Jak wybrać projektanta wnętrz?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
24 lipca 2014
136 Views
projektanta wnętrz

Umeblowanie nowego mieszkania nie jest łatwe. Może w tym pomóc odpowiedni projektant wnętrz, którego usługi wcale nie muszą być tak drogie, jak powszechnie się sądzi.

Usługi biur wnętrzarskich są coraz tańsze, wynika to z coraz większej powszechności tego typu usług i coraz większej liczby specjalistów, którzy je oferują zwłaszcza w największych miastach w Polsce.

Dlaczego warto skorzystać z usługi projektanta?

Przede wszystkim po to, by nie zrobić błędów w wystroju i projektowaniu wnętrza. Nasuwa się oczywiście pytanie, jakie to są błędy? Otóż chodzi o to, że wielu właścicieli mieszkań nie potrafi wykorzystać potencjału swoich lokali i projektuje wnętrza niefunkcjonalne, nieergonomiczne i niewygodne, a czasami także nieestetyczne. Najczęściej popełniane błędy podczas samodzielnego projektowania wnętrza to:

  • przesada z doborem dodatków;
  • nieodpowiednie łączenie kolorów;
  • nieumiejętne wykorzystanie oświetlenia w mieszkaniu;
  • nietrafny dobór elementów znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach (np. w pokoju dla dziecka);
  • niedostosowanie materiałów do charakteru pomieszczenia (np. umieszczanie nasiąkliwych rzeczy w łazience).

Cechy dobrego projektanta wnętrz

Najważniejsze, starając się wybrać projektanta wnętrz, jest zwrócenie uwagi na jego doświadczenie. Każdy zainteresowany w pierwszej kolejności powinien zapoznać z jego portfolio, a najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do wnętrz (mieszkania czy też domu), które są dziełami danego projektanta. Dodatkowo ważnymi cechami projektanta jest przede wszystkim:

  • systematyczność, terminowość i zaangażowanie w tworzony projekt;
  • umiejętność słuchania klienta i inspirowania się jego potrzebami, a także możliwościami finansowymi;
  • znajomość materiałów wartych wykorzystania w danym pomieszczeniu i umiejętność dobierania tańszych i funkcjonalnych substytutów.

Przed podjęciem decyzji o projektancie weź też pod uwagę, że jego praca nie trwa 2-3 dni. Od pierwszego spotkania do wymyślenia projektu i jego zakończenia może minąć nawet 5-7 tygodni. Czas realizacji projektu uzależniony jest w dużej mierze od powierzchni lokalu i skomplikowania projektu.

Wybieraj projektanta z polecenia

Ważną rolę, podobnie jak np. w przypadku wyboru dobrego agenta, odgrywa polecenie danego fachowca. Wiadomo, że osobie z polecenia warto zaufać i nie czujemy wobec niej niepewności co do tego, czy dobrze i solidnie wykona swoją pracę. Ponadto osoba polecona staje niejako automatycznie nam bliższa niż ten kogo poznajemy bez polecenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre osoby mogą być zamknięte w sobie, projektantowi trudniej będzie wówczas poznać potrzeby klienta.

Ile kosztuje projektant wnętrz?

Za usługę projektanta wnętrz płaci się od metra kwadratowego powierzchni jaką ma zaprojektować. Często też klienci umawiają się z projektantem na konkretną kwotę, po tym jak specjalista przyjrzy się lokalowi, pozna już oczekiwania klienta i jego wizję tego, jak chciałby, aby nieruchomości prezentowała się po zakończeniu prac. Wielu projektantów daje klientom możliwość negocjowania ceny projektu i wspólnego jej ustalenia, tak aby po zakończeniu prac inwestor nie był zaskoczony – „dlaczego tak dużo”? Koszt projektanta – w zależności od wielu czynników – to kilkadziesiąt złotych za m kw., choć zdarzają się biura, które liczą za metr nawet 100 i więcej złotych.

Czy to dużo?

Jeżeli przeliczy się powierzchnię nawet małego mieszkania i przemnoży przez 100 zł, to na pierwszy rzut oka cena wydaje się wysoka. Musisz jednak pamiętać, że otrzymana kwota jest sumą, którą wliczasz w całkowite koszty nabycia lokalu i jego umeblowania. W takiej perspektywie nie jest to dużo, a dobremu specjaliście pozwoli wydobyć z Twojej nieruchomości to, co najlepsze. Oczywiście musisz pamiętać, że usługa projektanta nie obejmuje materiałów. Pamiętaj jednak, że zaletą fachowca jest taki dobór materiałów, który nie będzie Ci potem spędzał snu z powiek.

A może warto skorzystać z usługi początkującego projektanta?

Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z usługi początkującego projektanta wnętrz, który ma wprawdzie mniejsze doświadczenie, ale jego usługi są tańsze, ponieważ taka osoba jest dopiero na etapie budowania swojego portfolio. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Niemniej jednak takie rozwiązanie wydaje się dobre, zwłaszcza gdy właściciel mieszkania ma swoją wizję lokalu i wspólnie z projektantem dochodzą do jego ostatecznego kształtu.

Co sadzicie o skorzystaniu z usługi projektanta wnętrz? Czy ktoś z Was ma takie doświadczenia?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ