Jaki jest rynek nieruchomości? raport czerwiec 2013

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
9 lipca 2013
Możliwość komentowania Jaki jest rynek nieruchomości? raport czerwiec 2013 została wyłączona
109 Views
rynek nieruchomości

To już trzecia odsłona naszego cyklu Jaki jest rynek nieruchomości? Od ostatniego raportu minął zaledwie miesiąc, ale był to miesiąc obfitujący w ważne wydarzenia. Z pewnością będą one miały wpływ na kształt całej branży w najbliższych latach, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi.

Te dwa wydarzenia to nowelizacja Rekomendacji S i przedstawienie w Sejmie przez ministra Sławomira Nowaka programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). O samej Rekomendacji S i jej zmianach możesz przeczytać na naszym blogu. W tym miejscu warto uściślić, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostatecznie złagodziła swoje stanowisko. Pierwotnie zakładało ono, że klient starający się o kredyt hipoteczny będzie musiał mieć 10% wkładu własnego już w przyszłym roku.

Okazuje się jednak, że będzie to 5% w przyszłym roku i po 5% w kolejnych latach, aż do 2017 roku, kiedy klienci będą musieli posiadać już 20% wkładu własnego. W praktyce oznacza to, że ktoś, kto będzie chciał kupić mieszkanie za 250 tys. zł, będzie musiał mieć 50 tys. zł oszczędności. Takie postawienie spraw przez KNF może znacznie wpłynąć na rynek mieszkaniowy, a przede wszystkim uprzykrzyć życie nabywcom. Na szczęście część tej kwoty będzie można zastąpić ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, co znacznie odciąży portfele wielu klientów.

Drugim, bardzo ważnym wydarzeniem było przedstawienie w Sejmie przez Ministra programu MdM. Sławomir Nowak nie podał nowych szczegółów dotyczących programu. Poprosił jednak posłów o “konstruktywną pracę nad projektem ustawy i (…) jego pilne uchwalenie”. Wiadomo, że kwota wydatków z budżetu państwa w latach 2014-2022 z tytułu finansowego wsparcia udzielanego programu wyniesie prawie 3, 23 mld zł. MdM będzie funkcjonował od początku 2014 do końca 2018 roku.

I. Wynajmowanie jest opłacalne

Wynajem się opłaca bardziej niż inwestycja w obligacje czy lokaty. W ciągu ostatnich miesięcy wielu klientów banków wybiera pieniądze z lokat. Podyktowane to jest decyzjami Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. W wyniku jej działań oszczędności klientów banków są dziś tak nisko oprocentowane, że nie opłaca się ich tam trzymać. Z tego powodu wielu z nich szuka dróg alternatywnego inwestowania.

Powiedzmy więc wprost: wynajem jest teraz najbardziej rozsądną “lokatą” kapitału, która gwarantuje duże zwroty z inwestycji. Hamulcem rozwoju rynku najmu w perspektywie krótkoterminowej jest sezon wakacyjny i wyjazd studentów z dużych ośrodków akademickich do swoich rodzinnych miejscowości. Dla osób zarabiających na wynajmie studentom, jest to okres zdecydowanie gorszy pod względem uzyskiwanych dochodów. Na szczęście potrwa tylko do połowy września.

To jednak nie wszystko, bo oprócz osób wynajmujących mieszkania studentom, na rynku działa również spora grupa właścicieli oferujących wynajem mieszkań, które nie są przeznaczone dla studentów. Tacy wynajmujący na ogół nie kojarzą przestoju na rynku najmu z okresem wakacyjnym i czerpią dochód z wynajmu przez okrągły rok.

II. Sprzedającym, jeśli się nie spieszy, mogą jeszcze poczekać

Niestety, sugerowanego przez branżę, odbicia cen na rynku nieruchomości nie widać. Jeżeli chcesz więc sprzedać mieszkanie, a nie zależy Ci na czasie, to lepiej jeszcze poczekać. Dodatkowo stagnacji na rynku nieruchomości towarzyszy słaba kondycja gospodarki. Sposobem na osiągnięcie większych korzyści ze sprzedaży jest zatrudnienie dobrego agenta nieruchomości, który może wynegocjować wyższą cenę. Wszystko oczywiście w miarę rynkowych możliwości, bo – jak mówi przysłowie – z pustego i Salomon nie naleje.

III. (Wciąż) spada oprocentowanie kredytów hipotecznych

Taka tendencja utrzymuje się już dziewiąty miesiąc z rzędu. Jeżeli dalej myślisz o kupnie mieszkania, to dobrze by było zamienić wreszcie myśli w czyny. Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami historycznego momentu, bo oprocentowanie kredytów w niektórych bankach, dla osób z wkładem własnym, spadło poniżej 4%! W przypadku natomiast osób, które nie posiadają wkładu własnego, oprocentowanie i tak jest rekordowo niskie – wynosi niewiele ponad 4%.

Biorąc więc pod uwagę, że od przyszłego roku każdy będzie musiał posiadać obligatoryjnie 5% wkładu własnego, wydaje się, że to dobry moment na wzięcie kredytu. Zwłaszcza, że po decyzjach RPP zdolność kredytowa wielu Polaków wzrosła i mogą pozwolić sobie na większe i droższe mieszkanie.

Dlatego ostatnie pół roku, do momentu wejścia w życie Rekomendacji S i programu MdM, to dobry moment na zastanowienie się nad kupnem mieszkania. Biorąc jednak pod uwagę okres, jaki jest potrzebny do rozpatrzenia wniosku w banku, dobrze będzie się tym zająć już teraz. Tym bardziej, że ceny nieruchomości – wbrew zapowiedziom specjalistów – nie odbiły do góry po osiągnięciu zapowiadanego minimum.

Deweloperzy nadal inwestują mniej

Z danych GUS wynika, że zarówno liczba rozpoczynanych, jak i kończonych przez deweloperów inwestycji utrzymuje się stale na niskim poziomie. Powodem jest nadpodaż mieszkań w portfelu wielu inwestorów. Ta z kolei ma przełożenie na trudności ze sprzedażą i przyczynia się do obniżania cen, ewentualnie proponowania klientom dodatkowych bonusów.

Gdy dodać do tego niepewność jeżeli chodzi o stan gospodarki, to nietrudno się dziwić, że deweloperzy mało inwestują. Spadek ich aktywności w stosunku do analogicznego okresu ub. roku wynosi aż 36,4%. W tym miejscu otwiera się szerokie pole możliwości dla osób, które mają talent negocjacyjny. Mając bowiem świadomość sytuacji na rynku, można z deweloperem wynegocjować na prawdę atrakcyjną ofertę. Czy podejmiecie wyzwanie?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

15.03.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport luty 2015

rynek nieruchomości
Luty na rynku nieruchomości upłynął pod znakiem kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim i sposobu rozwiązania kłopotów finansowych, w jakich zna...
CZYTAJ WIĘCEJ
16.02.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport styczeń 2015

rynek nieruchomości
Koniec stycznia nowego roku przynosi kilka kosmetycznych zmian dotyczących inicjatyw pojawiających się na rynku nieruchomości w zeszłym roku lub latac...
CZYTAJ WIĘCEJ
20.01.2015

Jaki jest rynek nieruchomości? raport grudzień 2014

rynek nieruchomości
Za nami ostatni miesiąc 2014 roku, który nie przyniósł szczególnych zmian na rynku nieruchomości. Był to również miesiąc z wielu powodów znacznie krót...
CZYTAJ WIĘCEJ