Dodatek energetyczny – kto może się starać?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
21 kwietnia 2015
1 Views
Kiedy dostawca może odciąć prąd?

O dodatek energetyczny, czyli dopłatę lub spłatę rachunku za prąd, może się starać każdy, kto jest beneficjentem bonusów mieszkaniowych.

Pieniądze w ramach dodatku przeznaczone są dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Jego wysokość uzależniona jest od tego, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym. Dopłata należy się tzw. odbiorcy wrażliwemu, czyli osobie, która może otrzymać bądź otrzymuje dodatek mieszkaniowy.

Ile dostaniesz?

Wraz z końcem kwietnia zmieni się wysokość dodatku energetycznego i dla gospodarstwa domowego będzie on wynosił:

  • 11,36 zł/mc – dla osób prowadzących gospodarstwo domowe samotnie;
  • 15,77 zł/mc – dla gospodarstwa składającego się z 2 do 4 osób;
  • 18,93 zł/mc – dla gospodarstwa składającego się z co najmniej 5 osób.

Zmiany wysokości dopłat związane są z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne. Na dodatek energetyczny przeznaczono z budżetu w ubiegłym roku (2014) blisko 115 mln zł.

Jak otrzymać pieniądze?

Należy się zgłosić do burmistrza, wójta lub prezydenta miasta składając odpowiednie dokumenty jako tzw. odbiorca wrażliwy. Wraz z wnioskiem należy złożyć także kopię umowy o sprzedaż energii. Dodatek będzie wypłacany do 10 dnia każdego miesiąca przez ośrodki pomocy społecznej.

Dodatek budzi jednak kontrowersje nie tylko wśród osób zainteresowanych, ale i postronnych obserwatorów. Jeśli przyjąć, że koszty zużycia energii przez gospodarstwo 2-4 osobowe wynoszą 200 zł, a zwykle są dużo większe, to niecałe 16 zł, jakie chce dołożyć Ministerstwo Finansów, wydaje się kwotą dużo za małą.

Czy wypłacanie takiego dodatku to – Waszym zdaniem – dobry pomysł?

Avatar

Mateusz Kozłowicz

Rynkiem nieruchomości zajmuję się od 2010 roku. W tym samym czasie zacząłem też pracę w mediach internetowych, z którymi jestem stale związany. Interesuję się prawem nieruchomości, wpływem czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości i marketingiem internetowym.

Powiązane artykuły

25.04.2017

Opłata planistyczna – co to takiego ?

Zdarza się, iż właściciel / użytkownik wieczysty nieruchomości  zbywa nieruchomość i zostaje zobligowany do zapłaty na rzecz gminy jednorazowej opłaty...
CZYTAJ WIĘCEJ
14.02.2017

Sprzedaż odziedziczonego domu

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości Zdarza się, iż niespodziewanie – wyniku spadkobrania stajemy się właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, k...
CZYTAJ WIĘCEJ
28.01.2017

Brak dostępu do drogi publicznej

Służebność drogi koniecznej Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należącyc...
CZYTAJ WIĘCEJ