Jak urządzić pokój w stylu Zen? Spokój i harmonia

Opublikowany przez: Beata Fajkus
28 października 2013
Możliwość komentowania Jak urządzić pokój w stylu Zen? Spokój i harmonia została wyłączona
488 Views
Jak urządzić pokój

W ciągu ostatnich lat w aranżacji wnętrz zyskuje fascynacja wschodem i filozofią zen. Zastanowimy się dlaczego i jak urządzić pokój w stylu zen, aby ociągnąć spokój i harmonię.

W zagonionym świecie coraz bardziej potrzebujemy chwili wytchnienia. Musimy pozbyć się negatywnych emocji oraz codziennego stresu. Aranżacja pokoju dziennego bądź sypialni w duchu zen, sprzyja harmonii, spokojowi i odpoczynkowi. Pomieszczenia cechują się prostymi formami, minimalnym zdobnictwem, naturalnymi materiałami i atmosferą relaksu.

Styl zen jest związany z tradycją religijną i kulturalną Japonii. Stworzyli go sześćset lat temu buddyjscy mnisi w swoich świątyniach, w pomieszczeniach zwanych shoin, w których czytali i medytowali. Wkrótce styl zaczęto stosować we wszystkich japońskich wnętrzach. W latach trzydziestych XX wieku do swoich projektów styl zen zaczęli wprowadzać europejscy architekci. Japońscy zwolennicy zen wyrzucali ze swoich domów wszystko, co uważali za zbędne. Meble to tylko niski stolik, przy którym zasiada się na matach. Europejska odmiana stylu jest bardziej liberalna, ale wciąż chodzi o to, żeby znaleźć równowagę między liczbą mebli i elementami wyposażenia, a niezagospodarowaną przestrzenią.

Styl Zen charakteryzuje się oszczędnością, harmonią, naturą oraz prostotą formy. Pomieszczenie musi być spójne, a każdy z elementów musi być precyzyjnie dobrany. Zaczynając urządzenie pokoju w stylu Zen wybierz odpowiedni kolor ścian. Najważniejsze żeby były jednolite oraz gładkie. Jeśli chodzi o kolorystykę najbardziej pasują: biały, szary, brązowy, zielony, beżowy. Wybierz kolor, który będzie najbardziej Tobie odpowiadał. Co do podłogi – prosta, najlepiej drewniana. Koniecznie musi być bez wzoru, aby spełnić wymóg naturalnego materiału i jednolitej przestrzeni.

Kolorystykę wnętrza już mamy. Co dalej? Wybierz łóżko. Jak urządzasz pokój w stylu zen, to powinno być drewniane oraz o prostej budowie. Materac możesz wybrać wedle własnego uznania – ważne by był wygodny. Meble także najprostsze w formie. Najważniejsza jest funkcjonalność, a nie dekoracje.

Pokój można ozdobić dodatkami w stylu zen. Na ścianach możesz powiesić obrazy i zdjęcia, byle nie za dużo. Nie muszą również nawiązywać do sztuki japońskiej. Natura jest reprezentowana przez minimalizm. Cenniejsze od kryształów i srebra są drewno, bawełna oraz kamień. Jeśli chodzi o rośliny doskonale sprawdzi się drzewko bonsai, kwitnąca gałąź wiśni czy pojedynczy kwiat w szklanym wazonie, który będzie wypełniony piaskiem lub kamieniami.

Tkaniny również mają pełnić funkcję użytkową, a nie dekoracyjną. Urządzając pokój w stylu zen zasłony zamień na żaluzje lub rolety, a obrusy na bambusowe podkładki.

Próbowaliście urządzić swoje pokoje w stylu zen? Opiszcie nam jak wyglądają Wasze pomieszczenia zaaranżowane w japońskim stylu.

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ