Fundusz Mieszkań na Wynajem – na czym polega?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
9 sierpnia 2013
Możliwość komentowania Fundusz Mieszkań na Wynajem – na czym polega? została wyłączona
312 Views
wynajem

Pod koniec lipca, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów (MF) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), podano informację o utworzeniu Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Po co powstanie Fundusz?

Powołanie do życia Funduszu ma co najmniej cztery cele.

1. Stworzenie mieszkań na wynajem

Utworzenie Funduszu ma na celu – przede wszystkim – zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem w dużych miastach. Działania rządu w tym zakresie zmierzają więc do ucywilizowania rynku najmu, który – w porównaniu do Zachodu – jest w Polsce słabo rozwinięty.

2. Zachęta dla młodych

Drugim istotnym elementem jest zachęcenie ludzi młodych do zmiany miejsca zamieszkania w celu poszukiwania pracy. Twórcy Funduszu liczą na to, że młodzi ludzie, którzy będą mieli możliwość wynajmu mieszkania po stawce nawet o 60% niższej, chętnie zmienią miejsce pobytu, gdy tylko znajdą atrakcyjną pracę.

3. Pobudzenie gospodarcze

Trzecim celem powstania Funduszu jest pobudzenie budownictwa i zmniejszenie bezrobocia. To natomiast przyczyni się do zwiększenia wpływów z podatków do budżetu państwa.

4. Zniesienie różnic

Czwartym powodem jest wypełnienie luki między lokalami komunalnymi z niskim czynszem, a mieszkaniami wynajmowanymi komercyjnie na ogół z wysokim czynszem. Zwłaszcza, że mieszkania komunalne często przyznawane są osobom, które stać na zapłacenie większego czynszu. Ci natomiast, którzy ich potrzebują, muszą czekać na nie latami.

Zasady działania Funduszu

Pomysł polega na wykupieniu około 20 tysięcy mieszkań w ciągu czterech lat począwszy od 2014 roku. Rząd chce przeznaczyć na nie 5 mld złotych. Fundusz będzie skupował mieszkania przez cztery lata. Założenie jest takie, aby były to całe budynki lub klatki schodowe gotowe do zamieszkania.

Mieszkaniami będzie zarządzał inwestor wybrany w drodze przetargu. Proces wynajmu ma się odbywać na transparentnych zasadach, a najemcy mają być weryfikowani pod względem ich zdolności do płacenia czynszu.

Zalety Funduszu

Nie da się ukryć, że powstanie takiego Funduszu ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy:

 • pobudzenie sektora budowlanego i zmniejszenie bezrobocia;
 • zwiększenie wpływów z podatków do budżetu państwa;
 • umożliwienie młodym ludziom migracji za pracą;
 • zwiększenie podaży i spadek cen;
 • zachęcenie ludzi do wynajmowania mieszkań na wzór krajów zachodnich;
 • uzupełnienie luki w mieszkalnictwie;
 • stworzenie konkurencji dla lokali komunalnych i osób trudniących się najmem komercyjnym.

Wady Funduszu

Pomysł MF i BGK jest przemyślany pod względem biznesowym, ale ma kilka istotnych wad.

 • Wspiera jeden sektor gospodarki (sztucznie go pobudza), kosztem innego.
 • Stawia w uprzywilejowanej pozycji jedne podmioty gospodarcze (deweloperów), kosztem innych.
 • Zbiega się z wprowadzeniem Mieszkania dla Młodych co stanowi duże obciążenie dla mocno kulejącego budżetu.
 • Pieniądze wykorzystane przez Fundusz pochodzą od podatników, przeznaczenie ich na Fundusz, oznacza że nie będzie można ich przeznaczyć na inny cel.
 • Uzupełnia lukę w mieszkalnictwie, ale wobec potrzeb mieszkaniowych Polaków szacowanych na około 1,5 mln mieszkań, jego oddziaływanie może być słabo odczuwalne.
 • Przetargi na zarządzanie nieruchomościami mogą być zachętą do nieczystych zachowań ze strony niektórych podmiotów i powodować korupcję.
 • Na dzień dzisiejszy nie ma ustawy o Funduszu, którą trzeba będzie napisać, a biorąc pod uwagę, że ma on wystartować za pół roku, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie ona zawierała wiele błędów.
 • Należałoby najpierw pomyśleć o uproszczeniu przepisów, np. o najmie okazjonalnym lub zastanowić się nad wprowadzeniem ulg podatkowych np. dla prywatnych inwestorów, którzy mogliby zbudować tanie czynszówki.

Co sądzicie o utworzeniu takiego Funduszu. Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ