Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie studentowi?

Opublikowany przez: Beata Fajkus
2 września 2013
Możliwość komentowania Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie studentowi? została wyłączona
203 Views
jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Sierpień i wrzesień na rynku najmu, to czas wzmożonego ruchu. Już mniej więcej od połowy sierpnia studenci zaczynają się rozglądać z nowym mieszkaniem.

Panuje powszechna opinia, że studenci nie dbają o cudzą własność, a do tego bałaganią i są bardzo głośni. Największym problemem dla wielu najemców jest jednak to, że studenci nie płacą w terminie umówionego czynszu.

Tymczasem problem leży zarówno po stronie jednych, jak i drugich. Prawdą jest, że często mieszkanie wynajmują osoby nie dbające o cudzą własność. Z drugiej natomiast strony właściciele, chcąc jak najszybciej zacząć zarabiać, nie podpisują umów z najemcami, przez co mają później sporo kłopotów.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? – kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć

Pojawia się więc problem z tym, na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania studentom, aby móc spać spokojnie.

  1. Podpisz umowę. Podstawowym błędem wielu wynajmujących jest to, że nie podpisują umów najmu. W umowie opisuje się zwykle stan techniczny lokalu i wszelkiego rodzaju sprzęty RTV i AGD, z których będzie korzystał najemca. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu można dochodzić później swoich praw, gdyby okazało się, że są problemy z najemcami, a po ich wyprowadzce pojawiły się ewentualne zniszczenia.
  2. Pobierz kaucję. W umowach mówi się o kaucji gwarancyjnej. Celem jej przekazania wynajmującemu przez najemcę jest pokrycie ewentualnych kosztów naprawy tych elementów w mieszkaniu, które uległy zniszczeniu podczas wynajmu. Kaucja najczęściej stanowi równowartość jednego czynszu.
    Problem jednak w tym, że wynajmujący traktują kaucję jako dodatkowy zarobek. W przypadku zaś opuszczenia lokalu przez najemców, nie oddają tych pieniędzy, lecz pozwalają im “wymieszkać” kolejny miesiąc “za darmo”. Nie jest to dobra strategia, ponieważ potem nie mają pieniędzy na pokrycie strat, które mogły powstać nie z winy studenta, lecz np. w wyniku normalnej eksploatacji mieszkania.
  3. Podpisz umowę z rodzicami. Taka okazja zdarza się najczęściej wtedy, gdy wynajmujesz mieszanie studentom, którzy dopiero rozpoczynają studia i najczęściej szukają mieszkania z rodzicami. Dlatego zaproponuj podpisanie umowy rodzicom – to da Ci większe bezpieczeństwo.
  4. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli student jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, wówczas koszty zniszczeń pokrywa ubezpieczyciel. Takie ubezpieczenie wiąże się z wydaniem kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Można zaproponować to studentowi, a w zamian np. obniżyć trochę czynsz.
  5. Protokół zdawczo-odbiorczy. Spisuje się go podczas zdawania mieszkania. Znajdują się w nim m.in. informacje o stanie liczników i stanie technicznym sprzętów, jakie znajdują się w domu. Protokół pozwala na weryfikację stanu lokalu i porównanie obecnego stanu z tym, jak mieszkanie wyglądało przez wynajmem.
  6. Najem okazjonalny. Jeżeli masz mieszkanie o wysokim standardzie, a młodzi ludzie studiują, pracują i wiążą z danym miastem swoją przyszłość, możesz im zaproponować podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Nie jest wprawdzie łatwe znalezienie takich najemców, ale nie jest też wykluczone. Umowa tego typu wymaga spełnienia kilku dodatkowych wymagań formalnych, ale dzięki temu zabezpiecza Twoje interesy na wypadek, gdyby najemcy nie płacili w terminie.

Jak się zabezpieczaliście podczas wynajmu mieszkania?

Avatar

Beata Fajkus

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ