Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
20 stycznia 2015
50 Views
rynek nieruchomości

Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krótszy.

Jego długość zależała głównie od tego, w jakich dniach wypadały święta i sylwester. A z racji tego, że tym roku wypadały właściwie w środku tygodnia, to klienci zainteresowani np. wzięciem kredytu na ostatnią chwilę, musieli się z tym liczyć i uwzględnić to w swoich planach.

Czy warto było brać kredyt?

Trudno będzie jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Niemniej jednak przyznać trzeba, że nie tylko grudzień, ale też cały poprzedni rok były dobre do wzięcia zobowiązania. Miały na to wpływ głównie niskie stopy procentowe, które – w celu pobudzenia popytu i walki z postępującą inflacją – zafundowała nam Rada Polityki Pieniężnej. Niskie stopy oznaczały (i oznaczają) tani pieniądz dla kredytobiorców. Wiele osób skorzystało z tej okazji i kupiło mieszkanie, nawet pomimo obowiązku posiadania wkładu własnego, który od nowego roku wzrósł do 10%.

Co z Mieszkaniem dla Młodych?

Niestety program okazał się – mówiąc wprost – niewypałem. Nie dość, że pieniądze, które zostały na niego przeznaczone, nie zostały wykorzystane, to jeszcze zupełnie mnie pomógł młodym, czyli tym, do których był skierowany. Wystarczy wspomnieć, że zamiast korzystać z programu i kupować mieszkanie na obrzeżach miasta, lepiej było znaleźć coś na rynku wtórnym, bliżej centrum, a do tego umeblowane i w cenie porównywalnej, bądź niewiele wyższej. Jest to tylko jeden z przykładów świadczących o złym przygotowaniu programu, a można ich przytoczyć znacznie więcej.

I Wynajem

Jaki był ten rok dla inwestorów?

Zarówno grudzień, jak i cały mijający rok był bardzo dobry dla wynajmujących. Mieszkania kupowane pod inwestycje będące w dobrym stanie stosunkowo szybko się wynajmowały. Podobnie jest z inwestorami, którzy kupowali lokale z myślą o inwestycji teraz, a w przyszłości przekazania ich np. w spadku dzieciom. Jest to bardzo dobry pomysł mogący przynieść wymierne korzyści w przyszłości, pod warunkiem jednak, że inwestycja jest przemyślana.

Wynajem w grudniu? Jak najbardziej

Pomimo wielu dni wolnych, które wypadały w grudniu, był to dobry miesiąc na wynajem lokalu. Szczególnie jego pierwsza część, kiedy wiele osób szuka nowego mieszkania, w którym mogłaby zamieszkać już w nowym roku. Dlatego też, wynajmujący bardzo dobrze sobie radził, a gdy lokal był odpowiednio przygotowany, to szybki wynajem był jedynie kwestią czasu i wymagał trochę cierpliwości.

Nowy rok będzie prawdopodobnie podobny. Przy tak niskich stopach procentowych opłaca się kupić mieszkanie pod inwestycję w wynajem. Najlepiej jeszcze mieć wkład własny, tak aby raty były jak najniższe, a wynajem pokrywał je w całości.

II Sprzedaż

Szybka sprzedaż tylko teraz

Jeśli masz mieszkanie i zastanawiasz się nad jego sprzedażą, powinieneś jak najszybciej doprowadzić do transakcji. Dlaczego? Otóż, powód jest prosty, już bowiem od połowy lutego z okazji “wiosennych promocji” deweloperzy będą mocno promowali swoje inwestycje. Dobrze więc będzie ich wyprzedzić i zaproponować swoim potencjalnym kupcom coś naprawdę dobrego, czego nie dostaną u dewelopera, np. pełne umeblowanie.

Jeśli spóźnisz się z promocją lokalu, to może być trudniej go sprzedać, ponieważ część klientów może zwrócić się w stronę rynku pierwotnego. Poszczególne inwestycje, jak zresztą co roku, będą silnie promowane w mediach – głównie internecie i za pomocą reklam outdoorowych.

Potężne zasoby deweloperów

Na poparcie powyższego niech posłużą dane GUS, które wskazują, że w całym ub. roku deweloperzy rozpoczęli w kraju budowę o jedną trzecią mieszkań więcej niż przed rokiem. Liczba ta jest bardzo duża i doszła do ponad 64 tys. mieszkań. Co więcej, inwestorzy uzyskali w tym czasie pozwolenia na budowę kolejnych 70 tys. lokali, czyli ponad 40% więcej niż w 2013 roku.

Będą więc chcieli je jak najszybciej wyprzedać, dopóki tyko stopy procentowe są niskie, a kredyty stosunkowo łatwo dostępne. A to oznacza, że chcąc, choćby próbować rywalizacji z inwestorami, musisz być przede wszystkim sprytniejszy i wykorzystać czas, kiedy oni są jeszcze na etapie przygotowywania strategii marketingowych na wiosnę.

III Kupno

Mieszkania wprowadzone do sprzedaży

Z danych firmy REAS wiemy, że w minionym roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży rekordowa liczbę 47,5 tys. lokali. W samym tylko III kw. wprowadzono niewiele ponad 10,5 tys. mieszkań. To wszystko sprawia, że na rynku jest coraz większy wybór, a klienci naprawdę mają w czym wybierać. Warto zatem kupić, ale nie warto – niestety – liczyć na obniżkę cen mieszkań. Jeśli w obiegu są dostępne tanie pieniądze, deweloperzy z pewnością nie będą obniżać cen, ponieważ mają świadomość, że klient kupujący i tak się znajdzie.

Najlepszy rok deweloperów w historii?

Już w 2007 roku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań niż w tym roku. Było ich blisko 54 tys. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie funkcjonowała wówczas i ustawa deweloperska, i o kredyt było łatwiej, ponieważ nie był wymagany wkład własny (choć stopy procentowe były wyższe niż obecnie). Obecny rok należy zatem uznać za świetny i bez wątpienia jeden z najlepszych w historii pierwotnego rynku nieruchomości w Polsce.

Co to oznacza dla klienta kupującego?

W kontekście powyższych uwag nasuwa się pytanie: jaki to ma wpływ na klienta zainteresowanego rynkiem pierwotnym? Otóż, może mieć wpływ na jego decyzje, tzn. klienci naprawdę mają w czym wybierać, przez co deweloperzy muszą się bardziej starać, aby pozyskać kupujących. Dla klienta jest to szansa na uzyskanie dodatków do mieszkania, jak np. umeblowanie kuchnie, ale na obniżkę cen mieszkań nie ma co liczyć.

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
07.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport listopad 2014

Jaki jest rynek nieruchomości
Podsumowanie listopada tym razem trochę później niż zwykle. Dlatego w styczniu opublikujemy dwa raporty za listopad i za grudzień. Warto potraktować j...
CZYTAJ WIĘCEJ