Jaki jest rynek nieruchomości? raport maj 2013

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
10 czerwca 2013
Możliwość komentowania Jaki jest rynek nieruchomości? raport maj 2013 została wyłączona
167 Views
rynek nieruchomości

Kolejny miesiąc, a wraz z nim nasz kolejny raport na temat rynku nieruchomości. I tym razem – podobnie jak poprzednio – postaramy się dać Wam garść wskazówek, na temat tego, jaki był rynek nieruchomości. Wciąż przyświeca nam ten sam cel: pragniemy opisać w sposób możliwie przystępny i rzetelny to, co dzieje się w branży, ale z myślą o czytelniku, który nie jest związany nieruchomości na co dzień.

W zeszłym miesiącu uzgodniliśmy, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, będzie możliwa tylko w przypadku, gdy postawimy się w sytuacji – odpowiednio – kupującego, sprzedającego i wynajmującego. Dlatego też, podobnie jak ostatnio, również i teraz, będziemy się kierowali taką zasadą.

I. Studenci wracają do siebie

Już od końca maja wiele osób czerpiących zyski z wynajmu ma trudny orzech do zgryzienia. Powoli zbliżają się egzaminy i wielu studentów wyjedzie z dużych miast do swoich rodzinnych miejscowości. Zyski z wynajmu będą więc znacznie mniejsze. Z reguły jest jednak tak, że wielu właścicieli woli zarobić w czasie wakacji mniej, ale mieć pewność, że od października studenci znowu do nich wrócą. Z tego powodu obniżają czynsze i pobierają niewielkie opłaty za „rezerwację” miejsca w mieszkaniu do początku nowego roku akademickiego.

Jeśli żyjesz z wynajmu, to okres wakacyjny nie jest dla Ciebie najlepszy pod względem uzyskiwanych dochodów. Jest jednak druga strona medalu. Może warto się zastanowić, czy nie poszukać nowych najemców, którzy wynajmą mieszkanie na cały rok?

Najemcy są teraz w dobrej sytuacji

Nie tylko są w dobrej sytuacji, ale mają również dużo łatwiej. Dlaczego? Ponieważ wiele osób z dużych miast, głównie studentów, wraca do domów i zwalnia mieszkania. Warto więc wykorzystać ten moment i poszukać nowego lokalu. Takie posunięcie będzie bardzo rozsądne, ponieważ jest to właśnie okres, w którym wynajmujący są szczególnie skłonni do znacznego obniżenia ceny.

Co roku sytuacja na rynku wynajmu wygląda podobnie. Dla jednych (wynajmujących) jest na ogół niekomfortowa, a dla drugich, wręcz przeciwnie – obfituje w wiele ciekawych okazji. W okresie wakacyjnym ceny wynajmu mogą spaść o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Może wynajem krótkoterminowy?

Warto zwrócić uwagę, że w okresie zmniejszonego zainteresowania, wynajmujący mogą się zdecydować na wynajem krótkoterminowy. Dzięki temu nie będą stratni, z kolei najemcy będą mieli możliwość wynajęcia mieszkania za niewygórowaną cenę. Problem jednak w tym, że tego typu najem, jak wskazuje nazwa, rzadko trwa dłużej niż kilkanaście dni. I o ile w miejscowościach wypoczynkowych (jak Szczecin, Sopot czy Gdańsk), nie jest na ogół problemem znalezienie kogoś na okres dwóch, a nawet trzech tygodni, o tyle już np. w miastach będących ośrodkami biznesowymi (np. Warszawa), może być z tym niemały problem.

Dlatego też wynajmujący, przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinni przekalkulować, czy faktycznie warto teraz wynajmować i czy nie lepiej poczekać do połowy września, gdy zwiększy się zainteresowanie mieszkaniami. Może warto ten moment małego „przestoju” na rynku wykorzystać na  odświeżenie mieszkania?

II. Sprzedający polują na oferty

Jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkań, to ich ceny w ostatnich miesiącach dobiły do minimum, a teraz będą powoli rosły. Niestety na przeszkodzie ich zrównoważonego wzrostu stoi, zbliżający się dużymi krokami, okres wakacyjny.  Co roku jest bowiem tak, że mniej więcej od połowy czerwca, a potem w lipcu i sierpniu rynek pogrąża się w marazmie spowodowanym wyjazdami wielu potencjalnych nabywców. Podobną sytuację mamy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Nie oznacza to jednak, że na rynku nic się nie dzieje. Sygnał zmiany mieliśmy w maju, kiedy to w Sejmie odbyła się debata, na której rząd przyjął projekt ustawy programu Mieszkanie dla Młodych. Jednak sporo czasu musi jeszcze upłynąć zanim MdM wejdzie w życie, a sama debata nie oznacza bowiem jeszcze wprowadzenia programu. Ważne jednak jest to, że się odbyła, a dyskusja nad nowym programem jest wciąż żywa, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

III. Kupujący powinni się poważnie zastanowić

Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, co w najbliższej przyszłości będzie miało przełożenie na szerszy dostęp kredytów hipotecznych. W momencie, gdy powstaje ten tekst, Rada podjęła kolejną decyzję o obniżeniu stóp. Wszystko to sprawi, że potencjalnych kredytobiorców, stać będzie na zaciągnięcie wyższych zobowiązań. W dobrej sytuacji są również ci, którzy do tej pory nie osiągali zdolności kredytowej. Po decyzjach Rady o wiele więcej osób dostanie kredyt na zakup mieszkania.   Musi jednak minąć kila miesięcy, aby rynek kredytowy trochę się rozruszał. Tak czy inaczej, obniżki to dobry znak dla tych, którzy myślą o własnym mieszkaniu już po wakacjach. Ceny kredytów mogą wtedy znacznie spaść, dobrze więc już  zastanowić się nad tym czy, a przede wszystkim gdzie (w jakim banku?), warto w najbliższych miesiącachstarać się o kredyt.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ