Jaki jest rynek nieruchomości? raport listopad 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
7 stycznia 2015
64 Views
Jaki jest rynek nieruchomości

Podsumowanie listopada tym razem trochę później niż zwykle. Dlatego w styczniu opublikujemy dwa raporty za listopad i za grudzień. Warto potraktować je jako małe podsumowanie mijającego roku.

Ostatnich 12 miesięcy przyniosło sporo ciekawych wydarzeń na rynku nieruchomości. Jednym z najistotniejszych z nich było ponowne obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych. Ostatecznie stopa referencyjna wynosi 2 punkty procentowe – jest to poziom najniższy w historii. Rada – jak dotąd, tj. od 9 października 2014 – nie zdecydowała się na dalsze obniżki. Najprawdopodobniej wiążące decyzje w sprawie ich ponownego obniżenia (lub podniesienia?) zapadną w pierwszych tygodniach przyszłego roku.

Miniony rok pod znakiem wkładu własnego

Miniony, 2014 rok, był pierwszym, w którym klienci zainteresowani zaciągnięciem kredytu musieli mieć obowiązkowy wkład własny. Dla wielu rodzin było to sporym utrudnieniem, zdarzały się również sytuacje, że rodziny brały kredyt konsumencki na sfinansowanie wkładu własnego, co znacznie obniżało ich możliwości finansowe, gdyż – koniec końców – zostawali z dwoma zobowiązaniami do spłaty.

Dodatkowe pięć procent

Niestety od 2015 roku wkład własny wzrośnie z obecnych 5 do 10 procent wartości zaciąganego zobowiązania. Nie jest to dobra informacja dla przyszłych kredytobiorców, ponieważ w przypadku chęci kupna mieszkania za np. 200 tys. zł, będą musieli mieć już wkład własny w wysokości 20 tys. zł. Nie da się ukryć, że jest to spora suma. Warto przypomnieć, że obowiązkowy wkład własny będzie systematycznie, co roku powiększany o 5%, by docelowo osiągnąć wielkość 20%.

Koniec licencji dla agentów

Od początku tego 2014 roku zostały zniesione obowiązkowe licencje dla agentów nieruchomości, a zawód ten został zderegulowany. Już jednak od stycznia 2014 roku, Polska Federacja Rynku Nieruchomości czuwa nad tym, aby zawód agenta nieruchomości był należycie chroniony. PFRN wyszedł z inicjatywą i powołał “Ogólnopolski rejestr pośredników nieruchomości”, gdzie mogą zarejestrować się agenci posiadający licencje uprawniające do wykonywania zawodu.

Dzięki temu klienci mogą sprawdzić agenta, a dokładnie: jego dane osobowe i kontaktowe wraz ze zdjęciem, zobaczyć opis zarówno jego doświadczenia, jak i wykształcenie, a także zapoznać się z informacjami o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, tj. poznać nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną.

W 2015 roku rusza odwrócona hipoteka

Bardzo ważnym wydarzeniem ostatnich tygodni jest również powstanie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Z pewnością jej funkcjonowanie będzie można ocenić dopiero w przyszłym roku, prawdopodobnie po pierwszym kwartale. Odwrócona hipoteka jest nowym produktem na polskim rynku i na razie nie wiadomo, jak będzie funkcjonowała. Nie ulega jednak wątpliwości, że zainteresowanie tego typu kredytem może się pojawić ze strony osób starszych, które mają duże mieszkania i w zamian za przepisanie do nich prawa własności na bank, chciałyby otrzymywać dodatkowe miesięczne wynagrodzenie.

I Wynajem

Czy warto wynajmować?

Każdy czas jest dobry na poszukiwanie najemców i czerpanie zysków z wynajmu. Owszem, są okresy, gdy znalezienie najemcy jest łatwiejsze i są też okresy, gdy jest to trudniejsze (jak np. wakacje czy okres świąteczno-sylwestorwy), nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z aktywnego poszukiwania najemców na swój lokal. Wręcz przeciwnie, jest to dobry czas, aby przygotować kilka drobnych rzeczy związanych z wynajem, np. wprowadzić drobne poprawki w mieszkaniu czy też przygotować zdjęcia, bądź ofertę, którą będziesz mógł opublikować w internecie, jak tylko skończy się okres świątecznego lenistwa.

Kupno pod wynajem

W związku z tanim pieniądzem, wciąż popularne jest kupno mieszkań pod wynajem, nawet o niskim standardzie dla klientów, którzy nie są wymagający. Kupno takiego lokalu jest obecnie najbardziej opłacalną lokatą kapitału. Ostatnie kilkanaście miesięcy pokazuje, że osoby, które zainwestowały w ten sposób, zrobiły dobry interes. Co więcej, taka sytuacja będzie się utrzymywała prawdopodobnie w przyszłym roku, dlatego warto kupować i wynajmować. Oczywiście rozsądek powinien tu wziąć górę – tzn. nie decydują się na kupno lokalu jeśli nie masz możliwości spłacenia zobowiązań i dobrze przelicz, czy będzie Ci się to opłacało.

II Sprzedaż

Deweloperzy nie zwalniają tempa

Z danych prezentowanych przez deweloperów prowadzących swoje inwestycje w największych miastach, wynika, że inwestorzy nie zwalniają tempa. Cały czas oddają nowe inwestycje, co skutkuje tym, że na rynku pojawia się coraz więcej nowych lokali. Deweloperzy nie są jednak chętni do obniżania cen, wolą raczej dodać coś do lokalu.

Średnie ceny mieszkań prawie bez zmian

To wszystko sprawia, że dysproporcje między mieszkaniem nowym a używanym wzrastają. Co jednak istotne, wyższość mieszkania z rynków wtórnego polega na tym, że jest ono umeblowane i często nie wymaga dodatkowych inwestycji. Dla sprzedających jest to prawdziwa gratka. Daje im bowiem szansę na stosunkowo szybką sprzedaż mieszkania po cenie – niemalże – ofertowej. Dlatego też warto szukać kupca, który – dzięki decyzjom RPP ma dostęp do taniego kredytu – gotów będzie za mieszkanie zapłacić właściwie tyle, ile chcemy. Oczywiście cena musi być dostosowana do cen rynkowych (a nie np. absurdalnie zawyżona).

III Kupno

Wkład własny wzrośnie, ale czy warto kupić?

W związku ze zmianami w zakresie wielkości posiadanego wkładu własnego w przyszłym roku, warto jest obecnie zdecydować się na zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wyższość rynku wtórnego polega na tym, że można na nim znaleźć mieszkanie – jak wspominaliśmy – w pełni umeblowane.

Dlatego właśnie wciąż utrzymuje się duże zainteresowanie rynkiem wtórnym, szczególnie wśród osób posiłkujących się kredytem, które mają świadomość tego, że w przyszłym roku jego zaciągnięcie będzie trudniejsze ze względu na większy wkład własny. Do tego dochodzi jeszcze program Mieszkanie dla Młodych, który nie sprawdza się zbyt dobrze ze względu na wysokie limity, w których mieszczą się mieszkania stosunkowo małe, a do tego zlokalizowane na obrzeżach dużych metropolii. To wszystko sprawia, że zainteresowanie rynkiem wtórnym jest duże i wciąż warto kupić na nim mieszkanie.

Sprzedawcy nie chcą obniżyć cen

Z tego, jak atrakcyjne są nieruchomości na rynku wtórnym dla potencjalnych kupujących, doskonale zdają sobie sprawę sprzedający, które już przez kolejne miesiące nie chcą obniżyć cen mieszkań. Z danych prezentowanych przez różne instytucje wynika, że obniżki nawet jeśli się zdarzają, to są bardzo niskie. Mówimy tu o kwotach rzędu kilkudziesięciu zł za m kw. Przy mieszkaniu o wielkości około 50 m kw. daje to niewiele, bo około 1,5 do 3 tys. zł.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ