Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
7 marca 2014
251 Views
jak optycznie powiększyć mieszkanie

Mieszkasz w małym, ciasnym mieszkaniu i zastanawiasz się jak optycznie powiększyć mieszkanie, aby wydawało się bardziej przestronne?

Najpierw trochę danych

Z badań Eurostatu wynika, że co drugi Polak mieszka w za małym mieszkaniu. W przypadku osób wynajmujących, średnia jest jeszcze gorsza. Okazuje się bowiem, że aż 75,2%  z nich mieszka – według standardów europejskich – w lokalu znacznie mniejszym niż teoretycznie powinien. I choć mieszkania fizycznie powiększyc się nie da, to można je powiększyć optycznie , co przy odrobinie wprawy daje bardzo dobre efekty.

1. Biel i kontrast

Same ściany pomalowane na śnieżnobiały kolor nie powiększą optycznie mieszkania. Aby o to zadbać, trzeba umiejętnie dobrać do bieli kontrastujące elementy (np. ciemny wazon), które najlepiej ustawić na ścianach znajdujących się naprzeciw wejścia.

Dzięki temu można oszukać oko domowników i gości, którym będzie się wydawało, że przebywają w większym pomieszczeniu niż w rzeczywistości. Jeżeli umiejętnie dobierzesz do bieli kontrastowe kolory, to możesz wywołać też wrażenie głębi, dzięki któremu granice między ścianami będą zatarte.

2. Wysokie i smukłe elementy

Jeżeli umieścisz w mieszkaniu wysokie i smukłe elementy, sprawisz wrażenie, że jest ono wyższe, a przestrzeń, w której się znajdują będzie wydawała się większa. Ich umiejętnie dobranie pozwoli Ci optycznie powiększyć Twoje mieszkanie. Możesz w tym celu wykorzystać wysokie zagłówki łóżka, wysokie oparcie krzesła lub po prostu różnego rodzaju elementy ozdobne, jak np. wazony czy lampy.

3. Obrazy na ścianach

Bardzo ważny element, ale nie należy z nimi przesadzać. Jeżeli obrazów na ścianach będzie za dużo, to wprowadzisz do pomieszczenia sporo chaosu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego, większego obrazu i powieszenie go w takim miejscu, w którym nie ma już zbyt wielu elementów. Oczywiście wybrany wzór powinien kolorystycznie pasować do pozostałych elementów wystroju znajdujących się w mieszkaniu.

4. Meble i stół

Jak wspomnieliśmy w punkcie drugim, krzesła powinny mieć wysokie oparcia, dzięki temu przestrzeń, w której się znajdują będzie wydawała się optycznie większa. Sam stół nie może być natomiast za ciemny, jeżeli w mieszkaniu jest już dużo ciemnych elementów. Pamiętaj również, aby nie był za jasny i nie “zgubił” się w pomieszczeniu.

5. Światło i lustra

Bardzo ważne elementy. Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia może spowodować, że mieszkanie będzie się wydawało dużo większe. Szczególna rolę odgrywają tu żyrandole i lampki ustawione w odpowiednich miejscach lub przymocowane do ściany. Ich światło można tak skierować, aby dawały poczucie głębi pomieszczenia.

Podobnie jest z lustrami, umiejętnie dobrane i zamocowane sprawią, że pomieszczenie zyska na wyrazistości. Nie należy tylko przesadzać z ich liczbą i wielkością, bo można spowodować, że efekt będzie inny od zamierzonego. A domownicy mogący na każdym kroku oglądać się w lustrze nie będą się czuli komfortowo.

Czy wiecie jak jeszcze w inny sposób można optyczne powiększyć mieszkanie?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
26.01.2015

Domy hybrydowe – co to takiego?

Domy hybrydowe
Coraz więcej otaczających nas budynków charakteryzuje sie niewielkim zapotrzebowaniem na energię. I coraz częściej w przestrzenia nas otaczającej pows...
CZYTAJ WIĘCEJ
21.01.2015

Odwrócony kredyt hipoteczny. Prawa i obowiązki klienta.

Odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrócony kredyt hipoteczny jest na polskim rynku bankowym produktem nowym. Na to, jakie będzie nim zainteresowanie, trzeba jeszcze poczekać. Warto je...
CZYTAJ WIĘCEJ