Inteligentne domy – kiedy w nich zamieszkamy?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
7 lutego 2014
185 Views
Budynki i ich usytuowanie

Inteligentne domy, pomimo że wydają się czymś odległym, można spotkać na wielu dużych osiedlach, choć nie sposób je rozpoznać z zewnątrz. Czym w takim razie się charakteryzują i czy mamy szansę w nich zamieszkać w przyszłości?

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom nie wyrzuca sam śmieci – jak niektórzy przekornie twierdzą. Inteligentny dom nie jest też mądrzejszy od swoich właścicieli. Podstawową ideą przyświecającą działaniu takich domów, jest możliwość sterowania nim dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania jego poszczególnymi instalacjami.

W praktyce oznacza to wyposażenie takiego domu w czujniki, których zadaniem jest zbieranie informacji z otoczenia i dostosowywanie “pracy” całego obiektu do potrzeb domowników. Innymi słowy, inteligentny dom jest w stanie odsłonić żaluzje okienne, gdy tylko wzejdzie słońce lub włączyć światło w pokoju gościnnym, jak się ściemni.

Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie urządzenia łączy się w jedną sieć. Pozwala to na zoptymalizowanie funkcjonowanie całego domu oraz ułatwienie życia domownikom. To wszystko służy natomiast zmniejszeniu kosztów eksploatacji całego obiektu.

Bezpieczeństwo i oszczędności

Inteligentny dom pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie lub za światło. Wszystko polega po prostu na wyłączeniu oświetlenia w momencie, gdy domowników nie m w danym pomieszczeniu lub na zmniejszeniu temperatury tam, gdzie nikt nie przebywa.

Obok znacznych oszczędności inteligentne domy dają również bezpieczeństwo, są bowiem w stanie rozpoznać czy osoba przechodząca wokół budynku jest domownikiem czy też nie. A przede wszystkim zaalarmować służby ochrony bądź też policję w przypadku włamania.

Co więcej, inteligentny dom jest w stanie symulować obecność domowników, włączając np. niektóre urządzenia podczas ich pobytu na wakacjach. Sprawia to wrażenie jakby w budynku ciągle ktoś przebywał. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo włamania.

Cena, czyli kto może sobie pozwolić na takie rozwiązania?

Nie da się ukryć, że jak na razie kupno, instalacja i konfiguracja tak skomplikowanej aparatury jest kosztowna. Na dzień dzisiejszy wiele rozwiązań, którymi charakteryzują się inteligentne domy zarezerwowane są dla osób zamożnych. Cena kompleksowej usługi, włączając w to np. sterowanie systemem audio w mieszkaniu, może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niekoniecznie jednak od razu trzeba się decydować na kompleksową instalację wszystkich systemów w całym domu. Wiele firm oferuje np. tylko instalację czujników sterujących temperaturą. Cena takiego rozwiązania jest wówczas znacznie niższa.

Czy sądzicie, że inteligentne domy z roku na rok będą coraz bardziej popularne?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
26.01.2015

Domy hybrydowe – co to takiego?

Domy hybrydowe
Coraz więcej otaczających nas budynków charakteryzuje sie niewielkim zapotrzebowaniem na energię. I coraz częściej w przestrzenia nas otaczającej pows...
CZYTAJ WIĘCEJ
21.01.2015

Odwrócony kredyt hipoteczny. Prawa i obowiązki klienta.

Odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrócony kredyt hipoteczny jest na polskim rynku bankowym produktem nowym. Na to, jakie będzie nim zainteresowanie, trzeba jeszcze poczekać. Warto je...
CZYTAJ WIĘCEJ