Home / Porady / Jak znaleźć dobry grunt pod inwestycję?

Jak znaleźć dobry grunt pod inwestycję?

Co jakiś czas daje się słyszeć w mediach informacje o tym, że ziemia w Polsce drożeje z roku na rok. Ktoś, kto zainwestował w nią kilka lat temu, może być pewien, że jej wartość znacznie dzisiaj wzrosła.

Ten jednak, kto myśli o inwestycji w ziemię w najbliższym czasie, też nie ma się czym przejmować, ponieważ wszystko wskazuje na to, że nadal jej ceny będę szły w górę. Grunt kupiony dzisiaj, za dziesięć lat może być prawdziwą żyłą złota. Pytanie tylko, jak go wybrać?

Na wstępie musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy “dobry grunt”? Dla każdego znaczenie tego zwrotu może być inne. Jednej osobie może bowiem chodzić tylko o zysk ze sprzedaży, a druga z kolei myśli o postawieniu na nim domu.

Jak znaleźć dobry grunt pod inwestycję?

Znalezienie interesującego kawałka ziemi wymaga dobrej znajomości nie tylko miasta, ale przede wszystkim terenów podmiejskich. Poniżej znajdziesz kilka uwag, którymi warto się kierować szukając ziemi pod inwestycję.

1. Śledź kierunki rozwoju miasta

Może się przydać badanie studium uwarunkowań rozwoju przestrzennego danej aglomeracji. Znajdziesz w nim m.in. informacje na temat podziału terytorialnego, rynku nieruchomości, krajobrazu rolniczego, czy też zabudowy mieszkaniowej w danej aglomeracji. Na ich podstawie zdobędziesz ogólną wiedzą o aglomeracji i będziesz mógł wywnioskować, jak rozwija się miasto. Pomoże Ci to zorientować się, gdzie warto (lub gdzie może być warto) zainwestować w grunt.

2. Pamiętaj o zdrowym rozsądku

Wiele informacji znajdziesz w specjalistycznych dokumentach, ale nie należy się nimi bezgranicznie kierować. Niezwykle pomocne będzie też podejście zdroworozsądkowe. Jeżeli widzisz np. że miasto intensywnie rozwija się na południe, to jest to znak, że taka polityka będzie kontynuowana i dobrze zastanowić się nad kupnem ziemi położonej na południe, ale dalej od miejsc, do których dochodzą zabudowania. Trzeba bowiem założyć, że rozbudowa pójdzie właśnie w tym kierunku i za jakiś czas inwestorzy będą zainteresowani właśnie Twoją działką.

Sprawdź również gdzie chętnie inwestują deweloperzy. Niektóre firmy mają duże doświadczenie w inwestowaniu, po sprawdzeniu ich portfolio możesz sobie wyrobić zdanie na temat terenów wartych ulokowania kapitału.

3. Zapoznaj się z MPZP

Poznanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) niezwykle ułatwia sprawę. Zadaniem planów miejscowych jest umożliwienie mądrego planowania przestrzennego w danej gminie. W szczególności natomiast:

  • ustalenie przeznaczenia terenu;
  • rozmieszczenie inwestycji celu publicznego;
  • określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.

Powyższe informacje są dla Ciebie bardzo ważne. Dzięki nim dowiesz się, jaka zabudowa może powstać na danym terenie, a to pozwoli Ci zorientować się czy warto w pobliżu poszukać gruntu, który za kilka lat może być atrakcyjny np. dla dewelopera chcącego wybudować osiedle domków jednorodzinnych.

4. Poznaj przeznaczenie gruntu

Przeznaczenie gruntu można znaleźć w MPZP. Konieczne jest jednak zwrócenie na nie szczególnej uwagi, a zwłaszcza na to, jak można kształtować jego zabudowę i zagospodarowanie.

5. Sprawdź jak rozwija się infrastruktura drogowa

W tym punkcie nie ma niczego skomplikowanego. Wiadomo bowiem, że tam, gdzie są drogi w najbliższym czasie może powstać też osiedle czy hala magazynowa. Im więcej dróg dojazdowych do danego miejsca, tym ziemia będzie tam bardziej atrakcyjna. Jeżeli jednak drogi są już gotowe, to prawdopodobnie cena takiej ziemi już znacznie wzrosła.

Dlatego Twoim zadaniem musi być w takich sytuacjach – w miarę możliwości – dowiedzenie się jak będzie podążała rozbudowa sieci komunikacyjnej. Pozwoli Ci to na zainwestowanie w miejscu, w którym na razie nic nie ma, ale w najbliższej przyszłości może powstać ciekawa inwestycja.

Czym się kierujecie przy wyborze gruntu pod inwestycję?

Komentarze

komentarzy

Autor Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.