Domy jednorodzinne, a przegląd instalacji

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
9 lipca 2014
156 Views
Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne wymagają okresowego przeglądu wszystkich instalacji. Czy wiecie na co musicie zwrócić szczególną uwagę?

Trzeba pamiętać, że obowiązek przeglądu instalacji w domach jednorodzinnych nakłada na ich właścicieli ustawa – Prawo budowlane (art. 62), szczególnie zaś jeśli chodzi o instalację gazową i przewody kominowe. Jakie jeszcze instalacje wymagają przeglądu i jaki powinien mieć on charakter?

Instalacja elektryczna

Jeśli dom jest nowy to instalacja nie wymaga gruntownych oględzin. W sytuacji natomiast gdy mamy do czynienia ze starym, kilkudziesiącioletnim budynkiem, przegląd musi być szczegółowy. Prawo mówi wprawdzie o przeprowadzaniu go co pięć lat, ale rozsądniej będzie to robić częściej.

Taki przegląd wykonuje osoba posiadające specjalne uprawnienia – pod żadnym pozorem nie należy go wykonywać samemu, chyba że jesteś fachowcem w tej dziedzinie. Kontrola jest skomplikowana: należy sprawdzić wyłączniki nadprądowe, wyłączniki różnicowoprądowe, przewody elektryczne, rozdzielnie elektryczne, gniazdka i wyłączniki oraz inne elementy. W dużym domu może być to praca zajmująca nawet kilkanaście godzin. Dobrze jest też sprawdzić czy sieci nie są nadmiernie przeciążone, co zdarza się często, jeśli instalacja jest stara, a w domu pracuje dużo urządzeń (np. komputery, lodówka oraz inny sprzęt RTV i AGD).

Kiedy decydować się na wymianę?

Jeśli zajdzie taka potrzeba i cześć instalacji trzeba będzie wymienić, najlepszym okresem jest lato, ponieważ dni są wtedy najdłuższe. Pamiętaj, że prace związane z wymianą nie należą do najłatwiejszych, zwłaszcza jeżeli przewody zostały umieszczone w ścianach. Przy wymianie instalacji dobrze jest przystosować ją do większych obciążeń – takie rozwiązanie będzie może trochę bardziej kosztowne, ale wystarczy na długie lata.

Instalacja grzewcza

Mówiąc o instalacji grzewczej mamy na myśli kominy, system wentylacji i kotły centralnego ogrzewania (CO). Zadbana i sprawdzona instalacja obniża koszty ogrzewania. Jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu oraz życiu domowników. Jej przeglądy powinno się przeprowadzać raz do roku.

Kominy. Ich przegląd najlepiej powierzyć mistrzowi kominiarskiemu i zrobić go przed sezonem grzewczym (najlepiej w sierpniu). Należy sprawdzić czy w przewodach nie ma dużych zanieczyszczeń, pęknięć oraz czy są drożne. Kominiarz musi sprawdzić ciąg w kominie i szczelność przewodów kominowych. Istotne jest tu również sprawdzenie przewodów wentylacyjnych i ich drożności, a także stanu technicznego rur znajdujących się za piecem oraz sprawdzenie jak – i czy prawidłowo – cyrkuluje powietrze w domu.

Kotły CO. Jeżeli chodzi o kocioł to najważniejsze jest przyjrzenie się jego szczelności oraz drożności wszystkich systemów, np. odprowadzających spaliny. Przegląd kotła musi wykonać wykwalifikowany pracownik firmy, od której go kupiłeś lub inna osoba, posiadająca stosowne uprawnienia. Przegląd obejmuje też czyszczenie przygotowujące urządzenie do nowego sezonu grzewczego.

Czy przeprowadziliście już przegląd instalacji w swoich domach?

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ