Domy hybrydowe – co to takiego?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
26 stycznia 2015
76 Views
Domy hybrydowe

Coraz więcej otaczających nas budynków charakteryzuje sie niewielkim zapotrzebowaniem na energię. I coraz częściej w przestrzenia nas otaczającej powstają domu hybrydowe. Czy wiecie co to takiego?

Zgodnie z unijną dyrektywą, od 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki muszą sie charakteryzować prawie zerowym zużyciem energii. Budowa takiego domu wymaga wykorzystania najnowocześniejszych technologii, w które wyposażone są właśnie domy hybrydowe.

Charakterystyka domów hybrydowych

Najprościej mówiąc są to domy niskoenergochłonne lub zeroenergetyczne. Oznacza to, ze charakteryzują się bardzo małym, niemal zerowym, gdyby porównać do nich inne budynki, zużyciem energii. Dodatkowo posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań pozwalających na ponowne wykorzystywanie np. zużytego powietrza podczas wentylacji i technologie (kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperatory) dające możliwość pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Co więcej, domy tego typu nierzadko naszpikowane są elektroniką, co zbliża je do domów inteligentnych.

Ile kosztuje dom hybrydowy?

Taki dom, ze względu na wykorzystane w nim nowoczesne rozwiązania, jest droższy od normalnego domu. Różnica nie jest jednak tak duża, jak mogłoby się wydawać i zależy od wielu innych czynników, z których najważniejszym jest powierzchnia. Im mniejszy dom, tym mniej materiałów trzeba do jego wzniesienia. Całkowity koszt budowy domu o powierzchnia ok. 200 m kw. to wydatek mogący znacznie przekroczyć 500-600 tys. zł.

Utrzymanie domu hybrydowego

Cena może odstraszyć potencjalnych inwestorów, warto jednak dodać, że zainwestowane pieniądze szybko się zwracają. Utrzymanie takiego domu kosztuje bowiem kilkaset złotych miesięcznie. Budynki wzniesione ze zwróceniem uwagi na wszystkie wytyczne dotyczące budowy domów energooszczędnych i zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, mogą natomiast kosztować miesięcznie swoich właścicieli nawet mniej niż 300 zł.

Czy warto zbudować?

Pomijając fakt, że za kilka lat budowa takich i podobnych domów będzie obligatoryjna, wydaje się, że jego postawienie jest zasadne w sytuacji, gdy dysponujesz sporym wkładem własnym. W takiej sytuacji możesz zainwestować większą część pieniędzy, a pozostałe koszty sfinansować np. z kredytu. Dzięki temu już po kilku latach będą widoczne duże oszczędności. W przypadku natomiast, gdy chcesz się w całości posiłkować kredytem, budowa może sie nie opłacać, ponieważ zaoszczędzone pieniądze i tak będą szły na jego spłatę. Same oszczędności będą tak na dobrą sprawę widoczne po spłacie kredytu a do tego czasu wiele się może zmienić

Co sądzicie o domach hybrydowych?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
21.01.2015

Odwrócony kredyt hipoteczny. Prawa i obowiązki klienta.

Odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrócony kredyt hipoteczny jest na polskim rynku bankowym produktem nowym. Na to, jakie będzie nim zainteresowanie, trzeba jeszcze poczekać. Warto je...
CZYTAJ WIĘCEJ
24.11.2014

Jak wybrać wykonawcę domu?

koszty notarialne
Każdą budowę domu jednorodzinnego – z wyjątkiem tych wykonywanych metodą gospodarczą –  zleca się wykonawcy. Czy wiecie jak go wybrać i o co powinniśc...
CZYTAJ WIĘCEJ