Na pewno tak – z pewnością ożywi rynek najmu czas pokaże tylko czy na długo.

I. Wynajem

Powoli, powoli, ale w górę

Pytanie, które zadają sobie nie tylko analitycy, ale przede wszystkim klienci szukający mieszkania na wynajem: czy ceny rosną? Zewsząd straszą nas różnego rodzaju wskaźniki, mówiące różne rzeczy, a tymczasem ceny najmu się nie zmieniają. Ale czy na pewno? Otóż zmieniają się tyle tylko, że w dłuższej perspektywie, która nie ma większego znaczenia dla wynajmującego. Ceny w ciągu ostatniego roku poszły o kilka procent w gorę. najwięcej w Łodzi, Warszawie i Poznaniu, najtaniej wynajmiemy zaś mieszkanie w Bydgoszczy.

To tylko średnia

Wszyscy wynajmujący muszą mieć jednak na uwadze to, że prezentowane dane to średnia. W ich miejscowości nie musiało się nic zmienić z kolei gdzie indziej zrost może być odczuwalny. Tak czy inaczej warto uzbroić się w cierpliwość i szukać lokalu do skutku – to znaczy tak długo, dopóki cena i standard będą nas zadowalały. To samo powinni wziąć sobie do serca wynajmujący. Klient jest osobą decydującą i jego wybór nie musi paść akurat na Twój lokal. Pamiętaj jednak, że Twoim zadaniem jest go właśnie przyciągnąć do swojego mieszkania, zadbać o nie i dobrze zaprezentować.

II. Sprzedaż

Rynek pierwotny – deweloperzy na fali

Sytuacja pierwotnym rynku mieszkaniowym jest dobra. Wysoka liczba oddawanych mieszkań sprzyja i uzyskanych pozwoleń na budowę potwierdza tę tendencję. Deweloperzy w najbliższych miesiącach będą mocno parli do przodu licząc pewnie na podwyższenie limitów cen w programie MdM. Wiele mieszkań, które dziś się w nim nie mieszczą, za kilka miesięcy może się łatwo sprzedać. Deweloperzy doskonale to wyczuli.

Rynek pierwotny jest duży i ma swoich nabywców. Nie ma się jednak czym przejmować. Oferta mieszkań jest zdywersyfikowana i również rynek pierwotny jest chętnie wybierany i bardzo silny. Na jego siłę składa się przede wszystkim: na ogół dobra lokalizacja mieszkań w przystępnej cenie (głównie w mniejszych miastach) oraz fakt, że wiele tych lokali jest gotowych do zamieszkania.

Rynek wtórny – tu nikomu się nie spieszy

Na rynku wtórnym nie widać stagnacji. Miał go spowolnić trochę MdM, ale nie miało to miejsca. Dlatego właściciele mieszkań nie mają się czego obawiać i mogą na spokojnie szukać nabywców. Nabycie mieszkania na kredyt nie jest trudne, szczególnie teraz, gdy – jak wspominaliśmy – stopy procentowe są niskie – pamiętaj o tym! Najistotniejsze jest wyczucie i umiejętność “wejścia” w aktualną sytuację na rynku. Przyda się do tego rzecz jasna pomoc fachowca i odpowiednio przygotowane mieszkanie, które zachęci nabywców.

III. Kupno

A może do jesieni?

W zeszłym miesiącu wspominaliśmy o tym, że deweloperzy – po okresie stagnacji – zdecydowanie przyspieszyli. Rozpoczynanych inwestycji jest więcej niż mieszkań oddawanych do użytkowania. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa co oznacza, że na pewno rynek pierwotny będzie silny w tym roku i w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Inwestorzy najprawdopodobniej liczą na niskie stopy procentowe i MdM, który – ku zaskoczeniu – nie jest na razie tak popularny.

Jeżeli zatem nie musisz już teraz nabyć mieszkania, to warto poczekać z decyzją do czasu, gdy w portfelach inwestorów będzie ich więcej? Mogą z tego wyniknąć pozytywne rzeczy, trzeba mieć tylko na uwadze, że stopy procentowe będą niskie i co najmniej od końca września tego roku pieniądze nie podrożeją.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ