Jak wybrać wykonawcę domu?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
24 listopada 2014
34 Views
koszty notarialne

Każdą budowę domu jednorodzinnego – z wyjątkiem tych wykonywanych metodą gospodarczą –  zleca się wykonawcy. Czy wiecie jak go wybrać i o co powinniście go zapytać?

Gdzie szukać wykonawcy?

Najlepszy będzie wykonawca z polecenia – znajomych lub jakiegoś specjalisty budowlanego. Jeśli Twoi znajomi powierzyli mu wykonanie domu i są z niego zadowoleni, to z pewnością warto, abyś również się na niego zdecydował. Nie zawsze mamy jednak możliwość skorzystania z usługi kogoś poleconego.

W takiej sytuacji rozpocznij poszukiwanie wykonawcy dużo wcześniej. Najlepiej jeszcze na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy przed rozpoczęciem robót. Pamiętaj bowiem, że może być on w trakcie wykonywania jakichś prac i nie przyjmie Twojego zlecenia od razu.

Poznaj specjalizację wykonawcy?

Kolejną sprawą, o którą musisz zadbać, jest sprawdzenie czy dany wykonawca nie specjalizuje się tylko i wyłącznie w stawianiu np. domów prefabrykowanych. Tacy bowiem fachowcy, jeśli stawiasz zwykły dom, zupełnie Ci się nie przydadzą. Najprawdopodobniej potrzebny Ci będzie wykonawca wykonujący ogólny rodzaj prac związany z tego typu przedsięwzięciem.

Sprawdź realizacje tego wykonawcy?

Bardzo ważne jest sprawdzenie realizacji danego wykonawcy i posłuchanie ludzi, którzy już z nim pracowali. Dzięki temu możesz się np. dowiedzieć, że wykonawca ten bardzo szybko buduje ściany fundamentowe – co może być bardzo cenną informacją.

Warto też przyjrzeć się obiektom, które wykonawca już wzniósł. Część rzeczy możesz sobie bowiem wyobrażać inaczej i warto jest o wszystkim powiedzieć wykonawcy jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Czy wykonawca posiada swój sprzęt budowlany?

Duże firmy powinny posiadać większość sprzętu budowlanego potrzebnego do wykonania właściwie wszystkich prac na placu budowy. Jeśli go nie mają, zmuszone będą do jego pożyczenia. Staraj się jednak unikać sytuacji, kiedy firma wykonawcza nie ma swojego sprzętu i bazuje tylko i wyłącznie na wypożyczalniach. Może to bowiem być przyczyną opóźnień na placu budowy, a to oznacza stratę pieniędzy.

Sprawdź kogo zatrudnia wykonawca?

To również bardzo istotny punkt. Nie jest istotne to, czy właściciel firmy jest absolwentem budownictwa, najistotniejsze jest, z jakich pracowników zatrudnia i czy pracownicy (najczęściej jeden z nich) mają uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy. Jest to bardzo ważne, bo zwolni Cię to z obowiązku szukania kierownika na własną rękę. Jeśli tego nie dopilnujesz będziesz miał na głowie dbanie i o pracę wykonawcy, i o pracę kierownika budowy.

Czy macie jeszcze jakieś spostrzeżenia i uwagi dotyczące wyboru firmy wykonawczej?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ