Jak urządzić pokój dla dziecka?

Opublikowany przez: Beata Fajkus
13 maja 2014
Możliwość komentowania Jak urządzić pokój dla dziecka? została wyłączona
177 Views
Jak urządzić pokój dla dziecka

Często zastanawiamy się jak urządzić pokój dla dziecka? Najczęściej wybieramy dla dziewczynki pastelowe ściany i meble w jasnych kolorach, a dla chłopca niebieski kolor ścian i meble w ciemniejszej, ale stonowanej barwie. Tylko czy na pewno jest to dobre rozwiązanie?

Urządzenie pokoju dla dziecka nie jest taką łatwą sprawą. Warto dobrze wszystko zaplanować, tak aby przez najbliższe lata, zanim maluch dorośnie, nie trzeba było nic zmieniać, a jedynie wprowadzać drobne poprawki w zależności od wieku dziecka i zmiany jego zainteresowań. Nie da się ukryć, że dobrze urządzony pokój dziecka jest również wygodny dla rodziców, ponieważ przez najbliższe lata nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Wybierz odpowiednie meble

Estetyka i funkcjonalność – to najważniejsze. Stonowane kolory, eleganckie wzornictwo i solidność wykonania sprawią, że meble będę służyły przez lata. Zbyt kolorowe, pstrokate i zdobione dziecięcymi motywami szybko się znudzą (również rodzicom), dlatego nie można z nimi przesadzić. Najlepiej by dziecka za bardzo nie angażowały, do tego celu powinny bowiem służyć inne elementy w pokoju – zwłaszcza zabawki.

Wybierając meble, pamiętaj przede wszystkim o miejscu na zabawki, przewijaku, łóżeczku dla dziecka i jakiejś komodzie na ubrania. Przewijak i łóżeczko szybko przestaną być potrzebne, jak tylko dziecko podrośnie. Łóżko zmienisz pewnie na większe, dobrze jednak, by pod względem estetycznym pasowało do pozostałych mebli znajdujących się w pokoju.

Nieodzowne będzie natomiast miejsce do trzymania zabawek i ubrań, np. jakś komoda. Jednych i drugich przybywa zawsze w zawrotnym tempie i koniecznie trzeba znaleźć miejsce na ich magazynowanie.

Zwróć uwagę na materiały z jakich wykonane są meble. Dziecko szybko może pobrudzić poszczególne element drewniane lub tapicerowane, dlatego musi się je dać łatwo wyczyścić. Dobrze jest też, by zawiasy w szafkach się nie psuły  i nie trzeba było ich co chwilę wymieniać na nowe.

Zorganizuj przestrzeń

Organizacja przestrzeni w pokoju, nie tylko dziecięcym, ma znaczny wpływ na nastrój domowników. Dostęp do poszczególnych miejsc pokoju nie może być utrudniony. Nie ma bowiem nic bardziej frustrującego niż konieczność przestawienia czegoś po to tylko, aby dostać się do szafy.

W przypadku małego dziecka nie ma to znaczenia, bo z kłopotem będę się musieli uporać rodzice. Ale już w przypadku większych dzieci może to być trudne, a nawet niebezpieczne.

Dobierz oświetlenie

Niezwykle istotny element w pokoju dziecka. Najlepiej gdy maluch bawi się przy dziennym świetle. Choć wiadomo, że czasami wieczorem też trzeba je włączyć. Nie oszczędzaj na żarówkach! Pamiętaj, że nie mogą męczyć oczu i muszą dawać ciepłe światło pozwalające się wyciszyć.

Nie przesadzaj też z kolorowym oświetleniem, które jest ładne, ale wpatrywanie się w nie może być męczące. Starsze dzieci mogą przebywać wśród kolorów bardziej jaskrawych, np. podczas zabawy, należy tu jednak też zachować umiar.

Kup taki żyrandol, który oświetli cały pokój, a nie tylko jedną jego część. Musi on dawać mocne światło. Zwróć uwagę, by dziecku, zwłaszcza małemu, nie świeciło w oczy, gdy leży na plecach. W przypadku starszych dzieci nie ma to już takiego znaczenia.

Dodatkowe elementy

Poprzez dodatkowe elementy należy rozumieć przede wszystkim firany i zasłony, a także dywan i różnego rodzaju dekoracje.

  • Dywan. Powinien być miękki i gruby, aby dziecko mogło się na nim normalnie bawić, bez obaw, że skaleczy sobie kolana. Do tego mogą się na nim znajdować dziecięce motywy odpowiednio dobrane dla chłopca lub dziewczynki. Jak podrośnie zmieniamy oczywiście dywan na bardziej “dorosły”.
  • Zasłony i firany. W ciepłych kolorach, a nie szare, zaciemniające pokój. Muszą wywoływać pozytywne odczucia i mieć ciepłe barwy. Ważna jest też wygoda rodziców. Dziecko może je bowiem szybko pobrudzić, dlatego powinny być zrobione z materiału, który łatwo doprać. Firany powinny mieć duże oka, by nie zabierały dziennego światła, na samym początku można z nich w ogóle zrezygnować.
  • Biurko. Maluchowi nie jest potrzebne, ale w późniejszym okresie staje się niezbędne. Musi być dostosowane do wzrostu dziecka. Zaleca się biurka w barwie jednolitej bez kolorowych elementów, aby dziecka nie rozpraszać podczas nauki. Biurko musi się dziecku dobrze kojarzyć, bo gdy pójdzie do szkoły będzie przy nim spędzało sporo czasu.
  • Krzesło. Przy biurku musi mieć możliwość regulacji wysokości, zapobiegnie to garbieniu się podczas odrabiania lekcji. Biurko stawiamy pod oknem, aby dziecko miało do dyspozycji dzienne światło, a ze sztucznego musiało korzystać tylko wtedy, gdy się ściemni.
  • Dekoracje. Ważnymi elementami są dekoracje, które przykują uwagę dziecka zarówno małego, jak i trochę starszego. Dobrze by było zadbać o takie dekoracje, które da się przerobić i przystosować do wieku Waszych pociech.

Jakimi zasadami Wy kierowaliście się urządzając pokój dla dziecka?

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ